Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Храни, напитки и цигари формират над 43% от сивата икономика у нас

Загубите за бюджета са 1.8 млрд. лв. през миналата година

0 коментара
Храни, напитки и цигари формират над 43% от сивата икономика у нас

Продажбата на храни, напитки и цигари са формирали 43.3 на сто от сивата икономика в България през 2014 г., следвани от измамите с данъци и осигуровки в сферата на търговията с горива (9.4%), в ресторантите (8.1% дял), транспорта (7.7%), автосервизите (7.4%). Това сочи изследване на организацията за картови разплащане MasterCard и EY, представено в понеделник.

Противно на масовите вярвания делът на сивата икономика в местата за настаняване на туристи се оказва само 2.6 на сто от общите измами. Приносът на вестниците, частните уроци и ветеринарните клиники е по 2.3 процента. като цяло през миналата година нивото на сивата икономика е била 17.1 на сто от брутния вътрешен продукт. Това е по-малко от установената сива икономика година по-рано с 0.7 на сто. Общата загуба за държавния бюджет от укрити ДДС и осигуровки от продажби на сиво са 1.8 млрд. лв. през миналата година.

Според MasterCard окуражаването на електронните разплащания в страната ще намалят нивото на сивата икономика и може ефективно да реши нуждите на правителството от по-висока събираемост на данъчните приходи.

Изследването представя висококачествени иконометрични оценки на сивата икономика в България, включително общото ѝ ниво и развитието от 2002 г. насам. За първи път сивата икономика се анализира и от пасивната и от активната ѝ страни. Пасивният компонент, който у нас през миналата година е бил 6.7 на сто, се отнася до ситуации, при които потребителят заплаща редовната цена в брой, но продавачът не регистрира транзакцията (например не издава фискален касов бон за вечеря в ресторант) и по този начин се възползва от неплащане на данъци.

В тази ситуация единствено продавачът се възползва от това, че не отчита транзакцията, а потребителят може дори да не знае, че допринася за сивата икономика като плаща в брой. Това, което е по-важно е, че ако плащането не е в брой, а бъде електронно, то едва ли щеше да е възможно сделката да не бъде отчетена. Следователно плащането в брой е причината за пасивната сива икономика, която може да се ограничи чрез увеличаване на използването на електронните плащания, смята организацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.