Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Данов обвърза съдебната реформа с Велико Народно събрание

0 коментара

Необходимите за съдебната реформа промени в Конституцията са проблем на държавното устройство, затова могат да бъдат извършени само от Велико Народно събрание. Това е мнението на председателя на Конституционния съд Христо Данов, изразено в предаването "Блиц" на радио "Свободна Европа" и bTV. В Конституцията на България изрично е записано, че промени в държавното устройство на страната могат да се правят само от Велико Народно събрание.

Данов определи като грешка в сега действащата Конституция запазването на следствието като самостоятелна институция и оставянето на прокуратурата в съдебната система. Запитан това проблем ли е на държавното устройство, председателят на Конституционния съд заяви: "За нещастие ми се струва, че е проблем на държавното устройство... Известни части от конституцията могат да бъдат променени, ми се струва, с обикновено Народно събрание по реда, който се предвижда в самата конституция. Но някои, който са за управление и за ръководство, не могат да бъдат променени".

Веднага след това, на уточняващата констатация, че в такъв случай обикновено Народно събрание не може да разреши проблемите на съдебната система, Данов побърза да се застрахова, че не желае предварително да изказва мнение, защото този проблем е поставен за решаване пред Конституционния съд и ще се гледа скоро. Въпреки че председателят на КС дефакто изрази позицията си, той отказа категорично да се ангажира, че ще отсъди точно по този начин.

Две дела по този казус са образувани в Конституционния съд.

Първото е по питане на СДС дали предлаганите от партията 24 промени в Конституцията променят държавното устройство на страната.

Второто е от страна на главния прокурор Никола Филчев, който директно задава въпроси на конституционните съдии дали промяна на мястото на определена институция или на правомощията на определен от конституцията орган е част от промяната на държавното управление на страната. Първият въпрос на Филчев визира възможността това Народно събрание да извади прокуратурата от съдебната власт. Вторият - да се даде правомощие и на Висшия съдебен съвет, освен на главния прокурор, да иска снемане на магистратски имунитет. Опитът това да стане с промяна в закона за съдебната власт беше отменен като антиконституционен от Конституционния съд.

Данов заяви още, че със започнатата съдебна реформа Антон Станков се е опитал да вкара фигурата на министъра на правосъдието като решаваща личност в правораздавателната система. Това нещо съществува само в Англия и Америка, които са съвсем различни като конституционно устройство от България, допълни той.

Христо Данов обслужва интереси на СДС, коментира изявлението на шефа на КС депутатката от БСП Татяна Дончева. Пред радио "Свободна Европа" тя заяви, че идеята за свикване на Велико Народно събрание, според нея, обслужва тезата на тесен кръг от СДС за стимулиране на предсрочни парламентарни избори. Предсрочните избори са неизбежни и без изкуствено стимулиране, смята Дончева.

Според нея, назрялата необходимост от реформа в съдебната власт изисква адекватни решения, за да се гарантират достатъчно ефективни механизми. Нужна е дискусия на политическите сили и постигане на консенсус, е мнението на Дончева.

За скорошни промени в Конституцията, включително и премахване на имунитета, се обяви и депутатът от НДСВ Иван Козовски, известен като един от най-активните публично инакомислещи в групата на управляващите. Промените в Конституцията и в частност в съдебната система безспорно са необходими, но не трябва да се избързва, е мнението на колежката му Анелия Мингова, шеф на парламентарната правна комисия.

В предаването "Блиц" на радио "Свободна Европа" и bTV Данов заяви още, че напълно оправдава действията на спецслужбите в избухналите наскоро скандали за подслушвания. Заставам 100 процента зад специалните служби по разработката "Гном", заяви шефът на Конституционния съд.

Подслушването е универсално явление в цял свят, не само в България, даже Клинтън е бил подслушван от собствените си служби и от Мосад, заяви още Данов, който бе министър на вътрешните работи в кабинета на Димитър Попов.
Той повтори буквално позицията на сегашния вътрешен министър Георги Петканов, че не е притеснителен кръгът от подслушвани лица, а фактът, че разработките изтичат от МВР.

Шефът на конституционния съд заяви още, че не знае дали е подслушван, както твърди неговият син, като добави, че вярва на думите на сина си.

Данов каза още, че върху него е оказван натиск да вземе становище срещу Филчев при гласуването на Конституционния съд, макар че не уточни откъде е идвал този натиск. В края на миналата година синът на шефа на КС Веселин Данов обяви, че му е предлаган подкуп от 150 000 долара, за да въздейства на баща си срещу Филчев. За източници на подкупа Данов-младши посочи група от 36 човека - антифилчевисти, предимно магистрати, както и резидент на чуждо разузнаване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.