Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хронология на основните събития при 28-годишното разделение на Кипър

0 коментара

1974 г.
15 юли - Преврат на кипърската национална гвардия, който сваля президента на Република Кипър архиепископ Макариос и поставя на негово място отявления опонент на кипърските турци Николас Сампсон. Целта на превратаджиите е да присъединят Кипър към Гърция, като равносметката е 200 жертви от страна на кипърските гърци.
20 юли - турският премиер Бюлент Еджевит, позовавайки се на Цюрихското споразумение от 1959 г., определящо Турция, Гърция и Великобритания за страни-гарантки на статуквото на острова, дава началото на операция "Атила". Турски военни части дебаркират в Кирения, Северен Кипър, в рамките на "мирна операция, целяща да защити кипърските турци".
23 юли - Пада хунтата на полковниците в Атина. В Кипър се слага край на преврата, а председателят на парламента Глафкос Клиридис поема временно управлението.
30 юли - На среща в Женева трите страни-гарантки на независимостта на Кипър се договарят за създаването на зона за сигурност под контрола на сините каски на ООН и признават съществуването на две автономни администрации.
август - ООН отправят искане да бъде възстановен суверенитетът на острова и да бъдат оттеглени чуждите военни части. Преговорите в Женева не постигат успех. Турската армия напредва на изток и на 16 август вече контролира 37 процента от територията на острова, което довежда до разделянето на гръцката и турската кипърски общности от двете страни на зелената разделителна линия.

1975 г.
13 февруари - Лидерът на кипърските турци Рауф Денкташ провъзгласява "автономна, народна и федерирана държава Кипър".
1976 г.
юни - Денкташ е избран за "президент на Турската федерирана държава в Кипър".
1977 г.
януари - Денкташ и архиепископ Макариос постигат принципно споразумение за федерална двуобщностна, двузонална и независима държава.
3 август - Смъртта на архиепископ Макариос прекъсва преговорите.

1978 г.
Преговорите се подновяват след избора на новия президент Спирос Киприану.
1983 г.
Провъзгласява се Севернокипърската турска република /СКТР/, призната единствено от Анкара.
1984 г. и 1990 г.
Няколко кръга от преговорите не постигат никакъв напредък.
1992 г.
10 април - Резолюция 750 на Съвета за сигурност на ООН потвърждава независимостта, териториалната цялост и единното гражданство на острова в рамките на двуобщностна федерация.
1993 г.
Гърция и Кипър подписват споразумение за обща отбрана.
1996 г.
юни/октомври - серия инциденти в буферната зона.

1997 г.
Рауф Денкташ и Глафкос Клиридис, избран за президент на Република Кипър през 1993 г., се срещат в Женева за последен път преди декември 2001 г.

1998 г.
март - Турция и СКТР официализират създаването на "съвет за асоцииране", а същевременно започва процедурата по присъединяването на Република Кипър към ЕС.

2001 г.
4 ноември - Турският премиер Бюлент Еджевит предупреждава за евентуално анексиране на Северен Кипър, ако гръцката част на острова се присъедини към ЕС.
4 декември - Първа среща между Глафкос Клиридис и Рауф Денкташ след четиригодишна пауза. Двамата лидери решават да подновят директните преговори в средата на януари 2002 г.

2002 г.
16 януари - Начало на директните преговори между двамата кипърски лидери, които разговарят два или три пъти седмично.
6 септември - Клиридис и Денкташ се срещат с генералния секретар на ООН Кофи Анан в Париж.
3 ноември - Партията на справедливостта и развитието печели изборите в Турция, което дава надежди за по-гъвкава позиция на Анкара по кипърския въпрос.
11 ноември - ООН връчва на Клиридис и Денкташ мирен план за Кипър. Турция, Гърция и Великобритания получават факсимиле на документа.
10 декември - Специалният пратеник на ООН за Кипър Алваро де Сото връчва на двамата кипърски лидери ревизиран план за Кипър, съобразен със забележките на двете страни.
12 декември - Въпреки посредничеството на ООН преговорите между двете страни в рамките на срещата на върха на ЕС в Копенхаген не постигат успех. Кипърските турци потвърждават желанието си за продължаване на преговорите за повторно обединение на Кипър.
2003 г.
15 януари - Клиридис и Денкташ подновяват преговорите, за да направят възможно приемането в ЕС на единна държава Кипър през май 2004 г.
27 февруари - Рауф Денкташ и Тасос Пападопулос, избран на 16 февруари за президент на Република Кипър, се срещат в Никозия в присъствието на генералния секретар на ООН Кофи Анан, за да обсъдят новия вариант на плана на ООН. Кофи Анан им предлага да подложат плана на гласуване от кипърските гърци и турци на два отделни референдума и поиска да му дадат отговор на 10 март.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.