Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хуманитарна криза обхваща Непал

Стотици хиляди напуснаха Катманду, малките селища са изоставени

0 коментара
Хуманитарна криза обхваща Непал

Властите в Непал са объркани от мащабите на бедствието, сполетяло съдбата им, призна премиерът Сушил Коирала, предупреждавайки че броят на жертвите може да стигне до 10 000 - повече отколкото при най-тежкото земетресение през 1934 година. Броят на досега доказаните жертви надхвърли 5 хиляди.

Международната помощ започна да пристига, но разпределението ѝ среща спънки, а някои от ранените не са получили лекарска помощ в продължение на дни.

Над 235 000 жители са напуснали Катманду заради недостига на вода и храна и страха от епидемии. Само през последното денонощие над 150 000 жители са напуснали едномилионния град. Оставащите в града не смеят да се върнат в домовете си и нощуват на улиците.

Началникът на отдела за управление на кризите и катастрофите към непалското министерство на вътрешните работи Рам Кумар Дахал пък призова "чуждите приятели" на Непал да изпратят храни, палатки, лекарства за бедстващите, както и да представят план за справяне с кризата, защото самите непалски власти не били способни сами да съставят такъв план.

Дахал посочи, че непалците имат спешна нужда и от дюшеци, одеала, от уреди за готвене, от суха храна. Страната се нуждае и от ортопеди, невролози, хирурзи, анестезиолози, от антибиотици, от оборудване за извършване на операции и дори от легла за болните. Той подчерта, че Непал има нужда и от пари, за да се справи с катастрофата.

Положението е особено тежко в селските райони в Непал, където са загинали повечето жертви, пише в. "Вашингтон пост", цитирайки Самюъл Мари Фанън, местен координатор на Европейската комисия за хуманитарната помощ. Европейският експерт посочва, че големите дъждове са започнали, а тази седмица хората спят на открито. "Приоритетите са вода, храна и разбира се, медицинска помощ", обяснява той.

Малките населени места са били трудни за достъп дори и в добри времена. Сега дори ако някой иска да занесе хуманитарни помощи, ще отнеме много време, смята местен жител, цитиран от "Вашингтон пост".

Десетки хиляди непалци се връщат в родните си места, за да помогнат за възстановяването им, отбелязва в. "Ню Йорк таймс". Много селища са напълно унищожени, а местните жители нямат храна и не могат да възстановят домовете си сами, отбелязва изданието. Ранените се изнасят с хеликоптери, а конвои от хуманитарни работници започват да пристигат в селищата, чийто живот е започвал да се подобрява преди бедствието. Сега прогресът им е унищожен.

Предвид, че хиляди хора в столицата Катманду все още не са получили помощи, е малко вероятно каквито и да е помощи да достигнат малко селище с няколко стотици жители, отбелязва в. "Гардиън". Въпреки пристигащите помощи от цял свят, достъпът до селищата е затруднен. Изданието цитира думите на местни жители, според които цялата помощ остава в столицата. Хигиената вече е проблем и хора започват да се разболяват.

"Непал е на светлинни години от възможността да се възстанови след голямо земетресение, особено след бедствие от такъв калибър", заявява пред в. "Гардиън" Майкъл Кугелман, експерт по региона в центъра "Удроу Уилсън" във Вашингтон.


Непалски части за борба с безредиците се намесиха днес в непалската столица Катманду, за да потушат протеста на гневни непалци, опитващи се да намерят автобус, за да напуснат града, предаде Франс прес. Частите за борба с безредиците към полицията бяха разположени на местната автогара, близо до сградата на непалския парламент, където множеството се беше струпало преди изгрев слънце с надеждата да се качи на автобус от специална автобусна линия, създадена по нареждане на правителството за евакуация на хората.

Същевременно спасители от Франция извадиха мъж на 27 години, прекарал 82 часа под отломките на хотел в Катманду, рухнал при катастрофалния трус в събота, предаде Асошиейтед прес. Спасеният Риши Ханал призна, че е пил урината си, за да оцелее през всичките часове под руините. Той разказа, че е бил заобиколен от трупове, от които се разнасяла отвратителна миризма. Мъжът обаче не загубил надежда, че ще бъде спасен. Засега не е ясно дали той е бил служител или гост на хотела.

Непал моли да не пристигат повече чуждестранни спасителни екипи, защото те са вече достатъчно в страната, заяви представител на ООН, цитиран от Франс прес. Координаторът на ООН за Непал Джейми Макголдрик съобщи, че според правителството има достатъчно чуждестранни експерти в Катманду и околностите.

Правителството смята, че разполага с достатъчно средства, за да се справи с неотложните нужди на издирвателно-спасителните операции. Тези, които вече са на път, може да дойдат, но правителството моли други да не идват, добави той.

Летището на Катманду, разполагащо само с една писта, трудно се справя с големия брой самолети, транспортиращи помощи и експерти от чужбина. Самолет със спешна хуманитарна помощ, изпратен от Франция завчера, остава блокиран в Абу Даби тази сутрин, понеже няма разрешение за кацане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.