Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хватката на Путин – глупава, но неизбежна

40 коментара
Хватката на Путин – глупава, но неизбежна

Трябва ли да се изхвърли Русия от “голямата осмица” за разпалване на “газовата война” с Украйна?

Да – ако смятате, че тестът за членство в групата на водещите промишлени страни е степента на икономическото влияние. Миналата седмица Русия се показа като слаба страна, недостойна за член на Г-8. Нефтът, газът и ядреното оръжие са цялото ѝ имущество.

И не, основания за изключване на Русия от “голямата осмица” няма, ако се съди само по това, че Русия разиграва Украйна. В тези газови войни Русия се показа слаба, некомпетентна и нелицеприятна, но в правото си.

Глупаво беше от страна на президента Путин да спира газа за Украйна, но неизбежността на този сценарий би могла да бъде разбрана. Заплахата за спиране на тока на друга столица сигурно му се е сторила уникално ярка демонстрация на сила.

Той допусна грешка, като направи това, защото тази крачка разкри слабостта на Русия, а не нейната сила. Един поглед на всички тези карти на тръбопроводите, разположени в Европа, трябваше да му отговори на въпроса защо. Русия се нуждае от Украйна и няколкото други страни за доставка на своя газ. И тя има нужда от тях в качеството си на клиент.

Тя нарича себе си “енергийна суперсила”, но това е явно противоречие. Вижте Саудитска Арабия. Ако способността да се пускат и спират газовите вентили е една от най-силните карти, тогава тя няма много.

Наистина, скокът на цените на нефта донесе на Русия неочаквано богатство и премахна заплахата от парализиращ енергиен дефицит.

Но да се нарича Русия “рекетьор”, а Украйна – жертва, означава да се игнорира фактът, че Украйна в продължение на много години обираше газовата печалба като каймак от млякото.

Това преобръщане на понятията не отчита много от възможностите за натиск на Украйна над Русия в огромна мрежа от други сфери, които ги свързват. И то не отчита правото на Русия да получи пазарна цена за своя газ. Нищо, че искането за повишаване на цените беше неочаквано. Русия направи през годината няколко намека, че обмисля вдигането на цените за другите страни.

Никой и не се съмнява, че в крайна сметка Украйна ще плаща за газа цената, която Русия иска и че Москва има право да иска това. От всички неприятни неща, извършени от Путин, това не е най-лошото.

Но в годините след края на Съветския съюз, Русия не успя да използва прилива на чуждестранни инвестиции, за да развие и друга индустрия, освен енергетиката. Но когато модата отмине и дори и най-големите оптимисти сред брокерите най-сетне признаят измеренията на авторитарната непредсказуемост за инвеститорите, способността на Русия да привлича външни капитали ще загуби силата си. Крайните действия през тази седмица само приближиха този ден. Планът на Путин да превърне “енергийната сигурност” в тема на едногодишното председателство на Г-8 от Русия сега изглеждат комични.

Естествено, той може да го направи (Русия пое ротационното председателство в неделя), но останалите чуха само едно – че доставките от Русия не са сигурни. Путин даде на ядрената енергетика на Европа стимул за развитие извън нейните очаквания. Това може и да не успее съвсем да накара Германия да мине на ядрени мощности, но накара италианското правителство сериозно да се замисли, както през седмицата заяви министъра на икономиката на страната Клаудио Скайола.

Русия никога не е съответствала на критериите за Г-8 заради неразвитата си икономика. Тя никога не би била допусната и по право. Но решението, въпреки всичко, тя да бъде приета, беше израз на романтичната надежда в онези кратки дни, в които сякаш Русия беше прегърнала демокрацията. Ако от елитарни клубове като Г-8 има някаква полза, тя може би е в такива донкихотовски жестове, които могат да послужат и като окуражаване за онези, които отчаяно искат да бъдат членове.

Както се оказа, стимулът не успя. Но това не означава, че сега Русия трябва да бъде изгонена от клуба, заради неприемливо и недемократично поведение.

Наистина, много от действията на Путин през последните две години минават под този знак. Той стегна хватката си около медиите, около предполагаемо демократичните институции и изборите. Европа и САЩ няма как да наблюдават спокойно това. Но почти всички коментари през тази седмица обрисуваха Русия като грубиян и великан, който наказва смелата Украйна заради обидата, че е поискала демокрация.

Несъмнено, поведението на Русия беше неприемливо. Неговата цел беше заплаха за Украйна, така че тя да гласува през март за благоразположен към Русия парламент.

Но също така е и почти невъзможно да се превъзмогне обидата, която  Русия получи от украинската “оранжева революция” през 2004 г. За много руснаци Украйна е ключът към връщането на величието на Русия. Ако тя бъде “загубена”, тази мечта ще стане невъзможна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Omurtag
    #41

    .

  2. nepoznat
    #39

    taka im se pada na iushechenko i kompaniq, da im dostavqt gaz ot shtatite, kato iskat da sa po blizo do tqh, samo che neznam s kakvo, mohje s korabi

  3. orm
    #38

    прочетох мнението Ви, че нямало друга страна като Русия, която да води такъв тип "пазарна политика" и затоваведнага Ви давам пример- до преди 2 години САЩ си купуваше каучук от най-големият производител в света само през посредници на много "солена" цена, защото той се казва Виетнам.Ако искате ще се поразровя и съм уверен в това, че ще има още доста подобни примери.

  4. Lysko
    #37

    Komglupak Laskai si klitora.Znam che goliamoto neshastie na BG e kirilicata.Ako beshe malko po inteligenten shteshe da znaesh pone che na latinica bulgarskia ezik se pishe po barzo

  5. Под Игото
    #36

    и останалия Християнски свят в Европа, вкл. славянски свят - Полша, Чехия, Свовакия, Словения, Хърватия, Македония, Сърбия, Румъния. Дано на това скоро му се дойде края.

  6. нормално
    #35

    за да удиви украинците с имперска мощ и ги приласкае в обятията на Русия. Сега Украйна е още по-отчуждена от Русия.

  7. Гласуващ
    #34

    Кирилицата Е нашата азбука.Ако се срамиш да се наречеш българин то всъщност какъв искаш да си? Американец? Руснак? Или Китаец?Има доста анти-патриоти напоследък дето цял живот не са мръдвали отвъд океана, но се задъхват да хвалят каубойския начин на живот ...

  8. Генерал Куров
    #33

    Бумерангът, рано или късно, се завръща!

  9. Lysko
    #32

    Cherveno komgovedo.Nima ne znaesh che kirilicata i vmirisanoto pravoslavie{vij patriarha} sa ni otdelili ot ostanalia civilizovan sviat 1200 godini.Tova e dobre doshlo ,razbira se za vas shibanite predateli- komunisti da ni zalepite za Rissia za vechni vremena.Te i surbite sa pravoslavni i polzvat kirilicata samo kato e oprian nechii hui v zadnika im.Vij sega dali polzvat izmislenata kirilica.

  10. Петър
    #31

    Отново ще Ви възразя. Не Газпром е решил да става нормална фирма на пазара, а Русия иска да върне Украйна в орбитата си и затова я шантажира. Нито една икономика не може да се справи с такова рязко поскъпване на газа, още повече, че сега е средата на зимата. Украйна не възразява да плаща пазарна цена, но иска поскъпването да е плавно. И с право. Защо до днес Русия и е продавала газа на ниска цена? Няма друга страна в света, която да действа по този начин. Помислете си например Алжир да продава газ на Франция по-евтино, защото тя поддържа палестинската кауза, а на Гибралтар - на по-висока цена заради британската подкрепа за САЩ и съответно Израел. Звучи налудничаво.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.