Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И Америка има нужда от стабилност на Балканите

0 коментара

Сега, когато вниманието е приковано към Ирак, губим от поглед някои не толкова драматични интереси. Жалко, защото има тясна връзка между Балканите и войната срещу тероризма от една страна, и отношенията между Америка и нейните европейски съюзници от друга.

Стабилността на Балканите е решаваща за успеха на водената война срещу тероризма. Без стабилна политически, икономически и от гледна точна на сигурността среда, в този регион ще възникне вакуум, в който ще господства организираната престъпност, бедността ще подклажда незаконна и дестабилизираща миграция към Европа и Америка, а тероризмът ще намери там сигурно убежище.

Подобно развитие на събитията ще се окаже унищожително за Балканите и кошмарен политически провал за Америка, с разрушителни последици за мюсюлманите на Балканите и за отношенията на Америка с мюсюлманския свят като цяло. Балканите са и изпитателен полигон за дееспособността на Европейския съюз и за развитието на нов тип сътрудничество между Съединените щати и Европа, което може в крайна сметка да се окаже в модел за бъдещото трансатлантическо сътрудничество.

През 90-те години американското участие в района бе от огромно значение, но днес лидерството лежи на плещите на Европа.

Европейският съюз отвръща на предизвикателството, като дава икономическа и техническа помощ /4,65 милиарда долара до 2006 г. вкл./ и като насърчава политическите, законовите и социалните реформи.

В интерес на Америка е да насърчава усилията на Балканите да се променят - като по-специално използва влиянието си в НАТО, за да гарантира стабилност в областта на сигурността и насочва военната реформа, като в същото време признава и подкрепя водещата роля на ЕС в определянето на стандартите и осигуряването на помощта.

Това не значи, че Америка може да се оттегли и да остави Балканите на европейците. Не означава и че Съединените щати не могат да държат на своите принципи и интереси, там, където те може да се различават от тези на техните съюзници. По-скоро означава да се признае, че американският ангажимент продължава де е необходим на балканските държави, за да придобият те стабилността, която ще ги направи продуктивни партньори. В същото време сегашните предизвикателства към САЩ от страна на други райони, различни от Балканите, означават, че САЩ са заинтересовани да поемат по-скоро поддържаща, отколкото господстваща роля във възстановяването на Балканите. Има да се свърши още много работа. Главен приоритет е арестуването и екстрадирането в Хага на военнопрестъпници, които все още са на свобода в района, особено на Радован Караджич и Ратко Младич.

Местните и международни власти трябва да предприемат активни действия срещу организираните политико-криминални групировки, които саботират усилията за реформи и подриват властта на закона на Балканите. Опитът в Босна и Косово показа, че решителни действия, насочени към контролираните от незаконни групировки лостове на властта, дават резултат. Кампаниите срещу тези обединения могат първоначално да бъдат водени от международните институции, докато балканските правителства бъдат в състояние да ги водят сами; могат да започнат първо в Босна и Косово, където обхватът и властта на международните институции са най-големи, а после да бъдат проведени в Сърбия и Черна Гора, Македония и Хърватия, като степента на международно участие варира в зависимост от потребностите на местните власти.

Също толкова важно е да се увеличи търговията и инвестициите на Балканите. Необходимо е да продължи реформата на банковата система; да се ускори приватизацията и преструктурирането на държавните предприятия; на инициативите за развитие на частния сектор; трябва законодателната и съдебната система да установяват и налагат правата на собствеността. Тези реформи могат да бъдат подпомагани с програми за техническа помощ, финансирани от ЕС и Световната банка.

Балканските лидери и международната общност в региона, за които е характерно да действат разединено и импровизирано, трябва заедно да подкрепят стандартите и изискванията за процеса на стабилизиране и асоцииране с ЕС, както и натовската програма Партньорство за мир и натовския План за действие за членство.

Тези програми, като цяло осигуряват необходимите стандарти за асоцииране и интегриране в Европа. Обвързването на международната помощ с постигането на определени цели е най-добрият начин да се гарантира, че трудните и непопулярни, но необходими промени ще бъдат извършени.

Съединените щати са инвестирали значителни средства в Балканите през последните осем години и тези инвестиции започват да се изплащат. Този проект е твърде важен и не може да остане недовършен.

Бел. на Интърнешънъл хералд трибюн:
Генерал Майър е бивш началник-щаб на сухопътните сили на САЩ. Сега е председател на оперативна група за Балканите в Съвета за международни отношения.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.