Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И АНО иска НАТО в Македония като гарант

0 коментара

Ахмети се обяви за незабавно двустранно прекратяване на огъня, както и за пълна амнистия на албанските бунтовници с изключение на лицата, отговорни за престъпления, които са от компетенцията на Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия.

Споразумение за преобразуване и демилитаризиране на АНО може да бъде постигнато, но в присъствието на войски на НАТО на македонска територия, като Алиансът се яви гарант на възможността членовете на АНО да се интегрират в армията, полицията и политическия живот, казва Ахмети. Трябва да се осъществи процес на политически диалог с участието на представители на македонската държава, политическия представител на АНО, представители на македонските и албанските политически партии, както и международната общност, в това число НАТО, допълва представителят на така наречената Армия за национално освобождение.

Македонските власти все още твърдо се противопоставят на участието на АНО в политическите преговори, припомня АФП.

Натиск за по-активна намеса на НАТО в Македония

Великобритания е готова да "погледне благосклонно" на македонска молба за военна помощ в обучението и ръководенето на нова част, която ще води борбата срещу етническите албански бунтовници. Това казали неназовани източници от министерството на отбраната в Лондон, предаде ДПА, като се позовава на съобщения в печата.

Същите източници посочили, че молба за помощ от страна на македонския президент Борис Трайковски може да бъде одобрена скоро. Британска помощ може да дойде от елитните части САС. Членове на САС са играли подобна роля и преди, като са обучавали войници и са участвали във военни операции заедно с тях, но британското правителство по принцип не коментира официално операциите на САС, отбелязва ДПА.

Тези сигнали идват от Лондон, след като британският премиер Тони Блеър заяви в сряда на срещата на високо равнище на НАТО в Брюксел, че ще предприеме бързи действия, за да спрат кръвопролитията в Македония. Нашият опит от участие в събития в тази част на света ни научи, че е по-добре бързо да се направи подготовка и да се стабилизира ситуацията, вместо да се изчаква и да се позволи влошаването ѝ, каза Тони Блеър.

От своя страна американският сенатор Джоузеф Бидън, председател на комисията по външна политика към Сената на Конгреса на САЩ, заяви в сряда, че се съмнява, че европейските съюзници могат да се справят с кризата в Македония и че САЩ би трябвало да имат по-голяма роля при стабилизирането на страната, предаде ДПА.

Бидън откри заседанието на комисията за Македония със смразяващи думи за това какви ще бъдат последиците, ако се допусне конфликтът да се превърне в гражданска война между етническите албански бунтовници и македонското правителство, отбелязва агенцията.

Трябва да признаем жестокия факт, че ако позволим да се разпадне македонската държава, това би могло да разруши сегашните мирни отношения в Югоизточна Европа между Сърбия, България, Гърция, Албания и Турция, каза сенатор Бидън. Според него всяко плъзгане към гражданска война може да доведе до желание у съседни държави "да анексират части от разпадащата се страна", което пък би довело до конфликт между тях. Сенатор Бидън каза, че САЩ трябва да засилят своята роля в Македония, защото само Вашингтон има военното и политическото доверие на всички етнически групи, за да реши успешно кризата в страната.

Тази американска позиция, според него, е особено ясна в Македония, където американските пратеници се радват на доброжелателство сред албанското население заради водещата роля на САЩ при операцията на НАТО през 1999 г- срещу Югославия.

Координаторът на Пакта за стабилност в Югоизточна Европа Бодо Хомбах също призова НАТО да заеме категорична позиция срещу етническите албански бунтовници, за да предпази Македония от плъзгането към гражданска война, предаде АП. По думите на Хомбах в интервю за берлинския вестник Тагесшпигел, поместено в сряда, НАТО ясно трябва да каже докъде може да се стигне и че "който премине тази линия, ще си има работа с международната общност, а не със слаба македонска армия".

Според Хомбах НАТО трябва да заеме позиция, която да бъде нещо средно между масираните военни действия, предприети в Косово, и чисто превантивните мерки. На въпрос дали македонският конфликт може да ескалира в гражданска война, Бодо Хомбах отговаря, че ситуацията е "на ръба на острието".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.