И двата отбора от Манчестър отпаднаха от Шампионската лига

7 гола и съдийски грешки пратиха напред "Лион" за сметка на "Аякс"

7 коментара

И двата клуба от Манчестър, които в момента са първи и втори в английската Висша лига, отпаднаха от Шампионската лига на Европа.

Финалистът от миналата година "Манчестър юнайтед" отпадна, след като безславно отстъпи с 1:2 като гост на швейцарския "Базел" в последния си мач в една от относително най-леките групи в лигата.

На отбора на Алекс Фергюсън без контузените Димитър Бербатов и Хавиер Ернандес му бе достатъчно и равенство, за да продължи на осминафиналите, но въпреки преимуществото си през целия мач отстъпи, след като до 87-тата минута губеше с 0:2 – голове на Щрелер още в първите минути на мача и на Александър Фрай в края.

За английския шампион пропуски направиха Рууни и Парк, но като цяло отборът въпреки постоянния си натиск показа неумение да създава голови положения. Единственият му гол вкара Фил Джоунс с глава след продължително разбъркване пред вратата на "Базел" в самия край на мача.

Така "Базел" излезе на второ място с 11 точки, а "Юнайтед" остана с 9. "Бенфика" победи с 1:0 "Оцелул" и с 12 точки оглави класирането. Англичаните ще играят в Лига Европа.

Там отива и другият отбор от Манчестър. "Сити" победи с 2:0 на свой терен излезлия с много от резервите си мюнхенски "Байерн", който си бе осигурил първото място в групата. В същото време обаче "Наполи" би със същия резултат като гост "Виляреал" и си запази второто място.

Донякъде успокоително за "Манчестър сити" е, че за разлика от съгражданите си бяха в доста по-трудна и станаха едва вторият отбор в историята на Шампионската лига, който отпада след събрани десет точки в групите.

Драматично се развиха и събитията и в група D, където цели шест гола, вкарани от "Лион" само за 28 минути през второто полувреме на мача с "Динамо" в Загреб, класираха френския отбор на осминафиналите. Французите до 44-та минута губеха с 0:1, но стигнаха до убедителното 7:1 в надпреварата за по-добра голова разлика.

В същото време холандският "Аякс" приемаше осигурилия си първото място "Реал" (Мадрид) с преднина от 3 точки и 7 гола по-добра голова разлика пред "Лион" в класирането. Испанците, макар и с резервите, победиха с 3:0. Решаващи за отпадането на "Аякс" обаче се оказаха действията на португалският съдия Мануел де Соуза, който отмени два, по всеобщо признание, напълно редовни гола за домакините.

В последната група ЦСКА (Москва) победи с 2:1 водача "Интер" в Милано и с 8 точки стана вторият отбор осминафиналист. Затова на руснаците много помогна и нулевото равенство между френския "Лил" и турския "Трабзонспор". Турците завършиха трети със 7 точки, а "Лил" четвърти с 6.