Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И ЕБВР подтиква България към гъвкав пазар на труда

0 коментара

Наред със съдебната и административната реформи, ключово предизвикателство пред България е изграждането на гъвкав пазар на труда. Това е записано в последния годишен доклад на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за страните в преход, който бе представен в сряда в София. Докладът разглежда периода 2003 - 2004 година.

Изводите на ЕБВР бяха изнесени ден преди националната едночасова стачка, организирана от синдикатите и насочена тъкмо срещу плахите опити на правителството да започне преговори за промяна в трудовото законодателство.

От 11 до 12 часа на 18 ноември ще спре градският транспорт в столицата, както и в половината областни градове. Синдикалният протест е срещу преговорите за отмяна на добавките към заплатите за стаж и за работа във вредни условия на труд, макар че от правителството на няколко пъти обявиха, че без съгласието на профсъюзите няма да въвеждат промяната административно.

Като контрааргумент от синдикатите сочат обещанието на кабинета пред Международния валутен фонд, че ще започне действия, насочени към създаването на по-гъвкав пазар на труда.

От МВФ, както и работодателите сочат, че добавката за стаж не само е отживелица от социалистическо време, но и затруднява намирането на работа на хора в по-напреднала възраст. Тя изкривява и заплата като вид стимул за качеството на вложения труд. От работодателските организации предложиха или сегашните добавки да се включат в основния размер на заплатата, или да останат само за работещите в момента, без да се прилагат за новопостъпващите.

Синдикатите не се съгласиха и на двата варианта. Те твърдят, че премахването на добавките за прослужено време ще намали доходите на хората с около 10 %, което ще предизвика "социална експлозия" в страната.

Акцент в доклада на ЕБВР се поставя и върху развитието на инфраструктурата в България. Евробанката извежда три определящи фактори за инфраструктурата - ефективно регулиране, участие на частния сектор там, където е уместно, и конкуренция.

България е в ключов етап преди приемането ѝ в ЕС и не може да си позволи отпускане в реформите, обяви при представянето на доклада Питър Станд, водещ икономист за Югоизточна Европа на ЕБВР, по повод необходимостта страната да довърши административната и съдебната реформи.

В доклада се посочва, че България е постигнала голям напредък в структурните реформи и големите приватизационни сделки.

ЕБВР нарежда България в челната четворка на страните, които отбелязват напредък в реформите, заедно с Хърватия, Румъния и Киргизката република. Като се изключи последната, първите три държави са кандидатки за членство в Европейския съюз, което показва, че стимулите имат определящо значение за развитието и темпа на реформите, смятат експертите на евробанката.

Според ЕБВР България и Хърватия са постигнали ниво на преход, сравним с реформите в новите страни - членки на ЕС. От евробанката смятат, че страната ни се развива с най-добри темпове в сравнение с другите балкански държави.

Най-голям напредък у нас се наблюдава в банковия сектор и финансовото посредничество. Сред основните предизвикателства са поставянето под контрол на фискалните сметки, постигането на балансиран бюджет и овладяването на дефицита по текущата сметка.

ЕБВР оценява като положителен факт ръстът на банковото кредитиране, но предупреждава, че то не бива да излиза извън контрол, за което има грижа банковият надзор на БНБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.