Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И индийският собственик ще поиска несъстоятелност на “Кремиковци”

10 коментара
И индийският собственик ще поиска несъстоятелност на “Кремиковци”

Най-добрият вариант за "Кремиковци" е той да премине през процедура за несъстоятелност. Това съобщи в понеделник главният изпълнителен директор на комбината Гунтупали Джаганадам, който е на този пост от повече от два месеца.

Съобщението дойде ден преди делото за обявяване в несъстоятелност на дружеството, заведено от шест компании - кредитори. Според ръководството на дружеството и неговите профсъюзи, шестте компании - "Пещоремонт", "Руа", "Либърти фууд енд сървисис", "Дендрит-Бахаров", ЕТ "Пепо-Петър Ризов" и "Еко стил ресурс", обаче вече били получили погасяване на вземанията си в размер на 3 млн. евро.

Джаганадам обясни, че при този вид несъстоятелност, който възнамеряват да поискат от съда, след края на процедурата активите на дружеството ще се трансформират в нова фирма, в която служителите и работниците ще бъдат преназначени.

Преди да се предприеме тази стъпка, обаче, ръководството на "Кремиковци" трябва да сключи предварително споразумение между потенциалните инвеститори, кредиторите и правителството по отношение на бъдещето на комбината и изплащането на всичките му дългове.

В бъдещото споразумение трябва да бъдат предвидени инвестиции в екологията, технологично обновяване на комбината и защита на интересите на работниците. Едва след постигане и подписване на такова споразумение, ръководството ще поиска преминаването към специалната процедура, според която активите на дружеството ще се продават на търг. По този начин, при наличието на конкуренция и прозрачност между участниците в търга ще се гарантира запазването на интересите на кредиторите. По разчети на Джаганадам ще се необходими две години, за да се вдъхне живот на "Кремиковци".

Схемата за придобиване на всички активи чрез обявяване на несъстоятелност и ликвидация на дружеството беше предложена от концерна "Ареселор Митал" на Лакшми Митал, като по този начин комбинатът ще бъде освободен от скритите задължения. Лакшми е брат на сегашния собственик на “Кремиковци” Прамод Митал.

В понеделник стана ясно още, че Софийският апелативен съд е взел решение за отстраняването на двамата синдици Александър Георгиев и Анна Миленкова, назначени през май.

Към момента кандидатите за придобиване на 71% от “Кремиковци” са двама – индийският крупен предприемач Лакшми Митал чрез концерна “Арселор Митал” и украинският милиардер Константин Жеваго чрез “Ворскла стийл”.

Офертите на кандидатите

"Арселор" предлага 500 млн. долара за активите на комбината, спешно наливане на 180 млн. долара оборотен капитал и още 500 млн. долара чрез капиталови разходи в следващите 5 години, плюс още 150 млн. долара за притежателите на гарантираните от комбината дългове книжа.

За "спешна помощ" "Ворскла стийл" на украинеца Константин Жеваго предлага 90 млн. долара оборотен капитал и доставка на 150 хил. тона суровини, които в момента са на изчакване в пристанищата в Лом и Бургас. "Ворксла" предлага 531 млн. капиталови инвестиции. Сто милиона от тях ще са за ново коксохимично производство, базирано на алтернативни енергийни източници.

Преди да се премине към разглеждане на офертите от специално сформирана структура с представители на правителството, кредиторите и акционерите, управлението на "Кремиковци" трябва да премине в ръцете на временен оператор. Основните кандидати, фирмите на Жеваго и на Лакшми Митал са подали оферти към българското правителство с планове за временно управление.

Операторът ще трябва да се справи със задачата да ремонтира производствените мощности, работните помещения и да поеме задължения за осигуряване на безопасни условия на труд. Временният оператор ще трябва да инвестира в мерки за опазване на околната среда, така че дружеството да получи комплексно разрешително до края на лятото. Това е изискването на ЕС и без разрешителното "Кремиковци" няма да има право да продължи да функционира.

Дълговите книжа на комбината

Още няма информация как ще бъдат изплатени облигациите с номинал 325 млн. евро, по които"Кремиковци" е гарант.

Срокът за погасяване на задължението изтече на 4 юни и сега притежателите на дълговите книжа (облигационери) могат да си вземат заложените като обезпечение активи. Това са 71% от капитала на комбината, мажоритарният му собственик "Финметалс холдинг", акции на "Глобал стийл холдинг" (собственик на "Финметалс"), както и ключови активи на завода като доменното производство и линията за непрекъснато леене на стомана. Държавата притежава 25% от дружеството.

Няма информация за заведено дело от страна на облигационерите. "Те са наясно, че не им е в интереса да предприемат дела срещу "Кремиковци", защото биха спечелили, само ако стойността на фирмата стане по-висока.", коментира в понеделник изпълнителният директор на “Кремиковци”.

По данни на оперативния директор на "Кремиковци" Пламен Стоянов през май комбинатът е произвел 60 хил. тона продукция. Това е около 57% от капацитета му. "Очаква се подобрение през следващите дни и много скоро ще бъдем в състояние да достигнем 100% от капацитета си", каза още Стоянов. До 20 дни да бъде публикуван счетоводният отчет на дружеството за първото тримесечие на годината. Скоро трябва да стане ясен и одитираният доклад за 2007 година. С този предлог от ръководството на "Кремиковци" продължиха да отказват да съобщят откъде идват и онези 392 млн. "други" приходи от продажби, които свиха загубата на комбината до 35 млн. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мара Капон
    #11

    Ама чакайте бе, как така ще решавате съдбата на завода с някакви индийци, а няма да питате трубадурите на истината Дучето и Румен Леонидов - та нали те искат да "блесне" истината. Направо да ги назначава Дмитриевич в борда на Кремиковци и да спасяват ЦСКА двамата борци за червена демокрация и лумпенизация.

  2. айде
    #10

    стига вече с това Кремиковци!

  3. 07
    #9

    ..един архилъжец и едни цигани ни въртят на шиш..ей пусти АК47

  4. Директор Лупи
    #8

    Гневни фенове го замерят,ядосани журналисти го плюят...Лупи от добрината си пати!Е,заделил е някой лев за старини и за поколенията,ама кой като бръкна в кацата не си облиза пръстите??Има ли такъв?...

  5. az
    #7

    Производство по ликвидация и преминаване на новосъздадения свински отбор през окръжните групи. Естествено да не се забравя додучето, който трябва да бъде назначен за президент, играещ треньор и единствен фен на новосвормираната кочина

  6. M
    #6

    после пак шампиони

  7. Гоце
    #5

    Тъпите чорбари са номер едно.

  8. глупости!
    #4

    Това с Кремиковци е поредният примитивен опит на БСП да заграбят чужд капитал в случая на индиеца. Само че сметките им ще излязат много криви! В момента чрез посолството ни в Израел изплащаме дългове на Гад Зееви. Ще стане същото и с Кремиковци. Хитри, хитри, но и малко малоумни! В стремежа си да угодят на Путин здравата се заплетоха! Както се казва - малко му липсва, много му пречи!

  9. Ванга
    #2

    .

  10. Ъ
    #1

    Това за Путин е много умно-продължи темата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.