Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И КНСБ обяви, че българите са на последно място по заплати и пенсии сред кандидатките на ЕС

0 коментара

Българите са на последно място по средна работна заплата и пенсии от всички страни, кандидатки за членство в Европейския съюз, показват данните на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ, представени днес пред медиите.

Средната заплата у нас е 131 долара, в Румъния е 165 долара, в Латвия 280 долара, в Словакия е 298 долара, а в Литва 304 долара. Далеч пред нас са Унгария с 475 долара, Чехия с 480 долара и Полша с 523 долара. С най-висока средна работна заплата е Словения - 980 долара.

Около 30 % от българските граждани или 2 342 564 души са пенсионери. Те получават средна пенсия в размер на 122 лв. Според изчисленията на КНСБ, цитирани от БТА, в долари това е 45 щ.долара. Пред българските пенсионери са тези на Румъния с 51 долара, на Литва с 87 долара, на Латвия с 98 долара, на Естония със 101 долара, на Словакия със 126 долара и на Унгария със 172 долара. Най-добре живеят пенсионерите в Чехия, Полша и Словения. Там средната пенсия е съответно 205 долара, 238 долара и 409 долара.

Лидерът на синдиката Желязко Христов съобщи, че под абсолютния праг на бедност у нас живеят около 40 % от населението. Това показвали данните на синдикалния институт.

Около 14 % от българските домакинства живеят добре със среден месечен доход 501 лева. Съотношението по доходи между тях и тези, които живеят под социалния праг, е 1 към 14,6.

Това съотношение през 2000 г. е било 1 към 10,71, а през 2001 - 1 към 11,9.

Тези данни показват, че у нас богатите стават все по-богати, а бедните все по-бедни, заяви Христов.

Отново по данни на института, българинът все по-малко консумира хляб, месо, мляко и млечни продукти. Сравнението е направено с 1995 г., преди хиперинфлацията при правителството на БСП.

В сравнение с 1995 г., нашенецът консумира с 13,8 % по-малко хляб и хлебни изделия, с 13 % по-малко месо, с 12,1 % по-малко месни произведения, с 21,6 % по-малко прясно мляко и с 50 % по-малко млечни масла.

В сравнение със страните-кандидатки за членство в ЕС, българите консумират два пъти повече хляб и съответно над два пъти по-малко месо, месни продукти и прясно мляко.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.