Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И македонските българи пожелаха да участват в комисията за конституционни промени

11 коментара
Скопие, сн. ЕПА/БГНЕС

След като Скопие отхвърли искането на България да участва в комисията, която трябва да подготви конституционните променени, и македонските граждани с българско самосъзнание изявиха подобно желание. В писмо до премиера Димитър Ковачевски те предлагат да бъдат включени техни представители, тъй като промените в основния закон засягат именно тях.

Включването на българите в конституцията е основното искане на София, за да може Северна Македония да започне реални преговори за членство в Европейския съюз (ЕС).

Комисията бе формирана, но най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ се опитва да блокира работата ѝ, като продължава да излъчва силни антибългарски послания.

Представители на българските сдружения в Република Северна Македония приветстваха създаването на работната група, която според тях е стъпка напред към разрешаването на въпроса с включването на българите в преамбюла на конституцията на страната, като по този начин ще бъдат гарантирани правата и свободите на представителите на българите в страната, съгласно основния закон.

“Именно българският народ беше най-градивният елемент в осъществяването на вековната мечта, за независима, демократична и суверенна Република Македония, държава на всички граждани, които живеят в нея, независимо от етнически, религиозен, политическа, социална и каквато и да е друга принадлежност. Но с приемането на Конституцията на Република Македония на 17.11.1991 г., а по-късно и с всички изменения, беше извършена голяма историческа несправедливост и българският народ беше оставен извън преамбюла на конституцията“, посочват представители на сдруженията в писмото до Ковачевски.

“Тази историческа несправедливост е на път да бъде поправена, за да можем да се възползваме от всички права и свободи, произтичащи от най-висшия правен акт, заедно с другите нации, които вече са включени в преамбюла на Конституцията на Република Северна Македония, за да изградим заедно едно по-добро бъдеще в нашата страна, в която живеем и да дочакаме заедно деня, в който ще я видим като пълноправен член на ЕС, а следователно и като част от прогресивния западен свят”, пише още в писмото, подкрепено от представители на 12 сдружения на българската общност в Северна Македония.

По-рано Скопие отхвърли предложението на служебния външен министър Николай Милков България да бъде част от процеса на обсъждане на новите текстове в kонституцията, като определи искането като намеса във вътрешните работи на страната.


В конституцията на Северна Македония са описани т. нар. държавотворни народи - македонски, албански, турски, влашки, сръбски, турски, ромски и други.

За да бъде изпълнено българското искане, е необходимо мнозинство от две трети в македонския парламент, което към момента изглежда невъзможно заради съпротивата на ВМРО-ДПМНЕ.

Отношенията между двете страни се обтегнаха допълнително след решението на Скопие да заличи българските сдружения “Цар Борис III” и “Иван Михайлов“, тъй като определи имената им за спорни.

Председателят на българския културен център и сдружение “Цар Борис III” в Охрид Томе Блажески пък е повикан на разпит в прокуратурата по няколко члена за “поругаване” на македонската чест, съобщи БГНЕС.

По-рано тази година пък бе пребит секретарят на сдружението Християн Пендиков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мислимотор
    #11

    Е, ще се наложи на Северна Македония да направи необходимите конституционни промени, това е неизбежно. Ако и нашите патреоти от българското МВРО престанат да провокират чрез неприемливи наименования на българските клубове, чрез невъзпитани претенции към наименованието на езика им и изобщо престанат да изпълняват поръчките от Москва, може най-после да се реши тази напълно излишна криза в отношенията на двете балкански съседки. За обща полза, и за да вървим напред.

  2. Dora Apostolova
    #10

    Не съм съгласна с политиката на Радев и предишните ни посткомунистически президенти, за издаване на паспорти на македонци, без да са живели нито един ден в България, без да знаят българския език, без да се трудили в България. По този начин няма да се създаде ново българско самосъзнание, а само дискредитираме българското гражданство. Виждаме го вече 20 години с издаване на български паспорти за македонци. Всички взимали български паспорти, го правят само за да отидат на работа в Европа, минават

  3. Dora Apostolova
    #9

    Jack Daniels,
    Всички партии на Северна Македония са копие на българските- произлезли от старата комунистическа партия. "Македонизма" е теза родена от Сталин и комунистите, а нашата БКП, когато се болшевизира след отиването на Георги Димитров в Москва 1933 година, възприема тезата на Сталин за " македонска нация", "македонски език" и я налага насилствено с помощта на Тито и югославската комунистическа партия. Не може да говорим за "сърбославски русофили ", а за "комунистически русофили".
    Ето защо

  4. Коментарът е изтрит в 16:29 на 26 април 2023 от автора.
    #8
  5. Jack Daniels
    #7

    Македонските българи пожелаха да участват в комисията за конституционни промени , но македонските сърбославски русофили не им дават.

  6. boriana
    #6

    Кои точно българи. Тристата, които при преброяването са се заявили че са такива, половината на хранилката на партии у нас, или 20 хил. с паспортите.

  7. boriana
    #5

    Кои точно българи. Тристата, които при преброяването са се заявили че са такива, половината на хранилката на партии у нас, или 20 хил. с паспортите.

  8. boriana
    #4

    Кои точно българи. Тристата, които при преброяването са се заявили че са такива, половината на хранилката на партии у нас, или 20 хил. с паспортите.

  9. boriana
    #3

    Кои точно българи. Тристата, които при преброяването са се заявили че са такива, половината на хранилката на партии у нас, или 20 хил. с паспортите.

  10. boriana
    #2

    Кои точно българи. Трите хиляди, които при преброяването са се заявили че са такива, половината на хранилката на партии у нас, или 20 хил. с паспортите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.