Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И малките акционери в банките ще разкриват собствениците си

0 коментара

БНБ ще получава подробна информация за акционерите в банките, които притежават поне 3% от акциите с право на глас във финансовите институции. Това се предлага в проекта за промени в закона за банките, одобрен днес на първо четене от парламента. Промяната в закона е едно от двете предварителни условия, поставени от МВФ за отпускане на втория транш от тригодишното споразумение. Второто условие е до 20 юли правителството да одобри графикът за повишаването на енергийните цени.

В подписания допълнителен меморандум при последната мисия на МВФ, България пое ангажимента за законодателни промени, които да предоставят по-широки правомощия на БНБ да разследва самоличността на преките и непреки акционери на банки.

Досега някои от по-малките кредитни институции използваха разпоредбите, според които от БНБ се изискваше разрешение за закупуване само на дялове над 5% в банките. Така в някои банки имаше по няколко акционера с дялове от примерно 4,99%, за които с голяма доза основание можеше да се подозира, че са свързани лица.

Новите текстове изискват акционерите с три и над три процента от акциите с право на глас да предоставят информация на БНБ за правния статут, собствениците си, деловата си дейност и наличието на свързани лица.

Промяната бе внесена от шефовете на бюджетната и икономическата комисия Иван Искров и Валери Димитров и бе приета със 137 гласа за и само 7 против. Според приетото предложение на Искров и Димитров, ако се установи, че определен акционер в банка не изпълнява изискванията, БНБ може да го задължи да прехвърли акциите си на друго лице. Според проекта БНБ може да изисква подобна информация и за акционери с под 3 % дялово участие в акциите с право на глас, но само инцидентно, при конкретно обоснована необходимост.

Само с гласовете на мнозинството беше прието друга поправка в закона, предложена от Мирослав Севлиевски - да отпадне образователният ценз за заемане на висши банкови длъжности.

След банковата криза през 1996 г. бе приет текст, който въведе лицензионен режим за банкерите с изискване те да имат само юридическо или икономическо бразование.

Според Севлиевски, сега вече няма нужда да се ограничават специалистите с друго висше образование, но с банков опит. За да си банкер, трябва да си професионалист и почтен, а дипломи за това не се издават, каза Севлиевски. Той посочи, че в много страни няма изискване за висше юридическо и икономическо образование за банкови мениджъри.

От БСП и СДС се противопоставиха на предложението, защото ограничението имало за цел да предпази страната от повторен банков срив.

Според Георги Пирински от БСП примерът с практиката в други страни не е убедителен, тъй като там обществото е сигурно, че една установена банка няма да допусне в ръководството си случаен човек. Ако някой е доказал, че е добър банков специалист и няма посоченото в закона образование, то банката би трябвало да му даде възможност да получи необходимата подготовка, допълни Пирински.

Според Муравей Радев от ОДС и двете мнения имат силни и слаби страни, но отпадането на изискванията към банкерите имало повече недостатъци, отколкото предимства.

В подкрепа на колегата си Севлиевски, председателят на икономическата комисия Валери Димитров даде за пример изпълнителния директор на фалиралата "Агробизнесбанк", който има икономическо образование, а сега е подсъдим за източването на банката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.