Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И социалният министър не отстъпи от предложението за 150 лв. минимална заплата

0 коментара

Българското правителство продължава да отстоява пред Международния валутен фонд (МВФ) позицията си, че от догодина минималната работна заплата трябва да е 150 лв.

Това е станало ясно на срещата в сряда на социалния министър Христина Христова с ръководителя на мисията на фонда за България Ханс Фликеншийлд.

Експертите на МВФ са на двуседмично посещение в страната, където се запознават с изпълнението на икономическата програма на правителството и с параметрите на бюджета за догодина. Посещението е в рамките на двегодишното предпазно споразумение, което правителството сключи с МВФ през август.

Още в началото на визитата си в края на миналата седмица Фликеншийлд потвърди изразяваното и преди становище на МВФ, че икономическата реалност в България не отговаря на заявеното намерение на българското правителство да се увеличи минималната заплата в страната на 150 лева. Фондът поиска и да се премахне класът за прослужено време.

Според министър Христова правителството има категорични аргументи в полза на увеличението на минималната заплата с 25% до 150 лева през следващата година.

По думите ѝ промяната ще засегне около 460 000 заети в бюджетната сфера и в реалния сектор. От тях 92 000 души са в бюджетната сфера.

Общият разход на работодателите ще бъде 68 милиона лева от това увеличение.

Очаква се от тази промяна да влязат в бюджета около 600-700 хил. лв. повече от данъци, над 20 млн. лв. повече от осигурителни плащания, както и да се редуцира сивата икономика.

Това увеличение не е прецедент, тъй като през 2001 г. е имало еднократно нарастване на минималната заплата със 17% и то не се е отразило негативно върху безработицата, а дори напротив, каза още министър Христова.

На срещата в сряда социалният министър и ръководителят на мисията са се съгласили, че извънредният труд може да надхвърли и 150 часа годишно при изрично съгласие на работника. За това ще са необходими законови промени, включително и в кодекса на труда.

Двамата са разговаряли и за 58-те предприятия с 50 и над 50% държавно и общинско участие в капитала, в които увеличението на заплатата е под наблюдение. За 2004 г. максималният размер на това увеличение беше до 5% и през 2005 г. не се предвижда промяна, каза Христина Христова.

Гарантираният минимален доход през 2005г. се увеличава от 40 на 55 лева.

Министър Христова е запознала мисията на МВФ и с предвиденото по националната програма от социални помощи към заетост. През 2005 г. тя ще бъде редуцирана от 141 млн. лв. през тази година на 127 млн. лв.

Работното време на заетите по програмата ще бъде намалено от 6 на 4 часа. Предвижда се също да намалее и броят на заетите от около 100 000 на 65 000 души средногодишно.

След срещата Ханс Фликеншийлд отказа коментар с обяснението, че ще направи такъв след приключването на мисията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.