Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И в новия доклад на Брюксел България няма действаща пазарна икономика

0 коментара

Новият доклад на Еврокомисията за напредъка на страните кандидати за членство, няма да определи България като "действаща пазарна икономика", твърди Ройтерс в обзорен материал за доклада, цитиран от БТА.

Агенцията припомня, че докладите за страните кандидатки ще бъдат окончателно одобрени и оповестени утре към 16 часа по Гринуич. Прогнозата си за съдържанието им Ройтерс основава на източници в Брюксел и в страните-кандидати.

Вероятните препоръки на Еврокомисията към София ще са за нови усилия в приватизацията, за подобряване на бизнес-климата, премахване на корупцията и бюрокрацията, реформиране на съдебната система и доразвиване на капиталовия пазар и пазара на земя, посочва Ройтерс. Все пак има изгледи новото правителство на Симеон Сакскобургготски да получи похвала за първите си стъпки към подобряване на икономиката на България. Еврокомисията ще изрази тревога от положението в селскостопанския отрасъл, от отношението към ромското малцинство, състоянието на околната среда и по въпроса за закриването на АЕЦ Козлодуй, твърди агенцията.

Ройтерс отбелязва, че България е една от най-бедните страни-кандидати за ЕС. Румъния и България ще могат да се присъединят към ЕС едва след 2007 г., добавя агенцията.

Очаква се общият доклад за напредъка на страните-кандидати да заключи, че десет държави са в състояние да приключат преговорите до края на 2002 г., пише още Ройтерс. В проектодоклада на Еврокомисията се отбелязва, че бюджетът на ЕС може да поеме разходите за приемането на до десет нови членове през 2004 година.

Окончателният вариант на докладите се очаква да бъде гласуван в Еврокомисията на утрешното ѝ заседание в Страсбург. След това председателят на ЕК Романо Проди ще ги представи и пред Европарламента.

Според общия доклад няколко страни-членки, включително трите балтийски държави и Чехия, се справят добре със забавянето на икономиката в световен мащаб. Други като Полша имат проблеми, които отчасти се дължат и на вътрешнополитически грешки, смята Еврокомисията.

Всички кандидати освен България, Румъния и Турция са работещи пазарни икономики и в краткосрочен план ще са в състояние да се справят с конкуренцията в ЕС, продължава докладът според информацията на Ройтерс.

Докладът за Румъния ще е като цяло по-добър от миналогодишния, отбелязва Ройтерс. Еврокомисията ще посочи напредъка на Букурещ по проблема с условията в домовете за сираци, по правата на малцинствата, за подобряването на граничния контрол и миграционната политика, в приватизацията и в борбата с инфлацията. Корупцията в Румъния обаче остава най-високата в района, а аграрната реформа е неефективна. Еврокомисията препоръчва и по-строги мерки за защита на интелектуалната собственост, съобщава Ройтерс.

Най-малки проблеми в процеса на присъединяване имат Словения и Естония, сочат предварителните сведения за докладите на ЕК. Чехия и Унгария също ще получат отлични оценки, а за Полша докладът ще е по-критичен в сравнение с миналата година. Докладът за Словакия ще съдържа похвали за икономическия напредък, но и предупреждения за корупцията, отношението към ромското малцинство и високата безработица. Латвия ще има като цяло положителна оценка с препоръка за ускоряване на интеграцията на руското малцинство и за повече усилия в хармонизацията на законодателството. В доклада си за Литва Еврокомисията ще окаже нов натиск за закриване на АЕЦ Игналина, посочва Ройтерс. Вилнюс ще получи похвала за икономическите реформи, но критики за административната реформа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.