Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Идат избори и пак се говори за коалиция между ПП и ДБ

12 коментара
Идат избори и пак се говори за коалиция между ПП и ДБ

При перспективата за нови парламентарни избори тази пролет и местните наесен, политици от "Продължаваме промяната" (ПП) и "Демократична България" (ДБ) водят неофициални разговори за възможна предизборна коалиция. Въпросът обаче е все още далеч от официално обсъждане и взимане на окончателно решение, заявиха пред Mediapool представители на двете формации.

Идеята за общо явяване не е нова. От ДБ отправиха такава покана към ПП още през есента на 2021 г., след като Кирил Петков и Асен Василев решиха да основат своя партия. След краткотрайното участие на ДБ в правителство на четворна коалиция начело с ПП, свалено миналото лято от ГЕРБ, ДПС, ИТН и "Възраждане", "Демократична България" отново предложи на "Промяната" съвместно явяване на изборите през ноември 2022 г., но ПП отново отказа, аргументирайки се със социологическо проучване, според което двете формации ще получат по-голям изборен резултат, ако се явят самостоятелно.

Сега обаче ситуацията изглежда по-различно.

ГЕРБ не иска да влезе в открита коалиция за правителство с ДПС и БСП, но се съюзи с тях за връщането на хартиената бюлетина (отваряйки широка врата за изборни измами и манипулации) и за синхронизирани парламентарни инициативи, целящи да дискредитират управлението на кабинета "Петков".

Цялата енергия на ГЕРБ в момента е фокусирана върху задачата ПП да бъдат омаскарени, а евентуалният съюз ПП-ДБ да бъде предотвратен. За ГЕРБ е важно да се върне във властта, както и контролът на Бойко Борисов върху нея, макар и не като министър-председател.

Неофициално депутати и от ПП, и от ДБ признават, че водят неформални разговори общо явяване на изборите, но всичко е на много ранен етап.

Витиеватото изказване на съпредседателя на ПП Кирил Петков в четвъртък сутринта пред Нова тв може да се разчете като сондиране на настроенията за подобно обединение.

"Във всяко кътче на България има сдружения, организации, има хора, на които им пука за собствения им град. Трябва да успеем да вдигнем всички тези хора и да кажат: "На тези избори ние няма да останем безучастни", каза той. Петков така и не уточни какво точно има предвид, а на въпрос дали говори за общо явяване на избори, отговори, че не иска да влиза в "конкретни формули".

Официални разговори и евентуално – решения на съответните партийни органи на ПП и ДБ – би могло да има след като приключат публичните усилия по все още невръчения трети мандат за съставяне на правителство в рамките на този парламент.

Макар този път да изглежда, че двете формации подхождат по-ангажирано към въпроса за съвместно участие на изборите, това съвсем не означава, че то ще се случи. Причината е, че ако се тръгне по този път, ще е необходимо да се мине през редица спорни теми и подводни камъни, които биха могли да преобърнат каруцата още в началото.

Първият въпрос, по които ще трябва да се търси консенсус е, каква да бъде общата програма на едно евентуално обединение. Двете формации се определят като съмишленици и позициите им по повечето теми се припокриват, но те имат и различия, например по въпросите на финансовата политика - от ДБ са по-консервативни по отношение на бюджетни стимули и компенсации, то от ПП залагат на редица социални плащания. Намирането на консенсус по тази тема далеч не изглежда невъзможно, но ще изисква сериозни преговори и компромиси и от двете страни.

Друг сериозен въпрос, който има потенциал да спъне общо явяване, е как ще бъдат подредени евентуалните общи листи, както и коя формация къде и колко водачи ще има. Въпреки че този въпрос на пръв поглед изглежда по-скоро технически, той има потенциала да предизвика сериозни трусове и недоволства и от двете страни. Все пак в момента и ПП, и ДБ са коалиции и в тях участват по няколко партии, които очаквано искат да бъдат представени в парламента.

Във формацията на Кирил Петков и Асен Василев от самото начало влязоха две по-малки партии ("Волт" и "Средна европейска класа"), които и в момента имат депутати, а на последните избори за място в парламента от листите на ПП се бореха и отцепниците от "Има такъв народ".

"Демократична България" пък е обединение между три партии – ДСБ, "Да, България" и "Зелено движение", като освен партийни представители, формацията винаги има и гражданска квота.

При това положение идеята за общо явяване вероятно би срещнала съпротива от някои от настоящите депутати от формациите, които биха изгубили досегашните си позиции си в листите.

Засега обаче шансовете все пак да се стигне до общо явяване на ПП и ДБ при нови парламентарни избори изглеждат една идея по-големи, отколкото предишните два пъти.

Междувременно ПП и ДБ вече публично и ясно говорят за това, че за местните избори през есента в големите градове трябва да има обединение между тях, но докато за такова обединение има време за обсъждания, то при нови парламентарни избори решението за коалиция ще трябва да бъде взето по-бързо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stixxx
    #12

    Това ще една приказна коалиция

  2. dabedabe
    #11

    Това е добре. По-лесно ще се затрият. На народа му писна от такива мурафети.

  3. Бугараш
    #10

    Пак идат избори и пак се говори за коалиция между ПП (Партията на Президента) и ДБсп... "и така - до края на света" както се казва в химнът им "На всеки километър"

  4. Dora Apostolova
    #9
    Отговор на коментар #6

    Прав сте, че е избирателите искат да се говори за " цени, заплати, помощи, данъци, работни места и т.н. ", но без работеща съдебна реформа не можем да получим намаляне цените, инфлацията, повишаване на заплати и нови работни места..". Съдебната ни система НЕ работи вече 30 години и по тази причина сме на път да загубим и държавата си и да влезем окончателно в клозета на Европа. Съдебната система е главен стълб на държавата, а без работеща съдебна система няма държава!
    За да направим съдебната система

  5. Абат Фария
    #8

    Задължително е! И двете са леви, популитски и анархически партии. Няма никакъв смисъл да се явяват отделно.

  6. jivka65
    #7

    ДБ нямат място в Парламента, само ще объркат още повече нещата, те така и така са си достатъчно объркани.

  7. Жо
    #6

    ОБЕДИНЕНИЕ за предстоящите парламентарни избори не е най-разумното. Защо? Христо Иванов е доста ограничен политик и отблъсква хората с натякването на неговата основна тема- съдебната реформа. Да, тя е необходима, но ако се съобразява с желанията на гласоподавателите, трябва да се говори първо за цени, заплати, помощи, данъци, работни места и т.н. Съдебната реформа е на ШЕСТО място по значение, според разбиранията на гласоподавателите. Атанас Атанасов пък, бледнее като съпредседател с Христо. Така че, обединение на ПП и ДБ няма да постигне успех.

  8. dinko
    #5

    жалко, както няма левица, така и десницата е на път да се сдамоанихилира...

  9. Alexander1998
    #4

    Това е последната фаза на закриване на ДБ и ПП. Едните биещи се в гърдите "десни", а всъщност 1/3 измамени десни и другите биещи се в гърдите "елит на нацията"(интересно от къде идва това :/ *пРезидентско кихане*...), а всъщност оплетените черва на деца на БКП, откровени ДС връзки и с Руската Федерация. Първата фаза беше наченки за обединение с ИТН и Падни, залегни, идваме(на ДОНЧЕВА и МАНОЛОВА), втората Обединение на БСП(БКП), ИТН, ДБ(зад пРезидента). Третата фаза бе Съединението

  10. Мазен Кумунис
    #3

    Петък 13-ти! ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.