Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Играта на покер на Ким Чен Ир

0 коментара

Дали това е поредният блъф на режим, борещ се за оцеляването си? Или нов опит на една разорена страна да измъкне повече международна помощ, ориз и долари от съседите си? Съобщението от 12 декември за подновяване на севернокорейската ядрена програма изненада международната общност, по-специално Южна Корея, Япония и Съединените щати. "Северна Корея отново е във фалит и ядрената заплаха е единственото средство, което Пхенян може да използва, за да привлече вниманието и след нови преговори да издейства значителна финансова помощ", обясни в Токио германският лекар Норберт Фолерцен. В продължение на 12 години той ръководи различни севернокорейски болници, преди да бъде експулсиран миналата година от страната.

Опитът от последните години показва, че в период на търкания с международната общност, какъвто сега е случаят с триото САЩ, Южна Корея и Япония, в Пхенян систематично се проявява силно политическо разделение. На реформаторите и прагматиците се противопоставят поддръжниците на по-твърдата консервативна линия. Така беше през 1994 г., когато Вашингтон предложи на Пхенян икономическа помощ в замяна на замразяване на севернокорейската ядрена програма.

Според наблюдателите новата севернокорейска партия покер означава, че надмощие в партията и бюрокрацията са взели представителите на твърдото крило. Ситуацията парадоксално показва колко крехко е положението на Ким Чен Ир. "Старите бюрократи го обвиняват, че е предизвикал обедняване на страната и е предал диктатурата на пролетариата, давайки превес на диктатурата на армията", твърдят разочаровани от партията членове на севернокорейския елит, а също обикновени граждани, избягали от страната през Китай или Южна Корея. "Схватката с Вашингтон трябва да се разглежда и от ъгъла на вътрешната политика. В Северна Корея бащата на народа е длъжен да изхранва цялото население. Ако той не успее да го стори, властта му е застрашена. Отправеното към Съединените щати предизвикателство може би е последната възможност за Ким Чен Ир да наложи авторитета си сред партийните редици. Провокацията, изглежда, е защитен политически трик. Избирайки за враг най-могъщия човек на планетата - президента на Съединените щати, Ким Чен Ир си осигурява възможността да вземе здраво в ръцете си армията и администрацията", обяснява южнокорейски наблюдател.

"Северна Корея? Това е "Титаник", споделя друг експерт завърнал се наскоро от изложение, гъмжащо от японски, европейски, китайски и американски компании. "В Пхенян щандовете са кажи-речи запълнени. Витрините са подредени. Може да се намери почти всичко. В останала част на страната цари средновековие. Децата са недохранени. Глад и недохранване има в множество области и средната продължителност на живота в тях не надвишава 50 години", уверява Фолерцен.

Задушена икономически, Северна Корея залага на риска. Страната има нужда от пари. Тя трябва добре да се грижи за своите един милион войници, два милиона партийни кадри и да отделя бюджет за отбрана, равен на 25 на сто от брутния вътрешен продукт. Тежката и леката промишленост, строителството и услугите са в състояние на летаргия. "Специалната зона на управление" в Сунджу, в която се наблюдават зачатъци на пазарна икономика, е изолирано явление. Русия и Китай са двете единствени приятелски страни, но вече не така щедри както в миналото. А производството на ракети Скъд и уран носи печалба. От продажбата на близо 550 ракети /всяка от тях струва 3-4 милиона долара/ от 60-те години насам Пхенян е спечелил милиарди долари. Американците и европейците обаче не спят в борбата срещу разпространението на оръжия. От задържането преди половин месец на кораб в Арабско море, транспортиращ 15 севернокорейски ракети Скъд, Пхенян можеше да загуби 50 милиона долара, ако американците не бяха освободили в крайна сметка товара.
За пари в брой севернокорейците могат да разчитат на богатата японска връзка. От 750 000 корейци, живеещи в Япония /2,5 милиона корейци са отведени принудително да работят в Япония по време на японската окупация на полуострова от 1910 до 1945 г./ над 200 000 са от севернокорейски произход. Чонгрьон, най-влиятелната организация на корейците, живеещи в Япония, годишно прехвърля в Северна Корея 1,5 милиарда долара. Търговията между двете страни се развива. Експертите смятат, че наркотиците, произвеждани в Северна Корея, задоволяват 40 на сто от търсенето на опиум, хероин и амфетамини в Япония. Контрабандата се осъществява с подкрепата на якудза /японската мафия/ и хората ѝ в Северна Корея. Друг източник на приходи е производството на разпространените в Япония ротативки Пачинко, голяма част от които се държат от корейската общност, чиито годишни приходи достигат 200 милиарда евро.

По кой път да поеме Ким младши? На ескалацията на напрежението или на преговорите? Да преговаря означава отново да замрази ядрената програма на страната. И да получи в същото време обещание за чуждестранна финансова помощ за енергетиката и изнемогващата икономика на страната. Ескалацията е доста рискован избор. Но Ким Чен Ир още от 1994 г. показва, че е непредвидим.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.