Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономиките в Южна Европа потопиха еврото до осеммесечно дъно

13 коментара
Икономиките в Южна Европа потопиха еврото до осеммесечно дъно

Световните фондови пазари бяха обхванати от вълна на спадове. Инвеститорите бяха обхванати от страхове заради вероятността от държавни банкрути на Гърция, Испания и Португалия, както и заради ръста на безработицата в САЩ.

На този фон еврото се понижи силно спрямо долара и стигна осеммесечно дъно, отбелязаха информационните агенции в петък. Европейската валута се разменя за 1.3647 долара, което е спад от 1.5% за денонощие.

По целия свят инвеститорите се впуснаха да продават активи. В четвъртък в САЩ индексът Standard & Poor's 500 спадна с 3%, Dow Jones загуби 2.61%, а Nasdaq - 2.99%.

Акциите на най-добрите американски компании поевтиняха рязко. Алуминиевият гигант Alcoa загуби 4.3% от капитализацията си, Titanium Metals Corp. ― 11%, Mastercard - 10%, Boeing - 3.5%. Само 11 компании от петстотинте най-големи избегнаха спада.

Фондовите пазари в Европа също реагираха негативно. Средният спад в края на борсовата търговия в четвъртък бе между 2.5 и 3.5%. От наблюдаваните 17 фондови индекси в Западна Европа само исландският запази позициите си. Най-силно в еврозоната се сринаха индексът на португалската борса PSI-20 - с 5%, и гръцкият - с 3.3%.

Борсовите индекси в Азиатско-тихоокеанския регион спаднаха в петък с най-високите темпове от десет седмици насам.

Инвеститорите са обезпокоени от бюджетните дефицити и слабите темпове

на възстановяване на икономиките. В Европа към опасенията от проблемите с държавния дълг на Гърция се добавиха и страховете около Португалия и Испания. В края на миналата година бюджетният дефицит на Гърция стигна 12.7% от БВП, което в пъти надвишава равнището от 3%, предвидено в споразумението за единната валута.

Започнаха да се появяват съобщения, че бюджетният дефицит в Испания също може да се окаже по-голям от прогнозирания. Нещата се усложниха и от коментара на международната рейтингова агенция Standard & Poor's, че качеството на държавния дълг на Испания се влошава. А ръководителят на МВФ Доминик Строс-Кан заяви, че излизането на Испания от кризата няма да е лесно. Появиха се и съмнения дали Португалия ще може да погаси задълженията си.

Две от рейтингови агенции - Fitch и Standard & Poor's - вече понижиха суверенните рейтинги на трите държави.

Безработицата в САЩ не спада

Към новините от Европа в четвъртък се добавиха и неприятности от САЩ. Там песимизмът на инвеститорите е свързан със състоянието на пазара на труда. Броят на американците, които за първи път са потърсили бюрата по труда, неочаквано скочи миналата седмица до 480 хиляди от 472 хиляди седем дни по-рано. Анализаторите очакваха, че безработните ще намалеят с 15 хиляди спрямо предната седмица до около 455 хиляди.

Белият дом се опита да успокои инвеститорите. "Проблемите още не са свършили, но предполагам, че след половин година хората ще почувстват, че възстановяването върви много по-бързо, отколкото сега", заяви съветникът по икономическите въпроси в Белия дом Лорънс Самърс. Той изрази увереност, че броят на работните места в САЩ ще се увеличава едновременно с укрепването на икономиката.

Тези думи обаче не подействаха на инвеститорите - те очакват последните статистически данни за пазара на труда в САЩ, които трябва да бъдат публикувани по-късно в петък. Според експертите, безработицата в САЩ през януари не се е променила в сравнение с предния месец и е 10%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Big Papa
    #16

    Това е целта на политиката на САЩ.

  2. Boomadafaka
    #15

    Инвеститорите

  3. По-запознат
    #14

    Не прави изказвания за неща, които не са ти ясни, защото някой балък ще изгуби сума пари от това, че слуша такива като тебе. Просто не се изказвай за това, моля те.

  4. bobo
    #13

    напротив даже се влошава и преминава в друга фаза фалити на държави масови недоволства,диктат,войни,глад,болести и всичко това генерира отрицателна енергия и вибраци а те от своя страна природни катаклизми и масов мор.честит нов световен ред.

  5. tim
    #12

    Европа трябва да почерпи. При криза, ако валутата пада, икономиката става по-конкурентна.

  6. nezapoznat
    #11

    ta ko kaj6, da kupuvame Evro, ili rubliovki?

  7. gospod
    #10

    tova e istinata , kudeto 6te otide tzelya sviat........spravka talmuda

  8. 112
    #9

    и няма да спре докато не се изравнят долара и еврото с юана или не спре търговията с Китай.

  9. Big Papa
    #8

    Не разсъждавай а кажи!!!Както аз съм казал!!!

  10. Не, бе, Гуни,
    #7

    Колкото по на юг отиваш, толкова халбите стават по-големи, а на север пък шнапсът нараства.За Бг- при соца се пиеше повече ракия и бяхме по-добре, сега се пие много бира - ето ти го резултата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.