Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Илон Мъск сключи сделката за Twitter

11 коментара
Илон Мъск сключи сделката за Twitter

Милиардерът Илон Мъск сключи сделка за придобиване на Twitter за приблизително 44 млрд. долара, съобщи Асошиейтед прес.

Той се споразумя с управителния съвет на компанията, собственик на една от най-влиятелните социални мрежи в света, за цена от 54,20 долара за акция. Twitter ще стане частна компания, която няма да се търгува на фондовата борса.Така най-богатият човек в света става собственик на платформата, която обяви, че иска да придобие преди по-малко от две седмици, въпреки първоначалната съпротива на управителния съвет.

"Свободното слово е основата на една функционираща демокрация, а Twitter е дигиталният градски площад, където се дебатират важните въпроси за бъдещето на обществото", се казва в изявление на Мъск.

Конгресмени от Републиканската партия в САЩ приветстваха новината, че милиардерът Илон Мъск е купил Twitter, а техни колеги от Демократическата партия осъдиха сделката като "опасна за демокрацията", предаде Ройтерс.

Консерватори многократно са обвинявали Twitter, че заглушава гласовете на хората с десни възгледи. Те приветстваха перспективата за по-малко контрол под ръководството на Мъск, който в миналото е критикувал работата на модераторите в Twitter.

"Свободното слово се завръща", написа в Twitter конгресменът републиканец Джим Джордан. "Надявам се, че Илон Мъск ще помогне да се ограничат големите технологични компании в цензурирането на потребители с различна гледна точка", каза сенаторката републиканка Марша Блакбърн.

На фона на опасения от страна на правозащитници, че сделката може да доведе до неограничен поток от реч на омразата, народни представители от Демократическата партия призоваха за повече отчетност.

Сенаторката Елизабет Уорън заяви, че придобиването на Twitter от Мъск е "опасно за нашата демокрация". "Милиардери като Илон Мъск играят по различни правила от всички останали, като трупат власт в своя собствена изгода. Нуждаем се от данък върху богатството и солидни правила, за да търсим отчетност от страна на големите технологични компании", добави тя.

Говорителката на Белия дом Джен Саки отказа да коментира директно сделката, но каза: "Президентът отдавана говори за безпокойството си от силата на социалните мрежи, в това число Twitter и други, да разпространяват дезинформация".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ощавен маркиз
    #11

    Можеме да опитаме. Може и да можеме повеке от возможното, за да са изговориме. Живите имат непрестанна нужда от "логоРЕЯ"... Словото е дошло първо на Планетката НИ, после са дошли "делата и чудесата". Знаем ли?

  2. анита хегерланд
    #10

    В Уикипедия срещу "Реч на омразата" четем: "В САЩ голяма част от това, което попада в категорията "реч на омразата", е конституционно защитено. Съществува частична истина, всичко трябва да се обсъди, за да се определи кое е вярно и кое е невярно. Мълчанието се налага от позицията на непогрешимост." У нас: посочването на лице, свързано с нецензурни епитети, обидни квалификации или уронващи престижа лични новини е реч на омразата. Политиката не трябва да е война, а търсене на общия интерес, на обществения дебат, на важните за нацията неща.

  3. Александър Борисов
    #9

    Май,ще може отново да прочетем,какво мисли Тръмп ! Отново ще има коментари от запенени уста...

  4. Dante Alighieri
    #8

    Май е време да си направя регистрация в тая пущина, че Фейсбук вече тотално заприлича на концлагер, управляван от евреин нацист.

  5. В и К
    #7
    Отговор на коментар #6

    Така работят по принцип социалните мрежи - позволяват образуване на общества към които лесно могат да се пращат послания (както и манипулации). Обаче ако трябва да сравним двете мрежи, туитър прилича на шумен квартал с много магазини и заведения, докато ФБ може да се оприличи на битак в който човек не може да направи крачка без да се сблъска със сергия.

  6. стефчо
    #6
    Отговор на коментар #5

    Абе не знам. Човек, който с два туита манипулира криптопазарите така, че за нула време да захлеби такива суми, каквито ти, аз и няколко поколения наши наследници няма да успеем да заработим с цял живот работа... та този човек ти говори как неговият Туитър щял да бъде основа на демокрацията и свободното слово... някак си не виждам разликата с Цукерберг :(

  7. В и К
    #5

    Туитър е горе-долу ОК. Засега. Мета с техните продукти са стотици пъти по-вредни във всяко едно отношение.

  8. joro
    #4
    Отговор на коментар #3

    Е те поне имаха 42 години да се научат. А други(като теб) още си казват "честито" като се и къпят...

  9. Антон
    #3

    Малко, но интересни коментари от хора, които в началото на 80-те "откриха" тоалетната хартия....

  10. стефчо
    #2

    Засега все още имаме свободата да НЕ ползваме платформи като Туитър, ако не ни харесват. Засега...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.