Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имаме достатъчно резерви, не чукаме на вратата на ЕК, ЕЦБ и МВФ

22 коментара
Имаме достатъчно резерви, не чукаме на вратата на ЕК, ЕЦБ и МВФ

Можем да разчитаме на подкрепата на Европейската централна банка (ЕЦБ), но не разчитаме на нея, защото заради благоразумната макроикономическа и фискална политика България има достатъчно резерви, за да не чука на вратите на ЕК, МВФ, ЕЦБ и на други институции за подкрепа. Това заяви в петък министърът на финансите Пламен Орешарски в парламентарната дискусия по питането на лидера на ДСБ Иван Костов към премиера Сергей Станишев за правителствената политика в условията на световната финансова криза. Най-добрите гаранции за спестяванията и за финансите на корпорациите не са свързани с отделни решения на правителството и парламента, а със стабилността на системата като цяло, и нашите усилия са насочени в тази посока, каза Орешарски. Затова, според него, подходът не е селектиране на отделни типове сметки и депозити.

Тричасовият дебат приключи без да бъдат гласувани внесените проекторешения на управляващите и на Иван Костов, тъй като депутатите масово се отегчиха и в залата не остана кворум. Вотът ще е следващия четвъртък.

Проекторешението на тройната коалиция предвижда премиерът и управителят на БНБ да представят в Народното събрание на всеки три месеца и по-често при необходимост информация за икономическото развитие на страната и за осъществяваните от тях политики и мерки. Правителството да предвиди в бюджета за 2009 г. мерки за съхраняване на макроикономическата и финансова стабилност и за запазване на условията за растеж. Дава се и положителна оценка на взаимодействието между кабинета и БНБ.

В проекта на Иван Костов е записано правителството да внесе в двуседмичен срок план за действие за предотвратяване на последиците от скока на цените, от повишаването на лихвите и от световната финансова криза.

Ако правителството не вземе мерки, ще се повтори цикълът през 7-8 години страната ни да изпада в икономическа криза, заяви в началото на дебата Костов. Той призова кабинетът "да стегне държавата и администрацията" и да извърши реформи, за да увеличи доверието към страната.

Костов предупреди, че най-големите губещи в сегашната ситуация са хората с кредити и със спестовни влогове и затова препоръча правителството да фокусира вниманието си не към банките, а към икономиката.

Премиерът Станишев увери, че основна цел ще остане поддържането на макроикономическата стабилност.

Българската финансова и банкова система стоят стабилно, но не може да не се отчете фактът, че икономиката ни и банковата система са отворени за чуждите инвестиции, призна Станишев. Той каза още, че проблем е и по-високата инфлация в страната, което е и проблем в Европа. Проблем имало и с българския износ, който е засегнат от финансовата криза.

Премиерът поиска да не се политизира дебатът и той да се води внимателно, защото, когато става дума банкова и финансова система, “това е в много голяма степен и психология”.

Като мерки за противодействие на кризата бяха отчетени вдигането на прага на гарантиране на влоговете на гражданите на 100 хил. лв., включително и на влоговете в доброволните пенсионни влогове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. az
    #23

    Да критикуваш добре, но без самият ти да предлагаш нещо конкретно е леко несериозно. Хубавата новина в случая е, че поради изключително некомпетентното управление на страната в последните осем години последиците от световната финансова криза ще са относително ограничени в БГ, тъй като тук изобщо няма финансов пазар в общия смисъл на думата и политиката, която се води от БНБ е съизмерима с тази от 19 век. В случая това ще се окаже добре, по простата причина, че поради некъдърността на последните две управления не се стигна до сериозен икономически бум, респективно корекциите ще бъдат в малък марж.

  2. хе
    #22

    чукаме ли ?

  3. 89
    #21

    освен, че критикува некадърниците , но им казва и мерките които трябва да се вземат.

  4. GAMIZOV
    #20

    S GAMIZOV http://www.neterra.tv/bg/show.php?id=807&bm=3/2008-08-10/ Александър Божков, Стефан Гамизов, Сашо Диков, Емил Кошлуков /п/

  5. 07
    #19

    те това е

  6. sss
    #18

    "...депутатите масово се отегчиха и в залата не остана кворум"

  7. alivan
    #17

    Edinstven KOSTOV vinagi e poso4val pravilnata posoka na tezi jalki otrepki...Ve4no toi li 6te gi vadi ot lainata...

  8. усмивка
    #16

    http://video.google.com/videoplay?docid=8802696147414279893&hl=en

  9. Орешарко
    #15

    за да пълним гушата на Черепа

  10. az
    #14

    Поредното доказателство за пълната некомпетентност на българското правителство.До момента правителството показва тотална неадекватност в позицията си и мерките във връзка с финансвовата криза. Единствената положителна стъпка в тази насока е увеличаване на гаранциите по влоговете, друг е въпроса, дали трябва да е лимитирана или да е пълна, предвид ниското доверие към банковата система след събитията от 1996 г. Предложеното понижение на резервите е спорно. Първо това не е мярка на правителството, защото

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.