Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имаме план. Военните започват пореден ремонт на оградата по границата с Турция

1 коментар
Снимка от проблемен участник по оградата, 2011 година

Военните започват пореден ремонт по оградата по границата с Турция на фона на нарастващите притеснения за нова бежанска криза. Оградата, която доби митичен характер, заради десетките милиони инвестирани в нея и неясните резултати, се поддържа трудно и по-нея има много компрометирани места.

Сега от МО съобщиха, че в "неотложните ремонтно-възстановителни дейности"
ще се включат 20 военни, като ще се работи до 31 декември,

Необходимите материали пък ще бъдат осигурени от бюджета на МВР.

По-рано този месец правителството одобри допълнителни разходи до 5 000 000 лв. за финансово обезпечаване на управлението на инженерно съоръжение от възпрепятстващ тип по българо-турската граница.

България искаше да получи европейско финансиране за издигането на нова ограда, но от ЕК отказаха.

На този фон зам.военният министър Атанас Запрянов посочи, че на българо-турската граница се отчита намален мигрантски натиск. 

По думите му България е разработила план за справяне с евентуална бежанска криза вследствие от конфликта в Близкия изток.

"Водещата роля тук е на Министерството на вътрешните работи, на Агенцията за бежанците. Вземат се мерки да се разкрият и допълнителни центрове, така, че засега мигрантска криза в България няма, границата е спокойна. Имаме намален натиск върху нашите граници, особено с Турция. Държавата има способности и се вземат превантивни мерки. Пак казвам: да не се случва този сценарий от Близкия изток", каза Запрянов, цитиран от БНР.

Именно военните изградиха сами първите 30 километра от оградата във вече далечната 2014 година, като тогава имаше серия скандали.

След това съоръжението започна да се строи от частни фирми, като цената на километър се оказа вече в пъти по-висока със сериозни съмнения за злоупотреби и далавери.

В крайна сметка военните поеха сами ремонта. Редовно оградата се оказва изпочупена, срязана и обрасла с дървета и храсти, като не е сериозно предизвикателство за нелегалните мигранти.

Темата е на дневен ред и заради амбицията на България да влезе в Шенген. Австрия продължава да има резерви около способностите на България да пази границите си, докато Нидерландия очаква повече резултати в борбата с корупцията и установяването на правовия ред у нас.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. луд
    #1

    Малоумна работа. Ако не минат днес, ще минат утре. Освен това са транзитно преминаващи. Ако ЕС иска да си охранява външните граници да го направи. На нас това ни е последния проблем. Тух няма желаещи да емигрират, благодарение на родните управляващи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.