Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Имитиращите" продукти ще се обявяват и в насипни храни

Все още няма ясна норма за водното съдържание в сиренето

1 коментар
"Имитиращите" продукти ще се обявяват и в насипни храни

По-строги изисквания към етикетирането и предлагането на храни, в производството на които са използвани имитиращи продукти като палмаво масло вместо мляко, готви Министерство на земеделието и храните. Занапред, дори и при храната да не е опакована предварително, информацията за вложения имитиращ продукт трябва да бъде налична на мястото на продажбата или предлагането. Остава в сила правилото млечни и "имитиращи" продукти да се предлагат в търговската мрежа.

Новите правила стават ясни от проект на Наредба за специфичните изисквания към млечните продукти, публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството.

С Проекта се въвеждат конкретни изисквания по отношение на съдържанието на сухо вещество и неговата масленост в саламурените сирена, съобразени с изискванията на Кодекс Алиментариус - международно признати стандарти за храни, създадени в защита на здравето на потребителите и осигуряване на честни практики при търговията с храни, съобщават още от ведомството.

В проекта на наредба е записано, че наименованието "сирене" се използва за "млечен продукт със съдържание на сухо вещество не по-малко от 40% и масленост в сухото вещество не по-малко от 40%, претърпял или не процес на ферментация, преминал или не процес на зреене, получен чрез коагулация на млякото под действието на сирищен ензим или подходящи коагулиращи агенти и чрез частично отцеждане на суроватката. Съотношението между суроватъчни протеини и казеин не трябва да превишава това съотношение в млякото".

В изискванията за млечни продукти остава разписано, че това е продукт, който съдържа сурово мляко не по-малко от 80 % от вложените суровини и до 20 % добавено възстановено сухо мляко, концентрирано мляко, млечен протеин. Многократно през годините българските фермери настояваха сухото мляко да бъде изцяло забранено, но това и досега не е факт. По-евтиното сухо мляко, вкарвано у нас от ЕС бе причината за по-малко търсене на българско сурово мляко и за ликвидиране на личните стопанства, които го продаваха на мандри.

В проекта на наредба липсва и ясно разписан праг за водното съдържание в сиренето. На 21 август Богомил Николов от "Активни потребители" изнесе изследване, според което водно съдържание над 70% бе намерено в 16 марки сирене от общо 30 анализирани продукта. В 10 от пробите водното съдържание е между 62-70% и само при една е в нормата. Тогава Николов посочи, че ще предложи на ведомството на Десислава Танева в изискванията за млечни стоки да се добави и показател водно съдържание с максимален праг до 62%. Към момента такова проектоизискване липсва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #1

    Поне сухото мляко си е мляко, докато "сиренето" направено без ензими и зреене, а чрез добавяне на палмовомаслов втвърдител, изобщо не трябва да бъде наричано сирене.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.