Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имотният пазар през лятото: слабо предлагане и евтини сделки

15 коментара
Имотният пазар през лятото: слабо предлагане и евтини сделки

Пазарът на жилища в София отново е пред труден период. Въпреки че банките активно предлагат ипотечни кредити и дори намаляват лихвите по тях, броят на сключените сделки за продажба не расте. Причината този път не е в липсата на интерес от страна на купувачите, а в сериозното разминаване между цените на търсене и предлагане, се казва в анализ на агенцията за имоти "Адрес", публикуван в понеделник.

"В общия случай се предлагат имоти с големина над 100 кв. м на цена около или над 100 000 евро, а се търсят двустайни жилища за 40-50 000 евро. Разликата е твърде голяма, за да може да се тушира с търговски отстъпки или преговори. В София в момента не са "извадени за продажба" имотите, които се търсят. Това прави сделките трудни", разказва Цветелина Тасева, изпълнителен директор на "Адрес".

Според "Адрес" пазарът значително ще се активизира, ако се появят предложенията за така наречените в бранша "тъмни прозорци". Това са всички онези жилища, които по една или друга причина собствениците не използват, не отдават под наем и не продават. Имотите, които стоят затворени, постепенно се амортизират и след няколко години, когато вече се появят като оферти, няма да попадат в категорията на активното клиентско търсене.

В общия случай този тип собственици искат да изчакат по-добри времена, когато се надяват да получат за имота си по-голяма сума, но често пропускат да калкулират разходите, направени през годините на изчакване. Другата често срещана причина за държане на жилище е съсобственост след унаследяване. Роднините искат да продадат този имот и да купят два сходни и щом разберат, че е нереализуемо, се отказват от продажбата с надеждата, че пазарът ще се подобри и тази комбинация ще бъде възможна. Очакванията им не са безпочвени, тъй като в годините на бума много хора продадоха апартаменти в идеалния център и с парите купиха по две жилища в хубавите близки квартали. Тогава обаче цените в района на Докторския паметник, например, бяха в пъти по-високи от тези в съседните зони.

"Ситуацията днес е много различна. Факт е, че най-голяма загуба в стойността отбелязаха най-скъпите имоти, тези, които преди кризата бяха надценени под влияние на различни субективни фактори. Купувачите днес са по-разумни в избора си и не са готови да плащат изключителна цена за конкретен имот с перфектна локация. Те предпочитат да купят по-голямо жилище на съседната улица. По тази причина няма реално сключени сделки на 3000 евро за кв. м”, казва Тасева.

В момента активно се сключват сделки за новопостроени имоти. Старите тухлени жилища са с големи квадратури и високи цени и не съответстват на финансовите възможности на купувачите. Банките са въздържани към финансиране на сделки за панели и така изборът предвид намалелите свободни малки апартаменти с акт 16, се оказва силно ограничен.

Цените няма да се покачат

Според "Адрес" обратно на икономическата логика въпреки слабото предлагане цените не могат да скочат. Ситуацията на криза не го позволява – бюджетите на купувачите са ниски и трудно могат да бъдат надвишени, тъй като спестените средства са ясни, а външното финансиране e изчислено от банката при минимален риск и с това не се прави компромис.

Цените през лятото са били стабилни. Някои квартали дори отразяват лек ръст. В Лозенец, центъра, Борово вече трайно се установяват цени около и над 1000 евро за кв. м. Възможността да се направи изключително изгодна сделка намалява дори в районите с по-голямо предлагане на панелни жилища и на ново строителство. Все пак незначителен спад има именно в този тип квартали – Люлин, Дружба и Студентски град.

Очакванията на "Адрес" са до края на годината да няма сериозни промени на пазара. Появата на качествено предлагане може да повлияе върху обемите, като увеличи броя на сделките, но не и на ценовите равнища, които ще се запазят близки до сегашните.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Наблюдател
    #16

    Цените на българските апартаменти трябва да отговарят на заплатите на българите. Престанете с тия никакви сравнения с Германия, Франция и подобни. В тия страни апартаментите и къщите се купуват от германци или французи или подобни и са в отношение със заплатите на тия хора. Естествено, че и там има квартили, които са по- или много по- скъпи, всеки си купува според стредствата и живее в квартала си според средствата си. И може да ми се живее е 16ти арондисман на Париж, но като нямам средства, си

  2. коментатор
    #15

    всъщност цените на запад са толкова "ниски" само защото предприемачите наемат евтина работна ръка (познайте от къде).цените не знам дали ще паднат много, но няма и да се повишават, докато банките не започнат да отпускат заеми, щото платежоспособните дето кътат 70-80 хиляди евро по дюшеци и банки не са много. Е може и да чакате имоти от вторичния пазар - от просрочени кредити.

  3. От Европа
    #13

    В цяла Европа ( към която, колкото им да не им се иска на червените строителни предприемачи и подгъзуващите им брокерчета) цена на квадратен метър (обитаема площ, не с общите части) в престижен квартал в столицата е равен на две минимални (чисти) заплати за страната. В Бг минималната е ...колко беше? 130 евро. Следователно цена на имотите в Лозенец, Иван Вазов и другите набедени за "престижни" квартали ще е около 260 евро на квадрат. Докато не падне до това ниво сделки не чакайте. Казах :)

  4. От Европа
    #12

    В цяла Европа ( към която Бг принадлежи, колкото им да не им се иска на червените строителни предприемачи и подгъзуващите им брокерчета) цена на квадратен метър (обитаема площ, не с общите части) в престижен квартал в столицата е равен на две минимални (чисти) заплати за страната. В Бг минималната е ...колко беше? 130 евро. Следователно цена на имотите в Лозенец, Иван Вазов и другите набедени за "престижни" квартали ще е около 260 евро на квадрат. Докато не падне до това ниво сделки не чакайте. Казах :)

  5. NY
    #11

    Напълно съм съгласен с предния коментар!!!

  6. feces retentioner
    #10

    Аз пък изобщо не съм съгласен с последния коментар. Защото изглежда Париж със средна цена от 8000 евро/м2 (в Лондон нещата са още по-зле) е яко оклонение при средна работна заплата на французите към 2500/месец, за престижни квартали изобстто да не говорим... в Париж от първи до 7 арондисмент цените са по 12000евро/м2... Изобщо със средни заплати престижни квартали е като маймуни с трици... Чакайте 200 евро/м2 и ми се обадете догодина дали е дошло...

  7. feces anti-retentioner
    #9

    Приятно ми е да ти честитя двойната надница, която си заработил, пишейки в 3 ч. през нощта. Изглежда, сън не те хваща от перспективата за 200 евро/кв. м., та все повтаряш в транс, че такава цена е невъзможна. 200 може и да не стане, но 350-400 евро/кв. м. ще стане, и то не в полето зад Овча купел или в Обеля 2 (там ще е 200). Нека те "светна" нещо: в англо-говорящите страни най-скъпи спрямо доходите са жилищата в Австралия - средната (median) цена на къща с двор (забележи - КЪЩА С ДВОР, за семейство

  8. коментатор
    #8

    честно казано колкото и да струва кв. метър много ще се замисля дали е удачно да се купи жилище в София. Просто средата за живеене не е особено добра.

  9. пешо
    #7

    в столица без безплатни паркинзи и паркове, без канализация в половината от новопоявилите се "престижни" квартало-кенефи, с по нискокачествено строителство от това в Бангладеш, цените могат само да падат до нивата които е определил горе-долу сполучливо първият коментар. А до всички гладни брокери сравняващи София с Париж и Лондон ще кажа...абе нищо няма да кажа. Те горките си знаят дереджето.

  10. имотко
    #6

    ще се качват. Много добре се ориентират умните европейци да инвестират в жилище в БГ, тъй като тук при нас е най- евтино, най- добър климат, няма кой знае какви потопи и снегове. Който има ум в главата трябва да купува сега. Че заплатите са 12- 14 пъти по- ниски никой не ние виновен. Е затова трябва да има протести, а не за пенсионни точки и подобни врътки. Бизнеса в България е чисто и просто едно несъществуващо виртуално понятие. Просто няма такова. Няма какво повече да обяснявам на принципа- На ти кьорчо очи...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.