Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инатът на политическата система и членството на България в ЕС

0 коментара

Членството на България в ЕС (поне от 2008 г. нататък) винаги е изглеждало психологически недостоверно. Ако се изключи областта на стопанските реформи, но дори и в тях, страната повече прилича на бившия Съветски съюз и на по-изостаналите балкански страни.

Реакциите по повод коментара на Гюнтер Ферхойген относно необходимостта от срочни промени в конституцията, които до септември да направят възможни подобряването на съдебната и право-раздавателната система, само потвърждават това впечатление.

Инатът

Необходимите конституционни промени са фактически две: статутът на прокуратурата и следствието и имунитета на съдиите, т.е. членове 126 - 129 (и възможно чл. 130) от Конституцията.

Независимостта на прокуратурата е подобна на тази, която тя има според конституцията от 1937 г. на бившия Съветски съюз. Аналози в пост-комунистическият свят има само в конституциите на страните, наследили този съюз.

През 1991 г. Великото народно събрание нямаше сили за друга уредба. Малкото народни представители, имащи друго мнение се оказаха в абсолютно малцинство.

След това всяка партия, който се оказваше в положение да влияе върху избора на главен прокурор, предпочиташе да има този инструмент на въздействие, колкото и очевидно да беше, че той не подлежи на контрол в условията на многопартийна политическа система.

През април т.г. с Решение 3 по конституционно дело №22 Конституционният съд "разтълкува", че всичко в институционалната структура на държавността се отнася към "формата на държавното устройство и на държавно управление" и затова може да се променя само от Велико народно събрание.

Това тълкуване със сигурност е недалновидно и вероятно е неправилно. Недалновидно, защото усложнява процедурите за подобряване на държавната машина. Неправилно, защото промяната на статута на прокуратурата не изменя основите на разделението на властите.

Много по-важно е обаче, че това решение съответства на въжделенията на опозицията. Тя иска Велико народно събрание, за да запази и придобие статут на съществена блокираща квота, какъвто той беше през 1990 и 1991 г. Нищо чудно след време да се окаже, че такава позиция ще бъде в интерес и на други партии.

Какво може да се направи?

Почти нищо съществено.

Но следва да се помни, че по-голямата част от промените към по-добро на цялата право-раздавателна система всъщност не изискват промени в Конституцията.

Важно е още, че какъвто и да е законопроект за промяна на Конституцията да бъде съставен, той подлежи на контрол за конституционност. Т.е. един законопроект, променящ споменатите членове, би могъл почти със сигурност да премахне имунитета и да покаже насоката на реформите (по повод статута на прокуратурата и пр.). Езикът на Решение 3 на Конституционният съд от тази година е достатъчно обтекаем, но едва ли неговият дух ще бъде променен. Затова преговорите с ЕС ще зависят - при даден сигнал за посоката - от характера на промените в процедурите и начина на работа, като въпросите около въпросния статут могат да бъдат отложени за по-късен период.

Въпросът е, че недостатъчно народни представители от различни партии могат в момента да жертват своето блокиращо право на глас. И това ще бъде нормална реакция срещу досегашното поведение на мнозинството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.