Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инфлация от 0.1% през юли отчете НСИ

1 коментар

Потребителските цени са поскъпнали с 0.1% през юли спрямо предния месец, съобщи Националният статистически институт в петък. Това е и инфлацията за месеца. Така инфлацията от началото на годината (м. юли 2005 г. спрямо м. декември 2004 г.) е 1.3%, а за периода януари - юли т. г. спрямо съответния период на миналата година е 4.3%. Измерена спрямо същия период на миналата година инфлацията през юли 2005 г. е 3.9%.

Също в петък специализираната икономическа агенция “Блумбърг” излезе с анализ, че инфлацията в България през юли най-вероятно е нараснала заради пороите и наводненията, както и заради рекордната цена на петрола на световните пазари.

Потребителските цени в страната най-вероятно са се покачили с 0.4 процента за месец юли, след като беше отбелязан спад с 1 процент през юни, пише в публикацията, цитирана от Радио “Дойче веле”. Годишната инфлация най-вероятно ще падне до 5 процента от 5.1 процента през месец юни. Това заявяват петима икономисти пред икономическата осведомителна агенция "Блумбърг".

Изчисленията са на базата на средните предвиждания на експертите. Официалните данни от Националния статистически институт в София показват 0.1 процента повишаване на инфлацията спрямо месец юни. За периода януари-юли 2005 г. инфлацията спрямо съответния период през миналата година е 4.3 процента. Националният статистически институт съобщава, че цените на хранителните продукти са намалели с 0.7 процента, докато цените на нехранителните стоки и услуги са се повишили.

През юли спрямо юни т. г. са намалели цените на хранителните стоки с 0.7%, а са нараснали цените на нехранителните стоки с 0.5%. Услугите са поскъпнали с 0.8%, цените в общественото хранене са останали на равнището на предния месец.

През юли традиционно са намалели цените на плодовете, зеленчуците и яйцата. Средното поевтиняване на плодовете е с 3.5%, на зеленчуците – с 13.5%, на яйцата – с 3.7%, на минералната вода  - с 0.2%.

През месеца са поскъпнали хлябът – с 3.3%, брашното - с 3.6%, колбасите и каймата – с 0.4-1.0%, рибата – 1.1%,  пилешкото месо - с 4.4%, сиренето - с 2.2%, захарта – с 5.3%, гъбите – с 33,2%.

Алкохолът и цигарите са поскъпнали с 0.3%.

В групата на нехранителните стоки и услугите най-съществено е поскъпването на топлинната енергия с 9.4%, междуселищният автобусен транспорт – с 4.2%, услугите, свързани с лятната почивка - с 23.7%, здравните услуги – с 0.5%.

Почти без промяна или с поскъпване под 1% е цената на облеклото, на обувките, на домакинските потреби.

Дъждът, градушката и наводненията разрушиха около 30 000 хектара с посеви и нанесоха сериозни щети на добитъка, според изчисленията на Министерството на земеделието и горите. Дребните земевладелци не могат да си изкарват прехраната, защото всичко е опустошено.

"Блумбърг" припомня, че кризата е накарала правителството да пренасочи средства за справяне с последиците по време на последните приготовления за очакваното присъединяване към ЕС през 2007 г.

Най-вероятно няма да се наблюдава обичайният рязък спад в цените на хранителните продукти това лято поради наводненията, коментира пред агенцията Димитър Чобанов от Института за пазарна икономика. Според него инфлацията ще бъде по-висока и заради поскъпналия петрол. Цените на хранителните стоки, които съставляват 38 процента от потребителските разходите, паднаха с 4.1 процента през юни, помагайки да се неутрализира негативният ефект от 2.7 процента покачване в транспортните цени.

Чобанов предвижда 0.8 процента ръст на потребителските цени през месец юли. Според икономиста влиянието на наводненията ще бъде още по-силно през август.

Според икономистите рекордните световни петролни цени най-вероятно също ще изиграят роля и ще повишат транспортните разходи през юли. Необработеният петрол скочи до 65,30 долара за барел през септември в Ню Йорк. Това е най-високата цена от 1983 г. Цената се е покачила с 45 процента в сравнение с миналата година. Според Петко Вълков, анализатор във фирма, която се занимава с изследвания и консултации, високата цена на петрола повишава цените на други стоки като например на транспортните услуги. Влиянието се усеща и върху домашните и потребителските разходи. Петролът има частичен ефект върху 17.6 процента от потребителската кошница като транспортните разходи са 6.8 процента от потребителските разходи. Агенцията за икономически анализ и прогнози съобщи на 12 май, че очаква годишната инфлация да падне до 3.7 процента от 6.1 процента за 2004 г. Прогнозите за края на годината са за 3.4 процента инфлация спрямо 4 процента за 2004 г. Правителството трябва да намали нивото на инфлация, ако иска да приеме еврото, както е планирано, през 2010 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. IMF
    #1

    Веднага повервах! При тия цени на горивата...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.