Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Информатика и финанси са желаните специалности от младите хора

0 коментара

Информационните технологии, финансите и счетоводството са най-желаните специалности за кандидат-студентите тази година.

Интересът на желаещите да получат висше образование постепенно се измести през последните години от хуманитарните към точните науки. Спадна интересът към правото, който до преди две-три години бе изключително голям.

Заради въвеждането на 12-ти клас в средните училища тази година се очакваше да кандидатстват по-малко хора и това предизвика намаляване средно с 20 на сто на броя на местата за образователно-квалификационна степен "специалист" и "бакалавър" в сравнение с миналата година. Само в някои университети местата бяха увеличени по предложения на министерствата на здравеопазването, на отбраната и на вътрешните работи поради откриване на нови специалности.

Кандидатите за големите държавни университети -Университета за национално и световно стопанство , Софийския университет "Св. Климент Охридски", Великотърновския и Пловдивския бяха между 500 и 1200 по-малко.

Техническият университет - София бе сред малкото университети, които запази броя на кандидати-студентите си. Най-желаните специалности там отново са "компютърни системи" и "комуникационни техники и технологии". Непрекъснато нараства броят на българите, живеещи в чужбина, особено в Германия, които искат да учат при нас именно в тези две специалности, коментира пред БТА ректорът на Техническия университет проф. Венелин Живков.

"Стопанско управление" е търсена специалност и в най-големия държавен университет - СУ, но от две години най-високи балове поддържа информатиката. Миналата година най-желаните специалности в СУ бяха "информатика" и "приложна математика", тази година с най-високи оценки се влиза "информатика" и "молекулярна биология". От филологиите традиционно най-висок бал запазва "английска филология".

В университета в Пловдив най-много кандидати записаха като първо желание "макроикономика".

От тази година броят на местата за прием на студенти се утвърждава по професионални направления, а разпределението им по специалности е право на висшите училища. Държавните университети бяха задължени единствено да заделят поне 20 на сто от отпуснатите им места за магистърски програми.

Студентите в държавните висши учебни училища ще плащат вече и по-високи такси. Приетите от 1999 г. насам студенти по държавна поръчка ще плащат годишни такси между 170 и 260 лева за редовно обучение, а за задочно, вечерно и дистанционно обучение - от 85 до 130 лева, средно с 8,2 на сто повече от досегашните такси. Най-ниски са таксите за специалностите от областта на образованието, икономиката и управлението, и най-високи - за изкуствата, медицината и стоматологията.

по БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.