Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Информационната система за детските градини – нещо не е наред

11 коментара

В заданието за изпълнение на системата, която кметът на София се опита да въведе, като ред за подаване на молби, класиране и записване в детските градини е записано, че целта на проекта е: “автоматизиране и компютъризиране на административното и финансово-счетоводното обслужване на дейности в столичните общински детски градини, обработка и обмен на информация, унифициране на дейностите и документооборота, подпомагане на гражданите в процеса на администриране на ползваните от тях услуги”. Заданието предполага, че във всяка детска градина ще се инсталира персонален компютър, което ще даде възможност на директорите на детски градини за:

достъп до правно-информационна система

обявяване на свободни места по възрастови групи и образци на документи

регистриране на молбите за кандидатстване за прием

обявяване на списък с приети деца (възможности за връзка и изпращане на информация до родителите)

регистриране на приетите деца

списък с неудовлетворени молби за прием по възрастови групи

деловодство,

а на родителите за:

справки за места в детските градини

регистрация и получаване права за достъп

подаване на молби за прием, запознаване с информация за детето, заплащане и проверка на дължими такси по Интернет след оторизация.

По отношение на администрацията и директорите на детските заведения ползите от въвеждане на такава система са очевидни, но тя не може да служи за записване в детските заведения, защото системата противоречи на някои законови изисквания.

Първа юридическа уязвимост на информационната система 

Регистрацията, която родителите са направили в сайта на Столична община и "записването” нямат характер на подадена молба по електронен път, въпреки че съгласно българските закони електронният документ е напълно равностоен на съответния хартиен носител.

Причината е, че авторите (родителите) трябва да поставят своя личен електронен подпис. Само той идентифицира самоличността, разкрива съгласието на автора с електронното изявление и защитава съдържанието му от последващи промени. Електронният подпис бива обикновен, когато е съгласуван между автора и адресата на електронното изявление; усъвършенстван, когато е с удостоверение от доставчик на удостоверителни услуги и универсален, когато е удостоверен от доставчик на удостоверителни услуги, регистриран като такъв в Държавната комисия по далекосъобщения.

Обикновеният и универсалният електронен подпис имат значението на саморъчен подпис, освен ако титуляр или адресат на електронното изявление е държавен орган или орган на местното самоуправление.

За електронен документ, насочен към Столична община се изисква да бъде подписан с универсален електронен подпис. Иначе не може да се приеме за валиден! В чл. 41 (3) на Закона за електронния документ и електронния подпис е записано, че приемането и издаването на електронни документи, подписани с универсален електронен подпис от органите на местното самоуправление, се уреждат с техен акт, като редът и формата за съхраняване на електронните документи се уреждат с вътрешни правила.

Т.е. приемането, издаването и съхраняването на електронни документи от органите на местно самоуправление, които са подписани с електронен подпис трябва да се уреди със заповед на кмета на общината или с решение на Общинския съвет. От казаното дотук следва, че за да са законосъобразни извършваните действия в Информационната система (регистрация, класиране, записване и др.) трябва заявката на родителите да е направена със съответния електронен подпис, както и да са изработени вътрешни правила. Освен това към датата, когато бе обявено началото на записването в детските градини системата (която е собственост на Столична община) бе базирана и администрирана при и от изпълнителя на поръчката, което е неспазване на законовия ред за предоставяне и опериране с личните данни.

Втора юридическа уязвимост

Редът за приемане на деца в детските градини е установен в НАРЕДБА № 3. за здравните изисквания към детските градини,-издадена от Министерство на здравеопазването-(ДВ. бр.15 от 16.02.2007г.) В чл. 4. ал.1 е записано, че в детските градини целогодишно се приемат деца въз основа на писмена молба, подадена от родителите, към която се прилагат копие от акта за раждане и здравно-профилактична карта на детето, попълнена от личния лекар. В заданието за изработване на системата това изискване е посочено, като на директорите е вменено правото да приемат и регистрират молбите на родителите. При изпълнението (в сайта) такова изискване липсва. Подаването на молби от родители целогодишно в детските градини е право, което Столична община е отнела, като е написала в сайта свой "Ред за записване и прием на деца в общинските детски заведения на територията на Столична Община» и "Указания във връзка с постъпващи запитвания относно предстоящото подаване на заявления за прием в детските градини".

Трета юридическа уязвимост

Информационната система в общинската администрация трябва да се подчинява с разпоредбите на Закона за електронното управление. Този закон урежда дейността на административните органи при работа с електронни документи, предоставянето на административни услуги по електронен път и обмена на електронни документи между административните органи. Законът е обнародван през май 2007, но влиза в сила на 13 юни 2008 г. Законът въвежда задължение за всички административни органи да приведат информационните си системи в съответствие с изискванията на ЗЕУ и препоръките на председателя на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения в срок от 1 година от обнародването на закона.

Информационната система на Столична община за обслужване на детските градини трябва да отговори на изискванията на Закона за електронното управление и докато това не се случи ще бъде налице нейната юридическа уязвимост. Още повече този текст е заложен изрично и в тръжната документация!

За съжаление, по отношение на родителите и техните деца на този етап въведената система може само да служи за набавяне на информация (и то непълна!) от Столична община, но не и за класиране и записване на децата. Родителите бяха подлъгани, че регистрирането на предно място в системата гарантира приема на децата им. Това не се случи, последва скандал и след бурните коментари и обяснения от всякакво естество остава въпросът как ще се процедира занапред?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анонимно
    #12

    Брилянтно!

  2. Silence
    #11

    Ще върне ли "Сирама груп" парите на софиянци? Какъв интерес имат някои кметски спонсори като Пеньо Хаджиев от тази сделка?Кой поема отговорността за това поредно безумие?

  3. Спонсор
    #10

    Aкционери в "СЕП България" са Атанас Шарков, Пеньо Хаджиев, основател на ТБ Българска инвестиционна банка (придобита по-късно от Commercial Bank of Greece) и бивш изпълнителен директор на Българската фондова борса, и софтуерната компания "Сирма груп".

  4. от постингите
    #9

    От коментарите в За града:Вярно ли е, че "Сирма Солюшънс" има общо дружество с Пеньо Хаджиев, основен спонсор на кметската кампания на Бойко Борисов?Прав си - спонсорът Пеньо е бил управител на дружеството където Алексиев от Сирма също е бил управител и Сирма има процент. Фирмата се казва "Система за електронни плащания България /СЕП България/ АД" - така пише в АПИС-а ...И в "ЕКСЕЛ МЕНИДЖМЪНТ ООД" се засичат - Пеньо 40% Сирма 20% ...определено това си е конфликт на интереси!

  5. DEDOV
    #8

    НЕ МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ НИТО ЕДИН С ОСОБЕННА ВАЖНОСТ КАКТО ТРЯБВА ЗАЩОТО ТЕЗИ РАЗБИРАЧИ ДЕТО СИ МИСЛЯТ ЧЕ МОГАТ ДА ГИ НАПРАВЯТ И ДА ВЗЕМАТ ПАРИ БЕЗ ДА СА СВЪРШИЛИ И ЕЛЕМЕНТАРНА РАБОТА СА НА СВЕТЛИННИ ГОДИНИ ОТ ПРАВИЛНИТЕ РЕШЕНИЯ НАПРИМЕР ЗДРАВНАТА КАСА ИТН

  6. AK47
    #7

    проект та като идеш утре при лекаря си да не мъкнеш 2 торби с диагнози, а културно както си му е редно да цъкне на ЕГН и да каже - Ти АК47 трябва това и това да правиш..НЕ са идиоти.. те знаят как е , но в мътната вода..

  7. TNT
    #6

    Браво на Вили Лилков, само дето имам един въпрос към него. Къде беше преди да тръгне системата. Нима не е имал никаква информация за нея и не ли всъщност добре за нас, хората, след изборите някак си политиците да работят за нас. В случая вили лилков се сеща за нещо месеци след като е било необходимо или умишлено или от недостатъчна мотивация да работи за нас. Явно за него принципа всеки за себе си е основен. Е, много хубава статия ама си е на вили и мен не ме интересува - нали такъв е принципа.

  8. неутрален
    #5

    Всяка кметска идея за безнаказано /за кмета/ прахосване на пари се гръмва на поредната вечерна заря над слисания град. И идва следващата ,и още ,и още..../идея-безнаказано изхарчени /харизани средства на точно определени хора/ от кмета пари на данъкоплатците,нова идея...../. Някой да е чул за няколкомесечно - да не кажа година за експериментиране на начина за електронно записване в детските градини в един голям или в няколко района на града? Какви плюсове и минуси е показала там? Какви отзиви на

  9. zapoznat
    #4

    Boiko Borisov ne e obsyjdal proekta v SOS.Nikoi obsht. sywetnik ne e bil zapoznat s nego. Konkursyt e proveden ot negovata administracia.

  10. Весела
    #2

    както и тези за отчитане движението на боклукчийските коли. Няма ли кой да запре тая мутра?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.