Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иранският президент е в неизвестност, след като хеликоптерът му катастрофира (обновена)

19 коментара
Тази снимка бе разпространена от пресслужбата на президента на Иран в неделя. На нея се вижда, че президентът Ебрахим Раиси (вляво) и президентът на Азербайджан Илхам Алиев (вдясно) разговарят по време на церемония по откриването на съвместно построения от Иран и Азербайджан язовир Qiz-Qalasi на река Арас на общата граница между двете държави. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Иран Ебрахим Раиси е в неизвестност повече от 10 часа, след като хеликоптерът му катастрофира във Варзакан, провинция Източен Азербайджан, Иран, на 19 май, предаде Си Ен Ен.

Властите загубиха връзка с хеликоптера на президента преди около 10 часа, а гъста мъгла възпрепятстваше усилията за издирване през деня. Полуофициалната иранска информационна агенция Tasnim предупреди, че с настъпването на нощта големият студ само ще затрудни още повече търсенето.

Трудно е да се получат точни метеорологични данни от отдалечените планини, където е станала катастрофата, но според метеоролозите на Си Ен Ен температурите там ще се понижат до нулата.

Иранските медии съобщиха в неделя следобед, че хеликоптерът на президента Ебрахим Раиси е извършил "твърдо кацане". Първоначално иранската агенция Мехр уточни, че с държавния глава всичко е наред и той пътува към град Тебриз с кортеж от коли, но впоследствие новината с уточнението бе изтрита.

Оттогава насам ситуацията изглежда все по-тревожна. Иранската държавна телевизия ИРИБ започна да излъчва молитви. Вицепрезидентът на Иран Мохсен Мансури тръгна към мястото на инцидента, а иранският духовен лидер, аятолах Али Хаменей, е проведе заседание на Съвета за сигурност на ислямската република.

Отначало не ставаше ясно дали президентът е бил в хеликоптера. Дори самият министър на вътрешните работи Ахмад Вахиди не уточни нищо за местонахожденето на президента.

Реформаторският всекидневник Shargh също съобщи, че "хеликоптерът, превозващ президента, се е разбил", докато други два хеликоптера са кацнали безопасно. По-късно Ахмад Вахиди каза, че един от хеликоптерите е "направил твърдо кацане поради лоши метеорологични условия". Той добави, че е "трудно да се установи комуникация" с вертолета. Издирването се извършва от 20 спасителни екипи, използват се и дронове.

Малко по-късно обаче в публикация в Телеграм канала на държавната телевизия Press TV бе съобщено, че хора от обкръжението на президента Раиси са се свързали с командния център след инцидента, което дава надежда, че няма загинали при злополуката.

В 16:53 московско време агенция ИРНА съобщи, че спасители са пристигнали в района на инцидента и са започнали издирване, но провеждането му е затруднено от мъгла и заради трудния терен. Към района е изпратен и хеликоптер със спасители, но той не е успял да кацне поради метеорологичните условия и е бил принуден да се върне. В същото време другите два вертолета от президентския кортеж, в който е имало официални лица, са пристигнали благополучно да крайния пункт.

Животът на иранския президент Ебрахим Раиси и министъра на външните работи Хосейн Амир Абдолахиан е "застрашен" след твърдото приземяване на техния хеликоптер. Това каза неназован ирански служител, цитиран от ТАСС. "Все още се надяваме, но съобщенията от мястото за кацане на вертолета са много тревожни", каза служителят.

Раиси е пътувал в иранската провинция Източен Азербайджан. Държавната телевизия съобщи, че инцидентът е станал близо до Джолфа, град на границата с Азербайджан, на около 600 км северозападно от иранската столица Техеран.

Държавната телевизия съобщи, че спасителите се опитват да достигнат до мястото, но са били възпрепятствани от лошите метеорологични условия в района. Съобщава се за силен дъжд и вятър.

Раиси беше в Азербайджан по-рано днес, за да открие язовир заедно с президента на Азербайджан Илхам Алиев. Това е третият язовир, който двете страни построиха на река Арас.

В Иран летят различни хеликоптери, но международните санкции затрудняват набавянето на части за тях. Военновъздушният флот на страната до голяма степен датира отпреди Ислямската революция от 1979 г.

63-годишният Раиси е привърженик на твърдата линия и преди това е ръководил съдебната система на Ислямската република. Той е смятан за протеже на върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей и някои анализатори предполагат, че би могъл да замени 85-годишния лидер след неговата смърт или оттегляне от поста.

Раиси спечели президентските избори в Иран през 2021 г. - вот, на който беше отчетена най-ниската избирателна активност в историята на Ислямската република.

Раиси е санкциониран от САЩ, отчасти заради участието му в предполагаемата масова екзекуция на хиляди политически затворници през 1988 г. в края на Ирано-иракската война.

Твърди се, че при управлението на Раиси Иран обогатява уран почти до нива, подходящи за създаване на оръжия за масово унищожение и възпрепятства международните инспекции.

Иран също така въоръжи Русия във войната ѝ срещу Украйна, както и предприе масирана атака с дронове и ракети срещу Израел по време на войната му срещу ивицата Газа.

Иран продължава да въоръжава и марионетни групировки в Близкия изток, като йеменските бунтовници хути и ливанската "Хизбула".  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kruger
    #19
    Отговор на коментар #18

    Спасителни екипи се опитват да стигнат до мястото на падането на хеликоптера, което е в труднодостъпен район. Видеа от дронове не показват следа от живот там. Вероятно всички са загинали.

  2. Mullah
    #18

    ЪпДЕйД, плииз!

  3. MP_reader
    #17

    Така става когато се молиш само четири пъти на ден вместо пет...

  4. The Rock
    #16

    Чудех се аз какво правеше там един турски дрон AKINCI!!!

  5. Mullah
    #15

    Не моа разбера, това Нашите Местни Родни Братя ли са го направили или Иранците(Далечни Братя), но е MUST SEE!: https://twitter.com/NiohBerg/status/1792219040263426416?t=8cK0JfatSOw4PnTOF_wJ5w

  6. Mullah
    #14
    Отговор на коментар #6

    Те даже са поискали Хеликоптер с Нощно Виждане, смятай! А отделно от Европата да използват Сателит за Спешно Локализирани и пак, нейсе.... Дори Ердоган им е пратил Планински Спасители и предлага друга подкрепа.

  7. Mullah
    #13
    Отговор на коментар #2

    "Твърдото Кацане" го знаят защото са били 3 Хеликоптера, този на Шефа и два Ескорт! Смятай ква Мъгла, а сега вали Дъжд, Вечер е и Мъглата още по гъста, Температура не питай.....

  8. Калико Джо
    #12
    Отговор на коментар #9

    Но пък българите, които познаваш, са до един са искрени, честни и всеотдайни, нали? Булгар, Булгар!!

  9. archibal
    #11

    Любопитно видео за живота в Иран преди да се появят аятоласите https://t.me/Crimeanwind/59656

  10. Tуй Филип Димитров бе! Председателя на висшия духовен съвет-пардон, конституционния съд!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.