Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ипотечните дългове в България не са фатални за икономиката

10 коментара
Ипотечните дългове в България не са фатални за икономиката

Въпреки доскорошния кредитен бум, България се нарежда на едно от последните места в Европейския съюз по задлъжнялост на населението към банките, сочи проучване Европейската ипотечна федерация (European Mortgage Federation), представено в понеделник от агенцията за недвижими имоти "ЕРА България".

Ипотечният дълг на страната за 2008 г. като дял от БВП се равнява на 12% за 2008 г., докато гражданите на страните от ЕС дължат на банките повече от 6.1 трлн. евро, което се равнява на над 50% от общия брутен вътрешен продукт на общността. В държави като Великобритания и Германия, средният процент на ипотечния борч достига 70%

Сумата, освен че е тревожна, е и индикатор за значението на кредитния сектор за икономиката на ЕС. Неизплатените заеми се дължат до голяма степен на ипотечни кредити – кредитният сектор осигурява достъп на 70.4% от населението на Европа до жилища, като числото е много близко до нивата на този показател в САЩ. Въпреки бурният растеж на ипотечният пазар за около 2 години, икономиката на България все още не е фатално зависима от търговията с ипотеки. Освен ниската изходна точка, от която страната ни стартира развитието на имотния пазар преди 2-3 години, "спасителен пояс" се явява високото ниво на собственост на жилища – 90% от жилищата у нас са частна собственост.

Най-големият пазар на ипотеки е във Великобритания. Дългът на англичаните към банките възлиза 1.75 трлн. евро в края на 2007 г.

Високата задлъжнялост на европейските граждани, заедно с факта, че европейските банки, инвестирали в САЩ, притежават “токсични“ активи в портфейлите си, се оказват решаващ фактор за разрастването на кризата в Европа. Резултатът е стагнация на кредитния пазар – кредитните условия са силно рестриктивни, а цената на заемите расте.

По данни на "ЕРА България" едва 12% от сделките с имоти през последните три месеца са финансирани чрез ипотека.

В София за същия период 34 процента от покупко-продажбите са на имоти с цени от 30-40 хил. евро за жилища с квадратура 40-45 кв. м в районите "Люлин", "Дружба" и "Овча Купел".

Около 30 процента от сделките с жилища са на стойност от 50-70 хил. евро за имоти с квадратура между 45 и 67 кв. м в районите "Люлин", "Младост" и "Дружба".

Според “EРA България“ продавачите и строителите още не могат да се адаптират към ситуацията на понижаване на цените и живеят с представата за цени от миналата година.

Затова и между оферирана и постигната цена разликата обикновено е 10-20 процента, посочи

Теодора Димитрова, президент на компанията. Намалението на цените на жилища, ново строителство, в България е в рамките на 10-15 процента в сравнение с цените от 2008 г.

Най-голямо е понижението в офертните стойности на жилищата в строеж, на панелните жилища и на селските имоти, при които на места се достига намаление в цените спрямо миналата година от 30-40 процента, сочат данните на EРA. Най-незначително намаляват цените при новите жилища с акт 16. Запазват равнището на цените си само луксозните и изключително качествените имоти, чиито собственици не бързат с продажбата, информира Димитрова.

Мениджърът на EРA за България прогнозира, че през тази година редица офиси на агенции за недвижими имоти ще затворят врати. Само през януари дейността си са приключили между 150 и 200 офиса, посочи Димитрова. Това по думите ѝ е нормално, след като в Испания за 2008 г. са били затворени около 80 хил. офиса за недвижими имоти, или общо 60% от всички кантори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. хн
    #11

    надолу ще са цените още,началото на падането още не е започнало.най-зле са тъй наречените инвеститори ирландци и британци,защото са платили на зелено,а за голяма част още са недовършени,а строителите взели пари насочили на други места защото са лакуми и сега нито пари нито построени.тепърва почват скандалите,а Банско бомбата тепърва ще гръмне.

  2. КОСТА
    #10

    Фатален е дефицитът във външнотъговския баланс.

  3. анонимен
    #9

    Няма да навлизам в подробности по същината на статията.Ще се спра само на един израз,който ме подразни неприятно:"ипотечния борч".Как звучи само,а?Очевидно авторът на статията Д.Лещарска се срамува от книжовния български език и предпочита турцизми.Молбата ми към журналистите от "Медияпул" е наистина голяма-моля пишете на хубав български език.Поне опитайте,не е трудно.

  4. Deutschmann
    #8

    Parite tryabva nyakoi den da se varnat dvoino ili troino , no ne vishdam kak ?? Mnogo hora shte ostanat na ulicata ! MEGAKAPITALISAM

  5. KORECTOR
    #7

    "В държави като Великобритания и Германия, средният процент на ипотечния борч достига 70%"

  6. последното
    #5

    ...

  7. Deutschmann
    #4

    ne sa fatalni sa bankite, no sa fatalni sa dlashnicite !

  8. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SVE
    #3

    До Берковски Районен Съд- ДО ГЛАВЕН ПРОКУРОР НА Р. БЪЛГАРИЯ-До Българската Общественост – ТВ, вестници и др.-ВТОРО - ВЪЗРАЖЕНИЕ – ОБЯСНЕНИЕ-От Стефан Димитров Чолаков – 441208-1905-СРЕЩУ ОПРЕДЕЛЕНИЕ НА РАЙОНЕН СЪДИЯ – ПРЕДСЕДАТЕЛ Е. ФИЛИПОВА НА БЕРКОВСКИ РАЙОНЕН СЪД ОТ 12.01. 2009 – ПО ДЕЛО № 378-Драги гражданино народен съдия на Берковски Районен Съд – Е. ФИЛИПОВА,Получих и твоето определение, което си ми написала на закрито заседание и Ти отговарям както виждаш

  9. Уплашен
    #2

    Ипотеки, упутеки и накрая угъзеки !

  10. Познат
    #1

    "Мениджърът на EРA за България прогнозира, че през тази година редица офиси на агенции за недвижими имоти ще затворят врати. Само през януари дейността си са приключили между 150 и 200 офиса, посочи Димитрова. Това по думите й е нормално, след като в Испания за 2008 г. са били затворени около 80 хил. офиса за недвижими имоти, или общо 60% от всички кантори."ЧУДЕСНО А ЗАЩО ЛИ НЕ СПОМЕНАВА ТАЗИ БИВША ЧИНОВНИЧКА ОТ АДРЕС КОЛКО ОТ ФИРМИТЕ РАБОТЕЩИ С "МАРКАТА" ЕРА СА ЗАТВОРИЛИ ПРЕЗ ПОСЛЕДНАТА ГОДИНА И КОЛКО СА НА РЪБА ВСЕКИ МОМЕНТ ДА ЗАТВОРЯТ??? ВИЕ ЖУРНАЛИСТИТЕ ТРЯБВА ДА ГИ ПИТАТЕ НАЙ-ВЕЧЕ!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.