Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ирак, ОПЕК и петрол

0 коментара

САЩ и съюзниците им водиха първата война срещу Ирак заради петрола. Втората война срещу Ирак ще се води пак и заради петрола. Този път обаче САЩ ще я водят сами. При най-благоприятния за Вашингтон сценарий войната ще приключи бързо, в Багдад ще дойде на власт проамерикански режим, пред многонационалните петролни компании ще се разкрият нови възможности за инвестиции, а Ирак ще увеличи дневния си добив почти тройно и той ще възлезе на 6 млн. барела.

След смяната на режима не е изключено Ирак да напусне ОПЕК, да не спазва ограниченията върху добива, договорени от петролния картел, и да подкопае доминиращите позиции на Саудитска Арабия в Персийския залив. Дори Ирак да остане в ОПЕК, вътре в картела ще възникне значително напрежение. Защото след десетилетията война и изолация Ирак ще трябва да възстанови своята икономика и инфраструктура. Ще са му нужни много пари, а тях ще може да си набави само като развърти петролното кранче.

При неблагоприятния сценарий ще настъпи хаос в Ирак и целия близкизточен район. Петролният поток ще спре, многонационалните петролни компании ще се оттеглят от района, цените на петрола ще достигнат 50 долара за барел и световната икономика ще изпадне в рецесия.

Движението на петролните цени потвърждава съществуващата опасност. Преди окупацията на Кувейт на 2 август 1990 г. барел суров петрол се търгуваше за по-малко от 20 долара. Цената скочи двойно до ноември 1990 г., до освобождението на Кувейт през февруари тя отново спадна до първоначалното ниво. При сегашната криза обаче стартовото ниво е значително по-високо. През текущата година цената на петрола се повиши с 37% и вече доближи границата от 30 долара. Дори при най-благоприятния сценарий цената на суровия петрол ще достигне 35 долара в дните на войната, е мнението на анализаторите.

Ирак заяви, че дори да започне война, ще продължи да изнася петрол. В последно време Багдад изнасяше само 40% от добива си в размер на 1,9 млн. барела под контрола на ООН. Ако спре износа на иракски петрол, Саудитска Арабия, която в момента работи с 2,5 млн. барела под производствения си капацитет, ще го компенсира. И при предишни кризи Саудитска Арабия осигуряваше необходимия петрол на световната икономика.

При тези кризи обаче САЩ и Саудитска Арабия все още бяха близки съюзници, а сега пътищата на двете страни се разделят. Вашингтон подкрепя амбициите на Русия да заеме мястото на Саудитска Арабия като водещ износител в света. Петролът от Саудитска Арабия все още съставлява 15% от целия внос на САЩ, докато делът на руския петрол е под 1%. Въпреки всичко обаче Вашингтон се стреми да намали зависимостта си от петрола в Персийския залив и да отслаби ОПЕК. Освен това САЩ искат да помогнат на Русия да играе ролята на производител-балансьор, който ще пуска на световния пазар допълнителни количество петрол всеки път, когато високата му цена застрашава световната икономика.

Руската петролна политика представлява все по-голямо предизвикателство за Саудитска Арабия. Споразумението за намаление на дневния добив със 150 000 барела, на което Москва неохотно се съгласи, изтече на 1 юли. Саудитска Арабия се дразни от плановете на Русия да създаде стратегически петролен резерв за световния пазар, тъй като това би поставило под въпрос досегашната роля на Риад като балансьор. Освен това руският енергиен министър даде да се разбере, че се стреми да достигне някогашния дял на Съветския съюз на световния пазар. Това означава Русия да увеличи добива от 7,4 млн. на 12 млн. барела. Подобно количество ще съответства на сегашния общ добив на двете най-големи производителки от ОПЕК Саудитска Арабия и Иран.

След 11 септември САЩ започнаха да налагат нов ред в Близкия изток, който ще промени петролния пазар и ще отслаби позициите на ОПЕК. След 1973 г. делът на ОПЕК непрекъснато намалява и ще продължи да намалява. В момента САЩ търсят алтернативи на петрола от Персийския залив, в дългосрочен план обаче ще бъдат принудени отново да включат държавите от района в петролната си политика. Защото в Персийския залив се намират почти две трети от всички известни петролни запаси, а те са близо десет пъти по-големи от руските ресурси. Освен това руският петрол се добива по-трудно, рентабилността е по-ниска, докато в Саудитска Арабия петролът едва ли не блика от само себе си.

На 19 септември Саудитска Арабия ще покаже дали и доколко държи да подобри отношенията си със САЩ. На тази дата петролните министри на ОПЕК ще обсъдят в Осака въпроса за евентуално увеличаване на добива. Саудитска Арабия даде сигнал, че иска да увеличи квотите. В Осака обаче няма да стане ясно дали при очакваното нападение срещу Ирак някои държави от ОПЕК ще поискат да бъде наложено ново петролно ембарго.

По БТА

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.