Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иракските ракети остават опасни

0 коментара

Иракските ракети продължават да представляват заплаха за войските на САЩ и техните съюзници в Персийския залив, макар че за последните 12 години американците напреднаха в антиракетната технология.

Десетината или малко повече ракети с голям обсег Скъд, които Ирак може би има, са толкова нестабилни при полет, че се превръщат в трудна мишена и за най-модернизираните антиракетни системи Пейтриът. Ирак е разработил и ракети с малък обсег, които няма да бъдат засечени или ще объркат ракетната отбрана на САЩ.

САЩ пък разполагат с по-малко от 40 от най-усъвършенстваните си Пейтриът, готови за употреба.

Това значи, че ракетите може да бъдат едни от най-опасните оръжия на Саддам, ако САЩ решат да започнат война срещу Ирак.

Една от целите на Ирак може да е Кувейт, който водената от САЩ коалиция освободи от Саддам през 1991 г. и където САЩ струпват войски за евентуално нахлуване в Ирак.

"Иракчаните ще искат освен другото да причинят и масови жертви в Кувейт с химическа атака", казва военният аналитик Джон Пайк от организацията " Global Security "Ако Ирак изстреля ракети, по-бързи от тези, които могат да бъдат свалени с Пейтриът, това ще постави американското командване пред реални дилеми".

Главната ракетна заплаха от страна на Ирак по време на войната в Персийския залив бяха ракетите Скъд. Това беше ракетата, която Багдад закупи масово от бившия Съветски съюз и по-късно модифицира, за да увеличи обсега ѝ на действие. Смята се, че Ирак е укрил достатъчно ракети или части от тях и разполага с близо две дузини ракети Скъд.

По време на войната в залива Ирак изстреля около 90 ракети Скъд: 43 от тях стигнаха до Саудитска Арабия, а 39 - до Израел.

Пентагонът съобщи, че срещу ракетите Скъд са били изстреляни 47 ракети Пейтриът, като първоначално се твърдеше, че в 80 процента от случаите те са поразили целта. След войната военните преразгледаха този показател, като го намалиха неколкократно. В крайна сметка в доклад на Конгреса бе уточнено, че Пейтриът са успели да свалят само четири ракети Скъд.

Оттогава Съединените щати модернизираха своите ракети Пейтриът, като в PAC-II GEM добавиха по-точен радар и друга апаратура.

Един от най-големите проблеми на ракетите Пейтриът е, че ракетите Скъд - особено иракските - са толкова зле направени, че силно вибрират при полет и заради това е по-трудно да бъдат улучени. Те са и невероятно неточни, с отклонение в поразяването на целта най-малко 2 километра.

В модернизираните Пейтриът не е решен проблемът с вибрирането на целта, твърди Тиъдор Постъл, преподавател в Масачузетския технологичен институт. "Не мисля, че модернизираните варианти, които аз лично познавам, драматично ще променят възможностите на Пейтриът срещу този тип Скъд, с който разполагат иракчаните", казва Постъл, който често е оценявал критично американската програма за ракетна отбрана.

Пентагонът разработи съвсем нова ракета - наречена PAC-III, която има много по-голям шанс да уцели ракети от типа на Скъд. За разлика от Пейтриът, която се взривява близо до целта, PAC-III е проектирана да улучва целта фронтално. РАС-III освен това е по-маневрена и има по-добри системи за проследяване и насочване.

Засега обаче само 38 ракети РАС-III са доставени на армията за оперативни изпитания.

Резолюциите на ООН, приети след войната в Персийския залив, изискват от Ирак да унищожи всичките си ракети Скъд и всички други ракети с обсег над 150 километра. Ракетите Скъд, които се смята, че Ирак е укрил, са с обсег до 600 километра.

Ирак разполага и с неизвестен брой нови ракети с малък обсег, като Ал Самуд и Абабил-100. В разпространен този месец доклад на ЦРУ се казва, че според американски служители тези ракети са с обсег, надхвърлящ ограничението от 150 километра.

Дори и да бъдат спазени "таваните" на ООН, Кувейт си остава в обсега в ракетите Самуд и Абабил. Ирак би могъл да ги използва за конвенционално, химическо или биологическо нападение срещу съсредоточаваните в Кувейт американски войски или срещу цивилното население на Кувейт.

Ракетите с малък обсег са по-трудни за сваляне с Пейтриът и други антиракетни системи, тъй като летят на по-малка височина от Скъд.

Но дори ако ракетите с малък обсег бъдат заредени с химически или биологически оръжия, малкият им размер и американската отбрана ще сведат до минимум пораженията за американските войски, казва Пайк. Американските войници са имунизирани и разполагат с необходимите предпазни облекла, за да устоят на евентуална химическа или биологическа атака.

"Това би забавило мобилизацията на американски войски там и крие риска от големи жертви сред цивилното кувейтско население", казва Пайк. "Аз обаче предполагам, че евентуални химически атаки с Ал Самуд биха играли ролята по-скоро на провокация, а не толкова на фактор, който може решаващо да промени хода на войната", смята специалистът.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.