Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иракският външен министър призова Франция и Германия да изпратят войски

0 коментара

Новият иракски външен министър Хошиар Зебари прикани в петък Франция, Русия и Германия, които се противопоставиха на войната в Ирак, да изпратят войници в страната и да помогнат за стабилизирането ѝ, предаде АФП.

Това става в момент, когато САЩ усилено се опитват да убедят Франция, Германия и Русия да подкрепят нова резолюция на Съвета за сигурност на ООН за създаване на многонационални сили в помощ на настоящата американско- британска окупация в Ирак.

Америка настоява за бързо гласуване на резолюцията - още следващата седмица, но желанието на Париж, Берлин и Москва за промени в документа може да забави приемането ѝ, предаде Би Би Си. В същото време обаче Русия изрази предпазлива подкрепа за проекта и заяви, че не възразява международните сили да са под американско командване.

Иракски министър писка подкрепа за американските предложения

"Смятам, че европейските държави, които искат да има стабилност в Близкия изток, трябва да участват в интернационализацията на силите на американско-британската коалиция в Ирак", подчерта Зебари и допълни, че би било добре например французите, руснаците и германците да участват в миротворческите сили.

По думите на външния министър иракчаните не вземат насериозно изпращането в Ирак на войници от държави, които не разполагат с модерни военни технологии. Зебари посочи отново, че разполагането в родината му на войници от Турция и други съседни страни само ще създаде допълнителни проблеми за сигурността.

"Ние не искаме нито една от съседните на Ирак държави да участва в операциите за поддържане на мира, тъй като всяка от тях има собствени политически цели", подчерта иракският първи дипломат от правителството, което бе назначено от американските окупационни сили.

Джак Стро е оптимист

Въпреки критичното отношение на Франция, Германия и Русия, британският външен министър Джак Стро изрази днес оптимизъм, че ще бъде постигнато споразумение за проекторезолюцията на САЩ за Ирак, предаде Ройтерс.

Той направи това по време на срещата на външните министри на Европейския съюз в италианския град Рива дел Гарда.

Стро посочи, че според някои партньори проектът на Вашингтон не стига достатъчно далеч в укрепването на ролята на ООН в Ирак. Но по думите на британския министър всички признават, че предложеният от САЩ проект за резолюция на Съвета за сигурност е стъпка в правилната посока, за да бъде ускорено възстановяването на суверенитета на Ирак.

Проекторезолюцията, внесена от САЩ, има одобрението в Съвета за сигурност на страните, които подкрепиха войната в Ирак - Великобритания, България и Испания, отбелязва Асошиейтед прес.

Пауъл: Готови сме да се съобразим с постъпващите предложения

Представителите на 15 -те страни - членки на Съвета за сигурност проведоха неформална среща в британската мисия в ООН, съобщи Би Би Си. Американският държавен секретар Колин Пауъл даде да се разбере, че Вашингтон вече е готов да вземе предвид вижданията на партньорите в ООН по проекторезолюцията.

"Ние ще чуем всички постъпващи коментари, ще се опитаме да се адаптираме и настроим към тях, доколкото те съвпадат с цялостната задача", заяви Пауъл в реч, посветена на външната политика в Университета Джордж Вашингтон.

Той подчерта, че американските сили в Ирак "нито ще напуснат твърде скоро, нито ще останат прекалено дълго".

Новата американска резолюция бе дискутирана в четвъртък от посланиците на петте постоянни членки на Съвета за сигурност, които имат право на вето - Китай, Франция, Русия, Великобритания и САЩ.

Франция и Германия настояват за по-мащабна роля на ООН в Ирак и възможно най- скорото подготвяне на условията за създаване на ново иракско правителство.

Според кореспондента на Би Би Си в Ню Йорк повечето от членовете на Съвета за сигурност имат колебания относно американските предложения, а САЩ са в отбранителна позиция.

Предложената от САЩ резолюция не предвижда прехвърляне на политическия и военния контрол в Ирак, нито пък посочва точна дата за провеждане на избори.

В петък Русия изрази предпазлива подкрепа за американските предложения, изтъквайки, че те отразяват принципите, които Москва последователно е отстоявала по отношение на Ирак.

Русия не възразява САЩ да командват многонационалните сили

"Съдържащите се в проекта положения отразяват движение в посока на тези принципи, които Русия последователно е отстоявала, но за да намерят те пълно отражение, предстои много сериозна работа над документа", каза руският външен министър Игор Иванов.

Русия не възразява САЩ да оглавят многонационалните сили за сигурност в Ирак, заяви Иванов на пресконференция в Ташкент, където участва в среща на външните министри от Шанхайската организация за сътрудничество.

Въпросът за командването на силите може да се решава само след формулиране на мандата и определяне на параметрите на дейността им, уточни той, но подчерта, че "Русия няма алергия към това САЩ да оглавят тези сили, ако дейността им ще се осъществява според мандата на ООН", предаде ИТАР-ТАСС.

Русия ще определи отношението си към многонационалните сили, ако бъдат създадени, ръководейки се от съответните резолюции на ООН, предупреди Иванов. Той добави, че въпросните сили още не са създадени, затова и участието на Русия в практически план не се разглежда.

Русия се противопостави остро на решението на САЩ за война в Ирак, но оттогава работи активно за възстановяване на добрите отношения с Америка, напомня Си Ен Ен.

Франция подготви списък със свои предложения

Франция подготвя списък с предложения за промени в американската резолюция, които смята, че увеличават влиянието на ООН в Ирак и ускоряват предаването на властта на самите иракчани.

Франция и страните, които се противопоставяха на войната в Ирак, искат да бъде ясно, че по никакъв начин не легитимират войната срещу Ирак, според кореспондента на Би Би Си.

Много от тях също така настояват ролята на ООН в политическия процес в Ирак да бъде поставена на по-твърда основа.

Германският канцлер Шрьодер заяви, че американските предложения могат да получат подкрепата на германия само ако ООН поемат отговорността за "политическия процес и ако наистина е възможно, да се създаде иракско правителство, отговорно за функционирането на страната."

Американският президент беше принуден да преоцени политиката на администрацията си, която се противопоставяше на по-сериозно участие на ООН, след като Съветът за сигурност не подкрепи войната за сваляне на Саддам Хюсеин, посочва Си Ен Ен. Буш обаче сега търси по - голяма международна подкрепа за окупацията, изправен пред продължаващите партизански нападения и атентати.

САЩ имат сериозна нужда от нова резолюция на ООН, която да бъде използвана от страни като Индия, Пакистан и Турция като легитимно основание за изпращане на войски в Ирак.

В интервю за катарската телевизия Ал Джазира иракският външен министър Хошиар Зебари обаче заяви, че правителството не се отнася положително към идеята съседни страни като Турция да изпратят мироопазващи сили, защото това би засилило нестабилността в Ирак.

Зебари увери Анкара, че назначаването му на поста външен министър няма да допринесе за подклаждане на сепаратистките амбиции на кюрдите.

Ген. Санчес не е поискал допълнителни американски войски

След срещата си с американски военни и цивилни шефове в Багдад американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд заяви, че има подобрение на ситуацията по сигурността там след като бе обявен края на войната. По думите му, има значителен напредък.

Той също така посочи, че командващият на американските сили в Ирак ген. Рикардо Санчес не е поискал допълнителни американски войски. "Ако поиска повече войски, ще ги има", каза Ръмсфелд, който пристигна на необявена предварително визита в Багдад вчера.

САЩ искат допълнително 10 000 чуждестранни войници да бъдат разположени в Ирак като част от многонационалните сили, за които се призовава в проекторезолюцията, внесена в ООН. Ръмсфелд обаче заяви вчера че ключът към сигурността е да се подсилят самите иракски сили за сигурност, които в момента са 50 000.

Австралия няма да изпраща миротворци

Междувременно премиерът на Австралия Джон Хауърд каза, че страната му няма да изпрати миротворци в Ирак, дори и ООН да подкрепи идеята за многонационални сили, предаде Би Би Си.

"Ние няма да изпращаме повече миротворци, не. Искам това да бъде ясно още отсега", каза Хауърд пред радио 3ЕйЮ в Мелбърн.

По-рано тази година той изпрати 2 000 войника, които участваха в съюзническата атака срещу Багдад, но разпореди на повечето от тях да се върнат у дома след като бе обявен края на военната операция.

Днес Хауърд изтъкна, че е казал на САЩ и Великобритания още преди избухването на войната, че Австралия ще участва само по време на самия военен конфликт

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.