Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иран - земя на парадоксите

0 коментара

Иран празнува 23 годишнината от ислямската революция с носталгични припеви "Америка, големия Сатана", донякъде оправдани от факта, че американският президент Джордж Буш спомена името на страната като част от "оста на злото", включваща страните, подпомагащи тероризма и производството на оръжия за масово унищожение. Под тази повърхност обаче Иран вече не е държавата на шериатското право от времето на аятолах Хомейни. Иран заслужава да бъде класифициран като регионално, а може би дори глобално огнище на нестабилност. Подкрепата му към ислямския фундаменталистки тероризъм на ливанската шиитска организация Хизбула на практика подкопава крехката перспектива за помирение между Израел и Палестина. Вътрешното развитие на Иран обаче е сложно и сатанизирането на тази ислямска република съвсем не помага за разбирането ѝ. Също толкова безполезно е разделянето на партиите на "консерватори" и "реформатори", последните ръководени от президента Хатами. В много отношения Иран може би е най-интересната страна в региона, с най-голям потенциал за развитие, макар и не към демокрация в западен стил, но така или иначе към по-голямо отваряне и либерализация. Парадоксът тук е, че потенциалът на Иран е именно в неговата идеология като ислямска страна.

След смутните и кървави първи години на иранската революция, настъпиха забележими промени. На първо място: изборите. Те естествено са подчинени на ислямската идеология и всички кандидати и партии трябва да си осигурят одобрението на най-висшия ислямски авторитет в страната, преди да се появят в предизборните бюлетини. Все пак, въпреки тези ограничения, съществуват доста различия и съперничество между отделните фракции. Жените могат да гласуват и да участват съвсем явно в политическия живот на страната. Образът на жената, скрита зад плътния черен чадор е много по-сложен, отколкото изглежда на пръв поглед. Да вземем за пример медицината: като се има предвид, че ислямският закон забранява на лекарите мъже да лекуват жени, правителството насърчи образованието на жените лекари. Днес в Иран има много повече жени лекари, отколкото по времето на режима на Хомейни, а броят на жените, които умират при раждане е най-ниският в региона. В същото време правителството разработи програма за контрол на раждаемостта и намери начин да я легитимира в контекста на ислямската религия с формулата "искаме образовани ислямски семейства".

Иран е доста сложна и объркана страна. Всеки, който познава европейската история обаче, може да направи паралел с калвинистко-пуританската революция. Калвинистите и пуританите бяха също такива хора: съсредоточени в свещените писания, които представляваха за тях модел на идеалното общество. Тяхното общество беше пуританско, отричащо консуматорството и лукса и не по-малко антифеминистко.

Тъй като калвинистите не приемаха църковната йерархия, те основаха своята власт на общността от вярващите - също както иранските шиити се отделиха от сунитския универсализъм - и затова въведоха изборите.

Калвинистка Европа беше в крайна сметка авторитарна теокрация, много подобна на режима на Хомейни в Иран. Тя обаче еволюира благодарение на пуританството от английски тип, за да стигне до съвременния парламентаризъм. Разбира се, до 1820 г. във Великобритания само членове на англиканската църква можеха да гласуват и да бъдат избирани.

Дали Иран ще поеме по подобен път на развитие, както европейските калвинисти? Няма нищо предопределено, но сравнението е впечатляващо. Поради замесването на някои ирански лидери в тероризма, ситуацията е далеч по-сложна, интересна, а може би и по-обещаваща, отколкото подсказва речта на Буш.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.