Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иран сваля пломбите на ядрено си оборудване

3 коментара
Иран сваля пломбите на ядрено си оборудване

Иранските власти пристъпиха към свалянето на пломбите от оборудването в ядрения център Исфахан, запечатано навремето от експерти на ООН. Тази информация е потвърдена от ръководството на Международната агенция на ООН по атомната енергия, съобщи ББС в сряда.

“Процесът на махане на пломбите е започнал – цитира Ройтерс представителя на агенцията по атомна енергия Марк Гвоздецки. – Те искат да свалят всички пломби и да отворят предприятието на пълна мощност”.

Преди няколко дни, получавайки официалното съобщение от Техеран за намерението да се възобнови процеса на преработка на уран в завода в Исфахан, инспекторите от ООН разположиха в предприятието оборудване за наблюдение.

Част от това оборудване е била задействана в сряда; преди това властите в Ислямската република отхвърлиха европейските предложения за излизане от кризата, свързана с иранската ядрена програма.

САЩ и ЕС от своя страна оказват натиск върху Иран да се върне към преговорите.

Те искат Техеран да се откаже от ядрената си програма, тъй като подозират, че тя е прикритие за производство на ядрено оръжие, което биха използвали за постигане на политически и икономически отстъпки.

Междувременно, според съобщение от Виена, където се намира щаб-квартирата на Международната агенция на ООН по атомната енергия, тя продължава да търси начин да убеди Иран да продължи мораториума, който спазваше от ноември миналата година и според който беше преустановена всякаква работа по преработка и обогатяване на уран. Засега обаче признаци на прогрес в тази посока не се наблюдават.

В същото време МААЕ не бърза да прехвърли разглеждането на този въпрос в Съвета за сигурност на ООН. Това би било първа крачка по пътя към въвеждането на санкции за Иран. Теоретично обаче остава възможността за Запада да наложи санкции въз основа на това, че в продължение на половин година страната е укривала от международните органи работата си над програмата по обогатяване на уран.

Сириус Насери, представител на Иран в МААЕ, тези дни заяви, че икономическите и политически облаги, обещани от ЕС в последния пакет предложения, не са нищо повече от празни обещания. По думите му, опитите да се убеди Иран в отказ от създаването на собствен цикъл за обогатяване на уран са крайно опасни, тъй като поставят страната в зависимост от “картела за ядрени доставки, който много отчетливо демонстрира политика на откази и бариери с политически и меркантилни мотиви”.

Конверсията е първата стъпка при обогатяването на уранова руда. В резултат на по-нататъшна преработка се получава ниско - , а след това и високообогатен уран. Първият се ползва в ядрената енергетика, вторият – при създаването на ядрено оръжие.

В продължение на няколко години Иран твърдеше, че ядрените му амбиции не стигат по-далеч от създаването на АЕЦ. На Запад подозират, че главната цел е получаването на достъп до ядрено оръжие, а наред с това и мощно оръдие за натиск в глобалната политика.

Позицията на Русия

Официалният представител на министерството на външните работи на Русия Михаил Каминин във вторник излезе със заявление, че за Техеран “би било мъдро решение веднага да прекрати започналите работи по конверсия на уран”.

Фактът, че по-рано Иран доброволно се отказа от обогатяване на уран, за да даде възможност да бъдат започнати преговорите с така наречената “европейска тройка” (Великобритания, Германия, и Франция), се смята от руското външно ведомство за много важна крачка.

Каминин заяви, че “принципната линия на Русия по този въпрос е да съдейства на глобално укрепване на Договора за неразпространение на ядрено оръжие (ДНЯО) и поддържането на авторитета на МААЕ като контролен орган за изпълнението на Договора”.

Москва обаче твърди, че се позовава на правото на държавите участнички в ДНЯО да използват ядрената енергетика за мирни цели под контрола на МААЕ. “На тези принципи е положено и руско-иранското сътрудничество при построяването на ядрен реактор (АЕЦ) в Бушер”, - се казва в заявлението на представителя на външното министерство.

Както отбелязва Каминин, “Ирак напълно би могъл да продължи мораториума (на обогатяване на уран) без никакъв ущърб при осъществяването на ядрено-енергийната си програма. Единственият енергоблок на АЕЦ-а, строящ се в Бушер, е напълно осигурен с гориво от Русия”.

Москва разчита на разрешаване на кризисната ситуация “при наличието на добра воля”.

Важно е всички заинтересовани страни да се пазят от прибързани, необмислени крачки, способни да подтикнат събитията по посока на значително обостряне”, смятат от Министерството на външните работи на Русия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Чичо сам
    #4

    ще му поставим на Иран нови пломби - със сателитно насочване...

  2. :-)
    #2

    Zashto ne postavihte takviz na Severna Korea ... ili bambuk ne vi trebva

  3. Чичо Сам
    #1

    Всяко нещо - с времето си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.