Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ирански журналистки са осъдени на затвор след отразяване на смъртта на Махса Амини

0 коментара
Нилуфар Хамеди, Елахе Мохамади и Наргес Мохамади бяха отличени от ООН за тяхната доблест, сн. GettyImages

Журналистките Нилуфар Хамеди и Елахе Мохамади, отразили смъртта на Махса Амини, която бе арестувана заради “неправилно” носене на хиджаб, бяха осъдени на затвор, предаде Ройтерс в понеделник.

Преди година Нилуфар Хамед бе арестувана след публикация за смъртта на 22-годишната Махса Амини, част от която е снимка на Амини, прегърната от своите родители в болницата в Техеран. Елахе Мохамади пък е задържана, след като отразила погребението на младата жена.

Амини почина през септември 2022 г., а смъртта ѝ провокира един от най-големите протести срещу режима в Иран за последните десетилетия. Демонстрациите бяха сред най-сериозните предизвикателства за Ислямската република след протестите на Зеленото движение през 2009 г., които изкараха милиони хора по улиците, отбелязват от Асошиейтед прес.

Нилуфар Хамеди и Елахе Мохамади бяха задържани от нравствената полиция през септември миналата година за нарушаване на ислямските правилата за обличане. Днес бяха осъдени на затвор по обвинения в сътрудничество със Съединените щати.

Новинарският уебсайт на иранската съдебна власт "Мизан" съобщи, че двете жени са осъдени на седем и на шест години затвор.

“След това всеки пет години затвор за действия срещу националната сигурност и всяка една година затвор за пропаганда срещу системата”, съобщават от ИРНА. Така присъдите стават общо 13 и 12 години.

Присъдите може да бъдат обжалвани в срок от 20 дни.

Двете жени работят за ирански реформаторски вестници - съответно Хамеди за "Шарг", а Мохамади за "Хам-Михан".

През май ООН удостои двете иранки с наградата си за свобода на медиите "за техния ангажимент към истината и отчетността".

Въпреки че близо 100 журналисти бяха арестувани по време на демонстрациите, репортажите на Нилуфар Хамеди и Елахе Мохамади бяха от решаващо значение в дните след смъртта на Махса Амини, за да се разпространи информацията за последвалия гняв.

Задържането им предизвика международни критики срещу репресиите, предприети от силите за сигурност в продължение на месеци след смъртта на Амини.

Според активисти за правата на човека в Иран от началото на демонстрациите са били убити най-малко 529 души, а над 19 700 са били задържани от властите в условията на жестоки репресии с цел потушаване на протестите.

Иранските власти от месеци не са публикували данни за общия брой на жертвите, като същевременно признават, че са задържали десетки хиляди хора, посочва Асошиейтед прес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.