Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иранският реактор в Бушехр тревожи САЩ и Израел

0 коментара

През последните седем години американски и еврейски шпионски сателити редовно наблюдават иранската брегова ивица и са заснемат руските и ирански екипи, които строят атомната електроцентрала в Бушехр. Тази година сателитите предоставиха снимки на купол на ядрен реактор, на охладителни тръби, помпени инсталации и съоръжения, които някои разунавателни специалисти определиха като площадки за изстрелмане на противовъздушни ракети. Във Вашингтон и Тел Авив започнаха дискусии дали трябва да се допусне проектът да бъде завършен в близките две до три години, както е предвидено. Обсъжда се дали да не се окаже натиск върху Русия да изостави доброволно строежа. Атомната електроцентрала, която ще бъде завършена скоро, представлява своеобразен тест за новата доктрина на администрацията на Буш, според която американската националната сигурност е непрекъснато застрашена .

Следването на новата политика на САЩ на активна световна намеса е свързано с множество трудности. Така например възниква въпросът как ще се отрази на руско-американските отношения евентуалната интервенция на САЩ за спирането на проекта в Бушехр и какъв ще бъде резултатът от елиминирането на атомна централа за мирни цели върху иранската програма за ядрени оръжия, които според агенти на американското разузнаване тайно се разработват в десетки други по-малки обекти в цялата страна. Американската намеса неминуемо ще бъде сметната от Иран за военен акт и не е ясно какви ще бъдат последствията от нея.

Буш включи Иран в "остта на злото" и някои американски експерти по сигурността защитават тезата, че централата в Бушехр трябва да бъде разрушена преди да получи първата доставка ядрено гориво от Русия.
" В американската администрация съществуват настроения в полза на евентуална интервенция", каза Антъни Кордесман, водещ експерт по въпросите за Близкия Изток. Други в администрацията на Буш защитават мнението, че ако Иран спази международните изисквания за ядрена безопасност, обектът няма да представлява опасност. Те твърдят, че ако атомната централа в Бушехр бъде разрушена, това няма да попречи на Иран да развива програмата си за ядрено оръжие, а ще се създаде напрежение сред иранския народ, в момент, в който американската администрация се старае да спечели доверието му. Иран е страна, подписала договора за неразпространение на ядрено оръжие и инспектори на международната агенция за атомна енергия са посетили обекта в Бушехр.

Какъвто и начин на действие да избере американската администрация, тя може да разчита на подкрепата на своя ключов съюзник в региона Израел. Въпреки че в администрацията на Буш малцина подкрепят евентуалната намеса на САЩ по отношение на Бушехр и този въпрос да не е обсъждан на високо равнище в правителството, Израел даде да се разбере, че няма да позволи централата да заработи. На 7 юни 1981 г. израелски самолети Ф-15 и Ф-16 разрушиха построения от французи ядрен реактор в Осирак близо до Багдад. Въпреки че тогава атаката беше критикувана остро от САЩ, днес много американски политици я окачествяват като основен момент в усилията да не се позволи на Саддам Хюсеин да разработи ядрено оръжие.

В последните седмици Израел официално предупреди Иран, че смята централата в Бушехр, която Германия започна да строи през 1974 г., а Ирак бомбардира три пъти през 80-те години по време на ирано-иракската война, за заплаха за националната си сигурност.

Според специалисти, които са имали достъп до много прецизни сателитни снимки на обекта, е твърде вероятно Иран да е разположил противовъздушни ракети около централата и центъра за ядрени изследвания близо до Техеран.

Миналия месец израелският ежедневник "Аарец" писа, че националният съвет по сигурността на Израел спешно се е заел да преразгледа политиката си спрямо Иран и цитира официален източник, според когото "трябва да се вземат спешни мерки и дори да се използва сила, ако се наложи, за да се предотврати сдобиването на Техеран с потенциал за производството на ядрено оръжие".

Централата в Бушехр, на югозападния бряг на Иран, трябва да бъде завършена до 16 месеца и да заработи два месеца по-късно. Иран, който плаща 800 милиона на Русия за участието ѝ в проекта, твърди че 1000- мегаватовият реактор ще произвежда ядрена енергия единствено за мирни цели.

Нито технологията, нито ядреното гориво в централата в Бушерх, могат сами по себе си да бъдат използвани за направата на атомна бомба. Но е възможно извличането на обогатено гориво, необходимо за ядрени оръжия, както и на достатъчно обогатен плутон, от който се правят атомните бомби от отработеното гориво.

ЦРУ твърди, че на Иран са необходими още седем години, за да създаде собствена атомна бомба, докато израелските разузнавателни служби скъсяват този период на пет години. Независимо от конкретните прогнози, общото мнение на специалистите е, че в близките години Иран ще има достатъчно опит, знания и технологична база, за да се сдобие с широка гама ядрени оръжия без чуждестранна помощ.
Клинтъновата администрация положи много усилия да попречи на построяването на централата и да съкрати ядрената програма на Иран. Въпросът за Бушехр наскоро се очерта като основен приоритет в руско-американските отношения, след като администрацията на Буш увеличи натиска върху Москва доброволно да прекрати участието си в проекта.

Русия не даде никакъв знак, че е склонна да отстъпи, а напротив руското правителство обяви миналата седмица, че възнамерява да сътрудничи още по-активно с Иран в областта на енергетиката, което включва и предложение за изграждането на още пет ядрени реактора в страната. Планирано е изграждането на общо четири реактора в Бушехр с този, който се строи в момента и на още два други в Ахваз. Представител на американската администрация съобщи, че до няколко седмици трябва да започнат разговори на високо равнище с Русия по тази тема. Засега политиката на американската администрация е да насочи обществената критика към Русия и да ѝ покаже, че нейният отказ от съдействие би имал негативен ефект върху руско-американските отношения.

Буш повдигна въпроса за руско-иранското ядрено сътрудничество на срещите си с руския президент Владимир Путин, последната от които се състоя през месец май. От своя страна руски представители посочиха многократно, че ядреният реактор е предвиден единствено за производството на атомна енергия и че те по никакъв начин не подпомагат Иран в разработването на ядрено оръжие. При последните преговори руските представители, сред които и министърът на атомната енергия Александър Румянцев, дадоха гаранции на САЩ, че няма да допуснат иранците да имат достъп до отработеното гориво. Връщането и складирането на отработени радиоактивни материали на руска територия е регламентирано с промяна на закона миналата година.

Американските специалисти по разпространение на ядреното оръжие виждат опасност, в задълбочаващите се, според тях връзки на Иран с руски учени. Гари Сеймор - високопоставен специалист по въпросите на ядреното въоръжаване в администрацията на Клинтън, твърди че руското участие в проекта Бушехр е създало удобно прикритие за сътрудничество между ирански и руски учени, разработващи съвместно ядрено оръжие. Според Сеймор то предоставя и възможност за трансфер на забранени елементи, необходими за създаването на оръжия. Съвместният проект и поддръжка на атомната централа "ще легитимират търговските отношения между Иран и Русия", каза Дейвид Олбрайт, президент на Института за международна наука и сигурност и експерт по въпросите за разпространение на ядрено оръжие и допълни, че това ще усложни упражняването на контрол. ЦРУ твърди, че разполага със сериозни доказателства, че руски учени са помагали активно

на Иран да си набави технологията и познанията , необходими ѝ за разработването на атомна бомба. " Русия продължава да предоставя значителна помощ върху почти всички аспекти от иранската ядрена програма", каза шефа на ЦРУ Джордж Тенет и добави, че Русия сътрудничи също така с Иран по много програми за балистично оръжие.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.