Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ирландия, Норвегия и Испания ще признаят на 28 май държавата Палестина

Според Франция и Белгия е още рано за това

13 коментара
Ирландия, Норвегия и Испания ще признаят на 28 май държавата Палестина

Ирландия, Норвегия и Испания обявиха, че от 28 май официално ще признаят палестинска държава.

Испания и Ирландия подчертаха, че решението не е насочено срещу Израел, нито в полза на "Хамас", а по-скоро в подкрепа на мира.

Израел реагира гневно, като предупреди, че този ход ще означава повече нестабилност в региона и отзова посланиците си в трите държави.

Както "Хамас", така и неговият съперник - Палестинската автономия, приветстваха признаването.

Норвегия първа направи изявлението си в сряда, координирано с другите две държави.

Норвегия ще признае официално съществуването на независима палестинска държава на 28 май, съобщи в сряда премиерът Юнас Гар Стьоре.

Скандинавската страна обяви решението си на фона на по-широка инициатива на няколко европейски страни за признаване на държавата Палестина. Те смятат, че това ще помогне за постигането на мир в Близкия изток, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.

Израелското правителство отхвърля всякакви едностранни опити за налагане на създаването на палестинска държава. "Признаването на палестинска държава ще доведе до повече тероризъм, нестабилност в региона и ще постави под заплаха всички шансове за мир", заяви тази седмица израелското външно министерство.

Юнас Гар Стьоре каза, че "трябва да запазим единствената алтернатива, която предлага политическо решение както на израелци, така и на палестинци: две държави, живеещи една до друга, в мир и сигурност". Той подчерта, че признаването на палестинска държава е начин да се окаже подкрепа на умерените сили, които според него са загубили позиции в този продължителен и брутален конфликт. Освен това то изпраща силно послание на други страни да последват примера на Норвегия и други европейски страни, добави Гар Стьоре.

Норвежкият премиер изрази надежда, че това може да помогне за рестартирането на процеса към решение с две държави. Това е в интерес и на държавата Израел, подчерта той.

Водената в момента война в Газа показа ясно, че постигането на мир и стабилност трябва да се опира на решаването на палестинския въпрос, изтъкна още Юнас Гар Стьоре. Целта според него е постигането на политически единна палестинска държава, произлизаща от палестинската автономна власт.

Испания и Ирландия ще признаят държавата Палестина

Испанският премиер Педро Санчес също обяви официално, че страната му ще признае на 28 май съществуването на независима палестинска държава.

След като още през март испанският премиер Педро Санчес каза, че правителството му ще предприеме първите стъпки към признаване на палестинска държава, в сряда той съобщи официално, че това ще стане на 28 май.

Ирландия ще признае държавата Палестина, обяви и премиерът Саймън Харис:

"Днес Ирландия, Норвегия и Испания обявяват, че ще признаят държавата Палестина. Сега всеки от нас ще предприеме необходимите национални стъпки, за да изпълни това решение. Уверен съм, че още държави ще се присъединят към нас в предприемането на тази важна стъпка в идващите седмици".

Словения, която също като Ирландия и Испания членуват в ЕС, през последните седмици също намекна, че планира подобна стъпка, като се обоснова с това, че съвместното съществуване на две държави е от ключово значение за постигането на траен мир в Близкия изток, отбелязва Ройтерс.

Девет от общо 27 държави членки на Европейския съюз досега признават Държавата Палестина. Осем от тях го направиха преди присъединяването си към блока - още след като палестинският лидер Ясер Арафат я обяви на 15 ноември 1988 г.

Палестина е призната за независима държава от Малта, Кипър, Чехия и Словакия (до 1993 г. Чехословакия), Унгария, Румъния, България и Полша. Те бяха последвани през 2014 г. от Швеция, която стана първата страна, признала Палестина след влизането си в ЕС, напомня БТА.

Израел отзова за консултации посланиците си в Ирландия и Норвегия

Израел извика за консултации посланиците си в Норвегия и Ирландия, съобщи израелският външен министър Израел Кац:

"Наредих незабавно отзоваване за консултации на израелските посланици от Ирландия и Норвегия в светлината на решенията на тези страни да признаят палестинска държава".

"Изпращам ясно и недвусмислено послание към Ирландия и Норвегия: Израел няма да остане безмълвен пред това подкопаване на неговия суверенитет и застрашаване на сигурността му", написа той в социалната мрежа "Х".

Крайнодесен израелски министър повиши напрежението с посещение в джамията "Ал Акса"

Крайнодесният министър на вътрешната сигурност на Израел Итамар Бен-Гвир посети днес комплекса на джамията "Ал Акса" в Йерусалим и обяви, че оспорваното свято място принадлежи "само на държавата Израел“, предаде Асошиейтед прес.

Бен-Гвир посочи, че визитата му е в отговор на едностранното решение на три европейски държави да признаят независима палестинска държава.

"Ние няма да позволим дори изявление за палестинска държава“, каза той.

Джамията се намира на Храмовия хълм (наричан от арабите Благородното светилище), който е почитан от евреи и мюсюлмани, а припокриващите се претенции доведоха до множество прояви на насилие, отбелязва АП.

Израел разрешава на евреите да посещават комплекса, но не и да се молят там. Посещението обаче вероятно ще бъде възприето по света като провокация, отбеляза Асошиейтед прес.

Франция: Условията все още не са изпълнени

Условията за официално признаване на палестинска държава все още не са изпълнени, заяви днес френският министър на външните работи Стефан Сежурне, цитиран от Ройтерс.

"Това не е просто символичен въпрос или въпрос на даване на политически сигнал, а е дипломатически инструмент, който трябва да послужи на решението две държави да живеят редом в мир и сигурност", посочи Сежурне. В изявлението пише още, че "Франция все още не смята, че са били изпълнени условията, които биха позволили на това решение да окаже реално въздействие върху този процес".

Белгия засега се въздържа

Белгийското правителство не прие днес решение за признаването на палестинска държава, съобщиха местни медии. Точка за обсъждане на въпроса бе включена в дневния ред на правителственото заседание.

Медиите отбелязват, че няколко партии от коалиционното правителство настояват за признаване - "Зелените", "Християндемократи и фламандци", и "Напред" (социалисти), докато либералите от "Реформаторско движение" и "Открити либерални демократи и фламандци" се въздържат.

Все още е твърде рано за признаване на палестинска държава, Белгия засега се старае към непосредственото подобряване на обстановката на място, поясни премиерът Александер де Кро. Според външния министър Хаджа Лабиб признаването на държавата на палестинците е въпрос на време и е важно да не бъде просто символично.

През март белгийското правителство се обяви за незабавно прекратяване на огъня в Газа и за спазване на международното право. Във Федералния парламент мнозинството настоя за налагане на санкции срещу Израел. По-рано този месец няколко белгийски неправителствени организации внесоха жалба до правосъдните власти с искане за прекратяване на продажбата на оръжия за Израел, изнасяни основно през пристанището в Антверпен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ImBlack
    #13
    Отговор на коментар #11

    Всъщност ливанците и палестинците са финикийци с арабски примеси, които са много преди евреите да се преселят по тези земи. Докато е Британска колония цялата територия се нарича Палестина. Причината за първата Арабско-Израелска война е, че арабите не са съгласни да се даде на евреите палестинска земя. С тази война нещата се объркват. Евреите окупират територията, а арабите репресират и прогонват евреите, които живеят в арабските държави.

  2. Mullah
    #12
    Отговор на коментар #8

    ggbg, "През ноември 1988 г. българското правителство признава с декларация обявената от ООП Държава Палестина.,"!

  3. Panasonic
    #11

    Палестина=Македония

  4. ImBlack
    #10

    Резолюция 181 (II) на Общото събрание на Организацията на обединените нации на 29 ноември 1947 г.: до 1 октомври 1948 година на две независими държави – арабска и еврейска, – като Йерусалим получи особен статут без да е част от двете държави. То и еврейска държава е нямало. Справедливостта изисква създаването на две независими държави. Арабско-израелските войни осуетяват тази резолюция, но липсата на траен мир доказва необходимостта от две държави.

  5. Безумно красив
    #9

    Шок и ужас в Лас Вегас за умнокрасотата, Ирландци, Испанци и Норвежци се оказаха скрити путинисти, ам сега

  6. ggbg
    #8

    А България кога??Или пак сте бъдем откъм грешната страна на историята ,подкрепещи поредния геноцид и окупация от 75 години.Но нали гласуваме в ОНН едно кам едно с Германия и другите наши приятели от Запад които те самите са провеждали Геноцид.

  7. ефрейтора
    #7

    Светът достатъчно дълго търпя арогантното и нагло поведение на терористичната държава Израел , извършваща тотален геноцид срещу палестинското население в Газа . Явно сега махалото отива в другата посока . Респект !

  8. magda.shishkova
    #6

    Много мъдра постъпка на Ирландия, Норвегия и Испания! Поздравления! С 9-те държави стават 12, почти половината. Надявам се и други държави от ЕС , да се присъединят.

  9. Калико Джо
    #5

    Ние ги бяхме признали за държава още от татово време и им бяхме дали посолство на бул. Антон Иванов (сега Джеймс Баучер) срещу Математическия факултет. Друг е въпросът, че с декларации държави не се създават, трябва да има основа за национална икономика, а там няма нищо такова и никога не са се постарали да го направят, нищо, че емирствата и саудитите са фрашкани с пари. През цялото време, народа на Палестина разчита на работни места и приходи от Израел.

  10. асен
    #4

    поредната левичарска глупост: там няма легитимна власт, нито установени граници, т.е. няма държава. има територия пълна с терористи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.