Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ирландската икономика се сви, германският бизнес климат се подобри

3 коментара

Бизнес климатът в Германия през септември се е подобрил, показаха данните на института Ifo. Това доста изненада анализаторите, които очакваха спад на индикатора, пише в петък агенция Блумбърг.

Същевременно ирландската икономика отбеляза макара и слаб, но неочакван за анализаторите спад през второто тримесечие на годината.

През деветия месец на годината бизнес доверието в най-голямата европейска икономика - германската - е достигнало най-високата си стойност от три години насам.

Индексът на Ifo, измерващ бизнес климата, пък се е покачил до 106.8 пункта през септември от 106.7 през август при прогнозиран спад до 106.2 пункта.

През второто тримесечие икономиката на Германия отчете най-бърз растеж от две десетилетия насам (2.2%), след като производственият сектор увеличи капацитета заради нарастващото външно търсене. В резултат Бундесбанк увеличи прогнозата си за ръст на икономиката през 2010 от 1.9% на 3%.

Въпреки забавянето на външното търсене оттогава анализаторите смятат, че темпът на възстановяване на Германия ще остане приблизително същият заради засилващото се вътрешно търсене.

Безработицата пада за 14-ти пореден месец през август, което увеличи потребителското доверие до 11-месечен връх през септември. Германската асоциация на търговците на дребно повиши прогнозата си за ръст на продажбите от 0% на 1.5%.

Спад в ирландската икономика

Ирландската икономика неочаквано отбеляза спад от 1.2% за през второто тримесечие на 2010 спрямо предходното.

Брутният вътрешен продукт се сви с 1.2% в периода от април до юни, след като през първото тримесечие, когато Ирландия излезе от рецесия, се повиши с 2.2%, обявиха от националната статистическа служба.

Най-новите данни за състоянието на Ирландия изненада по-голямата част от икономистите, които прогнозираха икономиката на страната да отбележи за пореден път ръст.

Ирландия беше първата членка на еврозоната, чиято икономика започна да се свива през миналата година. Банковата система на страната беше срината и се наложи правителството да се намесва. В последно време се появиха спекулации, че средствата за подпомагане на банките ще нараснат допълнително и Дъблин ще трябва да поиска международна помощ.

Застраховките ѝ срещу фалит (кредитните суапове) нараснаха с около 14 пункта до 467. Фондовите борси в страната тръгнаха надолу.

Финансовият министър на Брайън Ленихан отдава спада за второто тримесечие на забавяне в износа. Според него възстановяването на експорта е единственият начин за преодоляване на спада.

ЕК готви нови санкции при прекомерен дефицит

Продължаващите икономически проблеми в някои страни членки дадоха повод на ЕК да предложи допълнителни мерки за бюджетна дисциплина.

В началото на процедурата за дефицит страната от еврозоната, която е надвишила максимално допустимата граница, ще трябва да даде гаранция в размер на 0.2% от своя БВП.

ЕС ще плаща лихва върху сумата, дадена като гаранция, и ще я връща на страната, когато тя изпълни нужните условия за намаляване на дефицита.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Герман
    #4

    Deutschland uber ales !

  2. feces retentioner
    #2

    Слава богу че най-големия търговски партньор на България е Германия я не Ирландия или пък да не дава господ САЩ...

  3. H
    #1

    Износ, добре, ама кой ще купува? Преди беше лесно - директно или индиректно стоките отиваха в щатите. Сега обаче американците нямат толкова пара за купуване, хехе. Иначе то беше ясно, че тия безразборно разхвърляни помощи от Великобритания и най-вече САЩ ще облагодетелстват експортните държави - най-вече Германия и Китай. Интересно ще е сега, когато парите попривършиха накъде ще тръгнат нещата, особено с планираното намаляване на правителствени разходи в Германия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.