Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ирландското "не" на Лисабонския договор е нов удар за ЕС

160 коментара
Ирландското "не" на Лисабонския договор е нов удар за ЕС

Ирландските гласоподаватели отхвърлиха Договора от Лисабон, на въпреки това председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви, че договорът е още жив и призова страните членки да продължат с ратификациите. В петък бяха обявени окончателните резултати от референдума, според които 53.4 на сто са гласували "не" срещу 46.6 на сто "за" при избирателна активност 53.1 процента.

Барозу призова ирландския премиер Брайън Кауън на срещата на върха на ЕС идния четвъртък в Брюксел, да представи идеи как да се отговори на опасенията на гласувалите с "не". "Доколкото разбрах от разговора ми с премиера Кауън, той също вярва, че договорът не е мъртъв. Аз вярвам, че договорът е жив и сега ние трябва да се опитаме да намерим решение", заяви Барозу.

Договорът, целящ да засили и реформира ЕС след няколко вълни на разширяване, трябва да бъде ратифициран от всички 27 страни членки, но ирланското "не" поставя бъдещето му под съмнение.

Документът трябва да замени проекта за конституция на ЕС, отхвърлен от френските и холандските избиратели през 2005 г.

Победата на "противниковия" лагер в Ирландия означава, че страна, чието население е по-малко от 1% от 490- милионния ЕС, може да събори споразумението, договорено изключително трудно и болезнено през последните години от лидерите на 27-те страни членки.

"Всички страни членки имат съвсем същото достойнство и за мен мнението на Ирландия тежи толкова, колкото и мнението на Франция", заяви Барозу.

Договорът няма как да влезе в сила от януари 2009

Словенското председателство на ЕС изрази дълбоко съжаление за изхода от референдума и обяви, че на срещата на върха другата седмица ще очертае план как да се продължи нататък.

Премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер, най-дълго пребивавалия на ръководен пост европейски лидер, който вероятно ще се кандидатира и за новата длъжност президент на Европейския съвет, заяви, че е ясно, че договорът няма как да влезе в сила от 1 януари 2009 г., както е планирано.

След обявяването на резултата европейската валута падна на най-ниските си равнища от месец насам спрямо долара, тъй като сигналът е, че провалът на референдума обрича целия проект за реформи в ЕС, предаде Ройтерс. Европейските правителства казват, че няма план "Б".

"Ако ирландците решат да отхвърлят Договора от Лисабон, естествено, няма да има Договор от Лисабон", заяви преди ден френският министър-председател Франсоа Фийон.

Въпреки това Франция, която от юли поема ротационното председателство на ЕС, смята, че работата по споразумението трябва да продължи.

Дъблин не предвижда повторение на референдума

Договорът, който се очаква да направи ЕС по-силен и ефективен, има подкрепата на трите основни партии в Ирландия, които се утвърдиха по време на членството на страната в ЕС. Земеделски сдружения, бизнесът и голяма част от профсъюзите също го подкрепиха.

Според социологическите проучвания Ирландия е сред най-проевропейски настроените страни. Опонентите на договора обаче смятат, че той редуцира влиянието на малките страни в общността и дава на Брюксел засилена власт по отношение на отбраната и външната политика, което е в ущърб на исторически потвърдения неутралитет на Ирландия.

Това не е първият път, когато ирландските избиратели шокират ЕС. Те почти препънаха плановете на ЕС за разширяване през 2001 г., като отхвърлиха Договора от Ница, но правителството организира втори референдум, който завърши с успех.

По отношение на сегашния референдум Дъблин обяви, че на този етап не предвижда повторение.

Договорът от Лисабон предвижда мандатен президент на Европейския съвет, външнополитически представител с по-засилени правомощия и обща отбранителна политика.

Деклан Гантли от групата на либералите, които са против договора, заяви, че ако резултатът от референдума е негативен, това е "голям ден за Ирландия". Ирландският народ показа огромен кураж и мъдрост при анализа на предоставените им факти и на тази база взе своето решение, заяви той, цитиран от ББС.

Четиринайсет страни вече ратифицираха документа в своите национални парламенти.

На срещата си в Брюксел другата седмица лидерите на ЕС се очаква да потвърдят ангажимента си към договора и да попитат Ирландия как възнамерява да процедира.

Това ще задължи Дъблин или да търси промени, възможности за изразяване на резерви или получаване на уверения, които да подложи на втори референдум, или да намери начин да позволи на останалите да продължат ключовите реформи без Ирландия, отбелязва Ройтрес.

ЕС ще бъде отслабен вътрешно и външно

Договорът няма да има почти никакъв шанс да влезе в сила на 1 януари 2009 г., както бе планирано, което означава, че създаването на новите постове на дългосрочен президент на ЕС и на по-силен външнополитически представител с реална дипломатическа служба ще бъде най-малкото отложено.

ЕС вероятно ще бъде отслабен в международен план и особено в отношенията му с могъщи страни като Русия и Иран, тъй като ще трябва да продължи да разчита поне за известно време на неадекватна външна политика и отбранителни институции, както и на ротационно председателство, което мнозина смятат за източник на неефективност.

Великобритания, Франция и Германия вероятно ще обявят, че ще продължат процеса на ратификация, както и Чехия, Полша и Швеция, което ще създаде възможност всички останали страни да са ратифицирали договора до края на годината. Въпреки това обаче евроскептици във Великобритания и други страни със сигурност ще настояват още по-силно за референдум или за отхвърляне на договора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

160 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иванчо И.
    #162

    "Приятелски огън", направо съкрушителен. Но е възможен ответнен. Паскалев семейство няма ли? Изглежда ми вменяем, защо така се държи?

  2. reakzioner
    #161

    Sled kato mu izte4e mandata shte go otsviriat v deseta gluha! Tova mu e iasno i zotova se ma4i sega, kato se distanzira ot pravitelstvoto, da spe4eli niakakvi aktivi!

  3. 17
    #160

    Братята Ирландци май са ПО-ГОЛЕМИ ЕВРОСКЕПТИЦИ ОТ МЕН...17

  4. Нибелунг
    #159

    Нормална реакция! Ирландците блежат непрестанен икономически растеж, а освен това управляват и в САЩ. Техни са последните четирима президенти. Не искат да се подчиняват на европейски социалисти.

  5. abc
    #158

    Ne e neobhodimo da si evroskeptik, za da si protiv predlagania nachin za upravlenie na evropeiskia saiuz

  6. reakzioner
    #157

    Imenno blagodarenie na EU Iralnia stana, tove koeto e sega! Sega ve4e kato obraha plodovete na prisaediniavaneto si stanaha izvednaj evroskeptizi!

  7. abc
    #156

    A moje bi prosto sa razbrali, che noviat dogovor ogranichava roliata na malkite darjavi pri vzemaneto na reshenia...

  8. обективен
    #155

    Такава щеше да е съдбата на този заробващ "договор" и в повечето от останалите европейски държави ,ако тамошните "демократични" правителства не се бяха погрижили да отнемат правото на собствените си народи да кажат мнението си/ за справка референдумите във Франция и Холандия/

  9. reakzioner
    #154

    A kak spored teb sledva da se upravliva? Da moje BG i tia sama da blokira vajni reshenia! Taka li triabva?

  10. ГТ
    #153

    Тук сме на едно мнение. И аз мисля, че е неморално малка и (бивша) бедна страна като Ирландия, която след като е ползвала предимствата на еврочленството, изведнъж да каже, че не и е тарикатско вече. Това ми напомня на нашенските комунисти, които след като заграбиха националното богатство и са безсрамно богати в личен план, изказват своето съчувствие към бедните българи и да говорят че са социални (президенти например). Като Емилия Масларова с прословутите обувки за 1000 лв.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.