Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ирландското "не" създаде дебат и за състава на Европейската комисия

8 коментара

Ирландското "не" на референдума за или против Лисабонския договор остави дипломатите в Брюксел да си блъскат глави около въпроса за размера на бъдещата Европейска комисия, пише електронното издание "Euobserver". Според сегашното законодателство на ЕС техният брой трябва да бъде намален, но не е ясно с колко.

Гласоподавателите в Ирландия, единствената страна, която проведе референдум за документа, го отхвърлиха с 53.4% срещу 46.6% миналата седмица. Договорът не може да влезе в сила, ако не бъде одобрен от всички 27 страни членки.

В момента всяка страна има свой комисар. През 2005 година петте големи членки на ЕС – Германия, Франция, Великобритания, Испания и Италия – се отказаха от своя втори представител в ЕК в полза на новите членки. Това бе техният опит за увеличаване на ефективността в разширилия се съюз.

По ирония партии, настояващи за отхвърляне на Лисабонския договор в Ирландия, заявяваха, че страната ще загуби своя еврокомисар за сметка на прехвърляне на властови ресурси в по-големи държави. Същото може да се случи с Дъблин и по сега действащите разпоредби.

Договорът от Лисабон наистина предвижда намаляване на броя на комисарите от началото на 2014 година до 18 души. Всяка държава ще запази правото си на представител в ЕК с тази разлика, че се въвежда ротация. Според нея членките няма да имат комисар за период от 5 години на всеки 15-годишен цикъл. Договорът от Ница, който е в сила в момента, ясно указва, че броят на еврокомисарите трябва да бъде намален още през следващата година.

Споразумението казва, че след като членовете достигнат 27, Съветът на министрите трябва да реши с колко под това число трябва да станат еврокомисарите. Единственото ясно нещо е, че техният брой не може да остане както е в момента.

"Точният брой на еврокомисарите не е указан в Договора от Ница. Дипломати от някои страни считат, че трябва да бъдат сведени до 18, представлявайки 2/3 от страните-членки, както е по Договора от Лисабон", заяви източник на "Euobserver". За сметка на Договора от Лисабон споразумението от Ница не предвижда редукция на членовете на Европейския парламент и те могат да останат 785 души.

Нови преговори

В тази ситуация външните министри на страните от Европейския съюз (ЕС) се събират в Люксембург за преговори по въпроса за Лисабонския договор, който бе отхвърлен от ирландците. Мнозинството от държавите от ЕС се споразумяха, че тези, на които им предстои ратификацията на Договора от Лисабон, трябва да продължат напред.

Външните министри искат да чуят от ирландския си колега Мичъл Мартин варианти за излизане от кризата. Преди срещата той от своя страна заяви, че не може да предложи бърз отговор на този въпрос. Според ирландския премиер Брайън Коуен обаче няма видимо решение за Лисабонския договор, въпреки че той открито стоеше в негова подкрепа.

В момента ЕС търси отговори на въпросите защо ирландското "не" на референдума е толкова категорично, колко скоро е възможен следващ вот и др.

Френският президент Никола Саркози ще отпътува за Прага, където ще проведе разговори с правителствата на централноевропейските държави за ирландското „не“ на референдума за Лисабонския договор, предаде Франс прес.

Саркози ще се срещне с премиерите на Чехия, Унгария, Полша и Словакия в Прага, две седмици преди Франция да поеме ротационното председателство на Европейския съюз. В събота френският президент призова членките на ЕС да продължат с ратификацията на договора, за да се избегне кризата в блока. Чехия предстои да гласува по ратификацията на договора, а полският президент Лех Качински трябва да подпише одобрения от парламента документ.

Словенското председателство на ЕС смята, че е рисковано да се твърди, че ще е възможно да се спаси Лисабонският договор след отхвърлянето му на референдума в Ирландия, и подчертава, че Европа се нуждае от "известно време на размисъл и анализ", съобщи Франс прес. "Би било рисковано да се каже, че ще съживим договора, след като сме изправени пред блокаж", заяви словенският външен министър Дмитрий Рупел след пристигането си в Люксембург за среща с европейските си колеги. "Сега е моментът да размислим и да анализираме малко" обстановката, добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лук
    #9

    "Но мнозинството от държавите от ЕС се споразумяха, че тези, на които им предстои ратификацията на Договора от Лисабон, трябва да продължат напред"С една дума, кратко и ясно: наговарят се зад гърба на хората, но после да не се чудят защо на референдумите им отхвърлят договорите...

  2. 17
    #7

    прави каквото си поиска... Досущ нашето политическо гюбре...Демокрация? Вятър и облаци!Равнопоставеност? Вятър и мъгла!17

  3. Gurkha
    #6

    Явно ЕС ще иска от Ирландия референдуми до дупка.Докато се одобри договорът.Иначе какъв е смисъла да призовават членките на ЕС да продължат процеса по ратификация.Най-вероятно още следващата година, след "разяснителна" кампания Ирландия ще гласува отново.Но този път ратификацията няма да е с референдум а с гласуване в Парламента... Както става в най-новите държави-членки. То това е "демокрацията"- правото на силния.

  4. reakzioner
    #5

    Demokrazia e imalo samo v NIAKOI grazki polisi predu mnogo, mnogo godini! Prilaganeto na podobni metodi v nazionalni darjavi e pagubno, vredno i neefektivno!

  5. антифедералист
    #4

    ако и в други страни имаше референдуми, най-вероятно някои от тях също нямаше да гласуват в полза на договора. особено по-малките и по-свободолюбиви страни.когато се приема договор от подобна важност за бъдещето на страните, най-демократично би било всяка страна да го гласува на референдум, а не (както е в нашия случай)да се приема автоматично от партийни елити.

  6. abc
    #3

    Irlandskata konstitucia IZISKVA provejdaneto na referendum.

  7. Тукашен
    #2

    За нас пропадането на Лисабон е лоша новина. За напредналите - може би не. Европейският съюз се нуждае от по- здраво ръководство- да не говорим за България в този смисъл.

  8. Анонимен
    #1

    Разяснен добре или не договорът не бе приет от ирландците в изразен пряк вот, което е висша форма на демокрация. Опитите за двойни стандарти или налагане на болшинството ще сринат принципите за равнопоставеност и свобода на избор, което в никакъв случай няма да е от полза за ЕС. Няма да се изненадам, ако нещата се усложнят още повече. Щом ще се уважава мнението и на по-малките, нека се прави коректно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.