Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Испания и Полша готови на компромис за евроконституцията

0 коментара

Лидерите на Европейския съюз се съгласиха да подновят преговорите за Европейската конституция и да постигнат споразумение по текста до следващата среща на върха на съюза на 17 и 18 юни.

Преговорите за Европейската конституция се провалиха през декември заради липсата на компромис относно системата на гласуване в разширения ЕС, припомня Ройтерс.

Имаме срок да приключим преговорите до края на ирландското председателство, съобщи ирландският министър-председател Бърти Ахърн, чиято страна е ротационен председател на ЕС. След срещата на върха на ЕС в Брюксел той обяви намерението си да свика възможно най-скоро междуправителствената конференция, на която да бъдат подновени преговорите по историческия документ.

По думите му, по време на настоящата среща атмосферата е променена.

Две седмици след разрушителните бомбени атаки срещу влакове в Мадрид, при които загинаха 190 души, европейските лидери обявиха нови мерки за защита от терористични атаки.

Те назначиха и координатор на действията за борба с тероризма на континента, като първи този пост ще заеме бившият холандски вътрешен министър Хайс де Ври.

Спорът за "двойното мнозинство"

Конституцията на ЕС има за цел да осигури функционирането на разширения съюз, след присъединяването на нови 10 страни през май.

Преговорите обаче се провалиха през декември заради спорове за разпределението на властта между Германия и Франция, от една страна и Полша и Испания, от друга, припомня Би Би Си.

Дипломатическите совалки, предприети от ирландското председателство, обаче дадоха резултат. "Всички ние желаем да имаме новата конституция възможно най-скоро", заяви Ахърн след срещата на лидерите на 25-те настоящи и бъдещи членки на ЕС.

"Това ще помогне на ЕС да работи по-добре и да направи повече за гражданите си - в крайна сметка това е най-важното", добави той.

Трудността беше, че хората заемаха фиксирани позиции и отказваха да ги променят. Тази вечер обаче стана ясно, че чу те могат да се придвижат към компромис", заяви Ахрън в четвъртък вечерта.

Независимо от общото съгласие по много от текстовете на проектоконституцията, лидерите не успяха да постигнат съгласие по въпроса за тежестта на гласуване, който провали преговорите при последната среща на върха.

Испания и Полша готови на компромис

Полша и Испания, които според споразумението от Ница придобиха непропорционално големи права в сравнение с размера на населението си, се противопоставиха на опростената система за гласуване на "двойно мнозинство", която е предвидена в проекта.

В него е заложено възстановяване на баланса в полза на по-големите държави.

Испания и Полша обаче сега дават индикации, че са готови на компромис.

Решителната промяна най-вероятно се дължи на смяната на властта в Испания, където три дни след бомбените атентати социалистите спечелиха изборите. Новият испански министър - председател зае по- сговорчива позиция отколкото своя предшественик Хосе Мария Аснар и даде знак, като даде знак, че ще играе в отбор с Германия и Фрнация.

В четвъртък полският външен министър Чимошевич каза за пръв път, че Полша не изключва "възможността за компромис, базирана на двойното мнозинство".

Наблюдатели обаче смятат, че предстои сериозна работа по изглаждане на различията.

Дори лидерите на ЕС да постигнат съгласие през юни, споразумението за конституцията трябва да бъде ратифицирано от всяка страна - членка преди да стане закон, посочва кореспондентът на ЕС. Това ще изправи много от европейските лидери пред проблеми с вътрешната опозиция в собствените им страни.

Пакет от мерки срещу тероризма
На срещата в Брюксел лидерите на ЕС одобриха и пакет от мерки за борба с тероризма. Те предвиждат:
- да се въведе "клауза за солидарност" по подобие на натовската, съгласно която нападение срещу една страна от ЕС ще бъде третирано като нападение срещу всички членове;
- номиниране на бившия холандски заместник-министър на вътрешните работи Гейс де Врийс за координатор на ЕС в борбата срещу тероризма;
- засилване на мерките за сигурност по автобусни и железопътни гари, летища и пристанища в Евросъюза;
- приемане във всички страни от ЕС в срок до 30 юни на закони, свързани с обявените мерки, включително за европейска заповед за арест, съвместни разследвания и стъпки срещу прането на пари;
- задълбочаване на сътрудничеството между полицейските и правораздавателните органи чрез общо за ЕС проследяване на комуникациите между заподозрени терористи, създаване на база данни за терористи, укрепване на Европол и създаване до 2005 г. на агенция на ЕС за граничен контрол;
- одобряване "на първо четене" на проектоспоразумение със САЩ, което да задължи авиокомпаниите да предоставят на американските власти данни за пътниците за САЩ;
- по-голяма размяна на разузнавателна информация между правителствата, създаване на "разузнавателен капацитет" на ЕС и мониторинг върху това как членовете на ЕС замразяват фондове и активи на терористични групи;
- отказ от търговия и оказване на помощ на страни, които не действат енергично срещу тероризма;
- ускоряване на мерките за усъвършенстване на европейските паспорти, така че до края на 2006 г. всички граждани на ЕС да имат паспорти, разчитани от компютър и включващи биометрични лични данни;
- изготвяне на проект за общи за ЕС правила, според които доставчиците на телефонни и Интернет услуги в съюза ще са длъжни да пазят данни за клиентите си в срок от три години за нуждите на полицейски следствия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.