Испания отстрани Португалия и излиза срещу Парагвай на четвъртфиналите

17 коментара

Испания победи Португалия с 1:0 и на четвъртфиналите ще играе с отбора на Парагвай, който по-рано победи Япония след дузпи.  Голът за испанците отбеляза Давид Вийя в 63-та минута.

През първото полувреме и Испания, и Португалия имаха изгодни положения, но не успяха да се възползват от тях. Испанците владееха повече топката, но португалците организираха опасни атаки.

В първите минути испанците на няколко пъти бяха близо до попадение, но изстрели на Фернандо Торес и Давид Вийя бяха спасени от португалския вратар Едуардо. Нападателят на Португалия съшо пропусна две положения пред испанската врата.  Кристиано Роналдо пък изпълни много силно пряк свободен удар, но Икер Касийяс успя да избие.

Португалия можеше да изравни в 52-та минута, когато Алмейда центрира и след рикошет в коляното на Карлес Пуйол топката прехвърли Касийяс, но излезе в аут. Натискът на испанците се засили след смяната на Фернандо Торес с Фернандо Йоренте, който можеше да се разпише още с първото си докосване, но Едуардо отново спаси. След това удар на Вийя премина на сантиметри от гредата. В 63-та минута обаче той получи перфектен пас от Иниеста, но шутира в тялото на Едуардо. Топката обаче се върна при Вийя, който с втория си удар отбеляза единствения гол в срещата.

До края на срещата испанците имаха още положения за гол, но Рамос и Йоренте не успяха да удвоят резултата. В 89-та минута португалецът Рикардо Коща получи червен картон за удар без топка срещу Капдевия.

По-рано в сряда отборът на Парагвай се класира за първи път в своята история на четвъртфинал на световно първенство, след като надигра Япония с 5:3 след продължение и изпълнение на дузпи.

Испанците, сочени предварително за един от основните фаворити за титлата, започнаха участието си с разочароваща загуба от далеч по-непретенциозния състав на Швейцария. След това обаче с две победи срещу Хондурас и Чили те успяха да се доберат до първото място в своята група и по този начин да избегнат сблъсък още на осминафинала с петкратните световни шампиони от Бразилия.

Редовното време на стадион "Лофтус Версфелд" в Претория завърши 0:0, което бе естествен резултат за бавната, скучна и на моменти грозна игра, която предложиха двата отбора. Те бяха заложили преди всичко на сигурността в защита и създадоха твърде малко реални положения за гол, които пропиляха.

При дузпите парагвайците показаха железни нерви и вкараха пет от пет.

Така Парагвай стана четвъртият латиноамерикански отбор на четвъртфиналите след Бразилия, Аржентина и Уругвай.