Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Истинска катастрофа": цената на руския петрол падна под 40 долара за барел

14 коментара
"Истинска катастрофа": цената на руския петрол падна под 40 долара за барел

Руският петролен пазар, който е под европейско ембарго от декември, посрещна 2023 г. с нов срив на цените. Цената на Urals, основната марка на руските петролни компании, която представлява почти две трети от износа, падна под 40 долара за барел в петък, 6 януари, пише The Moskow Times.

Доставките, натоварени на пристанище Приморск в Балтийско море, струват 38,7 долара за барел - рекордно ниско ниво от пролетта на 2020 г., съобщава Bloomberg, позовавайки се на данни на ценова агенция Argus.

От началото на годината Urals е поевтинял с още около 10%. Сегашните му котировки вече са наполовина по-ниски от Brent (78,57 долара на същата дата) и една трета под ценовия таван, определен от страните от Г-7 от 60 долара за барел.

Цените на Urals се устремиха бързо към дъното през ноември, когато стана известно, че Западът готви нова порция петролни санкции. Оттогава руският петрол е поевтинял почти наполовина, докато Brent е поевтинял само с 18%.

От десетките държави, които купуваха петрол от Русия, до началото на 2023 г. са останали само няколко клиенти. В Европа руски петрол продължава да се внася България, която получи дерогация в рамките на ембрагото, отбелязва The Moskow Times. Турция, макар и да не се присъедини официално към санкциите, намали вноса си с 86% през декември, след като най-голямата рафинерия в страната, STAR, спря покупките от Русия поради страх от вторични санкции, добавя изданието.

Пулът от големи купувачи на руски петрол е ограничен до Индия и Китай. Но те не са достатъчни, за да компенсират загубеното европейско търсене. През декември Русия загуби 20% от износа си на петрол. През първата седмица на санкциите износът намаля почти наполовина до 1,6 милиона барела на ден, а до края на месеца се възстанови до 2,6 милиона барела на ден, но така и не се върна на нивата отпреди санкциите.

Цените на Urals около 40 долара за барел ще бъдат "истинска катастрофа" за руския бюджет, казва Евгений Суворов, икономист в Centrocredit Bank. Министерството на финансите е заложило в проектобюджета цена на петрола от 70 долара, а за да може приходите да покрият разходите е необходима цена от над 100 долара за барел, изчислява Alfa-Bank.

През декември средната цена на Urals според Министерството на финансите е била 50,5 долара за барел. И ако това е нова реалност, то в бюджета ще постъпят по-малко от 2 трилиона рубли, изчислява Суворов. При цени близо до 40 долара правителството ще трябва да извърши консолидация на бюджета, за да покрие разходи за около 30 трилиона рубли.

По-слабият обменен курс на рублата може частично да компенсира загубите на бюджета, но има допълнителен стрес - от 5 февруари, след петрола, петролните продукти също ще попаднат под европейското ембарго. И ще бъде много по-трудно да ги пренасочите към Азия, дори и с отстъпки, предупреждава Наталия Орлова, главен икономист на Alfa-Bank.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Видор
    #14

    Оххххххх .... Анално за рушняците !!!!!!!!?

  2. полк. Дрангов
    #13

    Честито на русофилистиците!.... Кочината обеднява!

  3. Milanova Magda
    #12

    Не го мислете руският петрол и газ , руснаците ще се оправят.Ние за сметка на това имаме много сериозни проблеми в страната ни,

  4. анита хегерланд
    #11

    Това не е катастрофа, а ново начало. Събитията, ако се подредят като пъзел в обща картина, навеждат на мисълта, че се създава Китайска империя, не точно като тази на Великобритания и САЩ, но доста по-мощна, отколкото се предполага от западните анализатори.

    В сферите на влияние на Китай е не само БРИКС, но и цялото южно полукълбо, където тя определено вече доминира в износа и инвестициите. Това ще постави юана в нова светлина.

    Китай разполага с технологии, чрез които ще доминира в азиатските страни,

  5. PS
    #10

    Къде са руските тролове да обяснят как това значи че санкциите не работят, Европа ще замръзне и всички трябва да клекнем пред великия комбинатор, многоходова гений, христолюбив стратег, и унищожител на джендъри Путин.

  6. Jack Daniels
    #9
    Отговор на коментар #7

    Това също.

  7. Jack Daniels
    #8
    Отговор на коментар #6

    Как какво!? "Копейки"

  8. xa_poznai
    #7
    Отговор на коментар #3

    Това не е вярно! Лукойл не крие, че внася Уралс дори някъде прочетох, че дела на този петрол значително е увеличен. Просто няма от къде да внесем по-евтини горива от тези които рафинерията продава. Просто с дерогацията трябваше да се въведе и допълнителен данък за да не прибира Лукойл целия каймак. А печалбата в този момент на рафинерията е космическа. Почти 10 пъти е нараснала, но по-притеснителното е че свръх печалбите отиват за опонентите в руската федерация...

  9. VassilUN
    #6
    Отговор на коментар #3

    И аз питам какво чака българската Комисия за защита на конкуренцията, че да започне разследване на Лукойл?!

  10. VassilUN
    #5

    Това да се чува! А къде е българската КЗК да разследва защо цените на горивата в България са толкова високи все едно Лукойл работи с неруски петрол?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.