Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Истинската трагедия на Гърция са ненаситните й олигарси

ЕС толерира корупция, престъпност и зловредно управление

28 коментара

Истинската трагедия на Гърция са ненаситните ѝ олигарси, пише британският в. "Файненшъл таймс", докато в Европа очакват да стане ясно кой ще е новият гръцки премиер начело на коалиционно правителство, което трябва да осъществи новия европейски спасителен план.

Своенравен, ненадежден, воден от идеологически съображения - това са част от най-меките епитети, адресирани към Георгиос Папандреу през последната му седмица като премиер. Преди да приемем тези определения за чиста монета обаче, трябва да се запознаем с мотивите на критиците му. Докато водеше титанична политическа борба в страната си и чужбина, той се опитваше без много шум да се справи с една от най-труднопреодолимите и дълбоки причини за гръцката трагедия - престъпността и корупцията, пише вестникът, цитиран от БТА.

Докато правителството се бори да убеди Европа в решимостта си да съкрати раздутия държавен сектор, то трябва да решава и дали да се захване с действителната вътрешна заплаха за стабилността в страната - мрежата от олигархични фамилии, които контролират значителна част от гръцкия бизнес, финанси, медии и, разбира се, политиците, отбелязва британският вестник.

Ако кризите в Гърция и Италия са показателни за нещо, то е, че Европейският съюз толерира широкоразпространената корупция, престъпност и зловредно управление не само в страни от Източна Европа, но и сред основни западни страни членки на съюза.

Ако смятате, че събитията в Гърция не могат да се повторят тук - грешите, посочва друг британски всекидневник - "Индипендънт".

Колкото и да се радваме на климата и славата на античната ѝ култура, повечето от нас не биха искали да преживеят опита на Гърция. Ние може и да не се радваме на икономически застой в страната си, но поне нямаме масови промишлени акции, организирани от държавния сектори в защита на скандални привилегии, предоставени от корумпирана и малодушна политическа класа, която е ипотекирала бъдещето на страната, заемайки огромни суми, за да купува гласовете на доверени заинтересовани групировки. Основната жертва на всичко това са младите хора, които ще трябва да плащат дълговете, натрупани от политически рушвети и за капитулацията на предходното поколение, предупреждава вестникът.

Докато политическите сътресения морят Гърция и започват да обхващат много по-голямата икономика на Италия, съдбата на еврото и стабилността на световните пазари зависи от това дали две от най-сложните и неотзивчиви политически култури могат да се справят със задълбочаващата се фискална безизходица, отбелязва в. "Ню Йорк таймс", цитиран във вторник от БТА.

Изгледите за ново преходно, технократско правителство в Гърция и признаците, че жилавата хватка на Силвио Берлускони над властта в Италия отслабва, не успокояват особено инвеститорите, че двете страни са готови да се заловят с дълбоките структурни промени за възстановяването на растежа и съкращаване на дефицита. И в двете държави на изпитание е подложена не само икономиката, но и способността на демократичното правителство да прави силно непопулярен избор, допълва всекидневникът.

Никоя страна в съвременната история не е  получавала толкова грамадна финансова помощ, колкото Гърция, пише френският в. "Фигаро" в статията си "Гърция - икономическата и политическа адска спирала".

Няма спор, че в краткосрочен план съставянето на правителство на националното единство в Атина е добра новина както за Гърция, така и за еврозоната. Новият кабинет ще може много бързо да накара парламента да приеме с огромно мнозинство спасителния план, изработен на европейската среща на върха в Брюксел в края на октомври.

В средносрочен и дългосрочен план обаче Гърция няма да се измъкне толкова лесно от затрудненията. В политическата ѝ история няма примери за функционирали както трябва големи коалиции. В миналото двете основни политически партии - социалистическата ПАСОК и консервативната "Нова демокрация" - винаги са проявявали неспособност да вземат болезнени за избирателите в краткосрочен план решения, но защитаващи интересите на страната в дългосрочен.

Истината е, че излизането на Гърция от кризата вече не зависи само от правителството в Атина, въпреки добронамереността, която то демонстрира. Основаващата се върху туризма, морския флот и дребната манифактурна промишленост, гръцката икономика няма никакъв шанс да се съживи, ако упадъкът в основният ѝ пазар - еврозоната - продължи, предупреждава "Фигаро".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #28

    Хм, а в коя страна олигарсите не са ненаситни?

  2. Анонимен
    #27

  3. Анонимен
    #26

    Като v Балгариа...Балкански oлигархии.

  4. Анонимен
    #25

    "Никоя страна в съвременната история не е получавала толкова грамадна финансова помощ, колкото Гърция", пише френският в. "Фигаро"" Това е вярно: Гърция получи статут на асоцииран член на Общия пазар през 1960 г. В следващите 20 г. страната получаваше големи пари от предприсъединителните фондове. После, въпреки изцяло негативния мониторингов доклад от 1976 г., Гърция стана пълноправен член на Общия пазар (1980 г.), като това й даде право да се възползва от неговите програми като страна-членка. И така, до днес.

  5. Анонимен
    #24

    "Основаващата се върху туризма, морския флот и дребната манифактурна промишленост, гръцката икономика няма никакъв шанс да се съживи, ако упадъкът в основният й пазар - еврозоната - продължи, предупреждава "Фигаро"". Същото, само че без флота, важи и за България.

  6. В и К
    #23

    Истинската трагедия на Гърция са ненаситните гърци, които са свикнали само да ги хрантутят. Не можем да им стъпим на малкия пръст по мързел и лакомия.

  7. Анонимен
    #22

    Тук е казано всичко: "Ако кризите в Гърция и Италия са показателни за нещо, то е, че Европейският съюз толерира широкоразпространената корупция, престъпност и зловредно управление не само в страни от Източна Европа, но и сред основни западни страни членки на съюза." с добавката, че истинската трагедия на Гърция са ненаситните й олигарси, а истинската трагедия на запада са ненаситните му концерни, банки и кухи пазари.

  8. Анонимен
    #21

    Таварищ ще наричаш баща ти. Когато видиш грък да бере домати у нас да ми се обадиш. Аман скъсани цървули по форумите.

  9. Анонимен
    #20

    Пардън, № 18

  10. Анонимен
    #19

    Таварищ "Драматичен сценарист" № 16, това чете ли го? "По данни на Атинската търговска камара в България идват предимно малки и средни гръцки предприятия. През последните 20 години те са създали близо 100 хиляди работни места. Собственикът на гръцката сладкарница в Петрич, Харис Диамантудис, е дошъл едва преди година от Халкидики. Взел е със себе си цялото си семейство. "Защо да оставам в пустинята, след като виждам оазис пред себе си? Да не съм глупак?!”, казва той, преди да се качи в колата си - последен модел Мерцедес."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.