Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Италиански и френски фирми са сред най- корумпиращите в ЕС

2 коментара

Проучване сред водещите страни износителки показва, че подкупите са ежедневие за голяма част от компаниите, които правят бизнес в чужбина. С най-лоша репутация сред компаниите в 10 страни от ЕС се ползват италианските.

Класацията е базирана на ефективността на борбата за предотвратяване на плащане на подкупи от страна на компаниите, когато правят бизнес в чужбина. Индексът за 2006 г. се е ограничил до 30-те най-големи държави износителки, които формират около 80% от световния експорт.

Проучването показва, че нито една страна не е перфектна, но водещи в класацията са компаниите от Швейцария, която не е член на ЕС, следвани от шведските фирми, които предлагат най-малко подкупи.

В скалата, в която най-високата стойност е 10 пункта - когато липсва корупция, Швейцария заема водеща позиция със 7,81 пункта. С най-лоши показатели от проучваните страни членки на ЕС са Португалия (16-та) и Италия (20-та).

След Швейцария в класацията се нареждат Австралия, Австрия и Канада. Последните места преди Индия се заемат от Турция, Русия и Китай, който е четвъртият по големина износител в света.

Френските и италианските компании са сериозен корупционен фактор в бедни африкански страни, макар че склонността за подкупване в по-бедни държави е характерна за всички 30 страни, включени в проучването.

"Трансперънси интернешънъл" посочва за пример германско-американската компания DaimlerChrysler, която през март т.г. е провела вътрешно разследване, потвърждаващо твърденията за нередни плащания, извършени от нейни служители в Африка, Азия и Източна Европа.

Проучването е извършено сред 11 000 бизнесмени в 125 страни. Респондентите са били питани фирмите от кои държави са най-готови да дават подкупи.

Десетте страни от ЕС в проучването са Швеция (2-ра в класацията),  Австрия (4), Великобритания (6), Германия (7), Холандия (8), Белгия (9), Испания (13), Франция (15), Португалия (16) и Италия (20).

“Лицемерно е, че компании, базирани в страни от ОССЕ, плащат подкупи, когато правят бизнес по света, докато техните правителства помагат на думи за прилагането на закона", коментира Давид Нусбаум, главен изпълнителен директор на "Трансперънси интернешънъл".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Вуте
    #2

    се нареждат ... Австрия.. Образец за липса на корупция е фирмата "Щрабаг". Пък и точни,работят качествено, в срок и никога не искат увеличаване на договорената цена / с повече от 15 милиона, де/. Голям майтап.

  2. Ivan Ptrov
    #1

    Ne e stranno znachi che se izbra portugalska firma za koncesiata na "Trakia". Te neshtata stavat yasni poleka-leka.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.