Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Италия губи 50 млрд евро годишно заради фалшификати на храни

3 коментара

Конфедерацията на средните и дребни италиански фермери (Coldiretti) представи на Международния форум на земеделието и прехраната в Чернобио над 100 фалшификата на италиански маркови храни и напитки, съобщи в понеделник БТА.

Три от всеки четири италиански продукта са фалшифицирани в чужбина, което струва годишно 50 милиарда евро, а накърненият имидж не може да се изчисли. Италианският износ би се увеличил четворно, ако се елиминират фалшификатите, но за това са необходими координирани международни усилия, като се започне от ЕС и Световната търговска организация (СТО), смятапрезидентът на конфедерацията Серджо Марини.

Сред тях са и бисквитите "Навона", произведени в България, което е твърде скромно присъствие в сравнение с други страни. Най-много имитации на храни и напитки "Made in Italy" се разпространяват в Съединените щати, Австралия и Нова Зеландия. Само 2 процента от италианските марки сирене, консумирани в САЩ, савнесени от Италия. Останалите се правят с мляко от Уисконсин, Ню Йорк и Калифорния. Даже уникалното римско овче сирене "Пекорино романо" (от "пекора", на италиански "овца") е произведено в щата Илинойс, при това с краве мляко. Китайското "Пекорино" също е от краве мляко, но това не е изненада, защото Китай е прочут с това, че няма дори нужда отиталианските оригинали, за да произвежда италиански ментета.

Американско производство са и италианските марки сирене "Азиаго" и "Горгондзола". Пармезанът, който разнася по света кулинарните традиции на град Парма със запазената марка "Пармиджано реджано", се предлага като местно изделие вИспания без никакво съобразяване с италианските традиции. Швеция се е специализирала в изготвяне на менте сирене "Фонтина", което е типичен продукт на италианската област Вал д'Аоста, докато Германия фалшифицира "Камбодзола", а Австралия - "Рикота".

Дори защитените от ЕС италиански марки не възпират имитаторите. "Помпейският зехтин" няма нищо общо с древния град-музей край Неапол, защото е произведен в американския щат Мериленд. Испанският зехтин "Ромуло" носи етикет със символа на Рим - вълчицата, която кърми братятаблизнаци Ромуло и Ремо.

Миланските спагети са направени в Португалия, а сосът "Болонезе" не е виждал Болоня, тъй като родното му място сега е Естония. Саламът "Мортадела" също се предлага като болонски специалитет в САЩ, само че е направен от пуешко, а не от свинско месо, както повелява традицията в Болоня. Кафето "Триесте италиан еспресо" не е от Триест, нито пък е "италиан", защото идва от Калифорния, макар че са му сложили италианското знаме на опаковката.

Виното "Кианти" отдавна носи етикета за "контролиран и гарантиран произход", но е клонирано в Калифорния. Най-обикновено бяло вино в румънските супермаркети е кръстено "Барбера", на името на италианското марково вино. "Полента" (италианска разновидност на качамака) е прекръстена на "Палента" в Черна гора, за да се харчи като италианско изделие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коректор
    #4

    .

  2. mo.lko
    #3

    от микеланджело, да винчи та чак до дъхът на чесън и берлускони. Само да не вземат другите държави берлускони да клонират, тогава става лошо.

  3. thw
    #2

    i e mnogo ujasno!V kakuv mente sviat jiveem!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.