Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Италия и Германия се изправиха една срещу друга в ООН

0 коментара

Реформите в ООН и по-точно разширяването на Съвета за сигурност се очертават като основна тема в дискусията на започналата тази седмица 59-та сесия на Общото събрание на международната организация, предадоха осведомителните агенции.

Бразилия, Индия, Германия и Япония претендират за постоянно членство в ръководното тяло на ООН. Друга идея предвижда в Съвета да има 7-8 "полупостоянни членове" с мандат от четири или пет години.

В момента ръководният орган се състои от пет постоянни страни - членки с право на вето и десет непостоянни членове, избирани с двегодишен мандат на ротационен принцип. Решенията на Съвета за сигурност са задължителни за всичките 191 членове на ООН.

Франция и Великобритания подкрепят идеята за включването на четирите нови държави.

Италия и Германия застанаха една срещу друга

Бивш германски канцлер е против страната да стане постоянен член на Съвета за сигурност

Бившият германски канцлер Хелмут Шмид се противопоставя на идеята Германия да стане постоянен член на Съвета за сигурност на ООН и подчертава, че това не е необходимо, предаде Франс прес.

Според Шмид не е в интерес на Германия да участва във вземането на решения за започване на война или за поддържане на мира в която и да е точка по света и следователно да поема отговорност за тези решения.

още

Европейските сили Италия и Германия обаче застанаха в четвъртък вечерта една срещу друга, след като Рим възрази на кампанията на Берлин да се сдобие с постоянно място в Съвет за сигурност.

В изказване пред Общото събрание малко след своя германски колега, министърът на външните работи на Италия Франко Фратини се обяви против идеята за увеличаване на постоянните членки на Съвета за сигурност.

Някои членки на Съвета водят кампания за добавяне на нови постоянни места, предназначени за самите тях, каза Фратини. Ние не смятаме, че Съветът ще реши проблемите си, ако добави нови "постоянни и необратими назначения", каза италианският първи дипломат. Той подчерта, че така само ще се задълбочи разделението в Съвета, а вероятно арабските страни ще бъдат изолирани.

Ройтерс отбелязва, че ако Германия стане постоянен член на Съвета за сигурност, Италия ще остане единствената голяма западна сила, която няма да е представена постоянно в този орган на ООН.

От създаването на ООН преди 59 години постоянни членове на Съвета за сигурност са Великобритания, Китай, Русия, САЩ и Франция - победителките във Втората световна война.

Половин век по-късно структурата на ръководния орган не устройва много държави, тъй като през този период разпределението на сили до голяма степен се промени.

Работата по реформиране на ООН и в частност на Съвета за сигурност започна преди 10 години, когато бе създадена специална работна група.

Йошка Фишер призова за спешни реформи

Външният министър на Германия Йошка Фишер обясни, че причините за реформи в международната организация са очевидни и че те ще дадат на ООН по-голям авторитет.

Ние имаме нужда от големи реформи в международната система и нейните институции и тези реформи трябва да се извършат спешно, защото се нуждаем от ефективна многостранна система, способна да предотвратява кризи, а където това е невъзможно - да намира дълготрайни решения, каза пред делегатите германският външен министър Йошка Фишер.

Той прикани Общото събрание да използва следващите 12 месеца за осъществяване на реформите.

Френският министър на външните работи Мишел Барние изрази подкрепата на Париж за постоянно членство на Бразилия, Индия, Германия и Япония, плюс една африканска страна. Дипломати заявиха, че африкански лидери обсъждали коя страна от техния континент да се кандидатира за постоянен член на Съвета за сигурност.

Великобритания също се обяви за разширяване на Съвета за сигурност на ООН до 24 страни-членки и за приемане на Германия, Япония, Индия и Бразилия за негови постоянни членове, предаде Асошиейтед прес.

"Германия и Япония внасят 28 процента от бюджета на ООН, Индия е шеста по брой на населението в света, а Бразилия беше на крачка да стане постоянен член на Съвета за сигурност през 1945 година", изтъкна британският външен министър Джак Стро.

"Включването на страни като Индия ще бъде първата стъпка в процеса на превръщането на ООН в наистина представително тяло", заяви индийският министър - председател Манмохан Сингх.

Президентът на Сенегал призова Африка да получи две постоянни и две непостоянни места в Съвета за сигурност, докато президентът на Нигерия заяви, че страната му изпълнява всички изисквания, за да получи място на постоянен член.

Японската кандидатура за постоянно членство бе подкрепена от САЩ, които обаче таят резерви спрямо Германия, Индия и Бразилия.

Въпросът за увеличаване броя на постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН се нуждае от подробно проучване и внимателен подход, отбеляза американският държавен секретар Колин Пауъл.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.