Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Италия предприема "премерен риск" и облекчава още мерките

Страните в Европа продължават с постепенното отхлабване на ограниченията

3 коментара
Хората се завърнаха по улиците на Рим. Сн. ЕПА/БГНЕС

Европейските страни продължават с постепенното облекчаване на мерките, които предприеха за ограничаването на разпространението на коронавируса през последните месеци. Те включват отпадане на пълните забрани за работа някои бизнеси, както и отваряне на границите.

Италия планира отваряне на границите си и разрешение за пътувания между областите от 3 юни. Фитнес залите, плувните басейни, кината, театрите се очаква да заработят скоро.

Премиерът Джузепе Конте обяви, че властите поемат премерен риск с отслабването на ограниченията.

"Поемаме премерен риск като знаем, че кривата на заразените може да се покачи отново. Трябва да го приемем, иначе никога няма да можем да подновим живота си. Не можем да си позволим да изчакаме откриването и разпространението на ваксина, защото ще се окажем със силно засегната икономическа и социална структура", коментира италианският премиер.


Заведенията в Италия отварят от понеделник. Сн. ЕПА/БГНЕС

Конте обяви, че пътуването от и до страната, както и между отделните региони ще бъде позволено от 3 юни, като влизащите на италианска територия няма да бъдат поставяни под карантина.

Залите за фитнес, плувните басейни и спортните центрове отварят врати на 25 май, а кината и театрите - от 15 юни. От понеделник ще работят магазини и ресторанти, но при спазване на социалната дистанция. Църквата също се готви да поднови масовите служби при съблюдаване на отстоянието.


Протест в Милано с искане за данъчни облекчения. Сн. ЕПА/БГНЕС

В същото време в страната имаше протести срещу правителството с искане за данъчни облекчения за бизнесите, пострадали от коронакризата.

В неделя Италия отчете 145 смъртни случая от Covid-19 - най-ниския ръст за денонощие от 9 март - спрямо 153 предишния ден, съобщи Службата за гражданска защита, цитирана от Ройтерс.

Новите инфекции са 675, спрямо 875 предишния ден.Общият брой на смъртните случаи от 21 февруари досега е 31 908, на потвърдените случаи - 225 435. Активните случаи са намалели до 70 187 - спрямо 72 070 предишния ден.

Броят на възстановилите се пациенти вече е 122 810, спрямо 120 205 преди ден. Броят на тестуваните вече е 1 933 000 души при население около 60 милиона.

Испания също отчете най-ниския брой на починали от коронавирус за денонощие за последните два месеца. Смъртните случаи от вируса в страната за последното денонощие са 87, съобщи здравното министерство, цитирано от Ройтерс, предаде БТА. Антирекордът по смъртност датира от 1 април, когато за 24 часа починаха 950 пациенти. Общият брой на смъртните случаи в страната достигна 27 650.

За денонощието са открити нови 421 болни, а общият им брой вече е 231 350. Оздравелите от началото на пандемията - 149 576.


Спазването на дистанция е едно от изискванията за посещение на заведения на открито в Испания. Сн. ЕПА/БГНЕС

Испания е сред най-силно пострадалите от коронавируса страни, но разпространението му в кралството постепенно се забавя и Мадрид поетапно смекчава ограниченията. На всички испанци, дори на възрастните, вече е разрешено да се разхождат навън и да спортуват. За да се избегнат струпвания на хора, властите въведоха график за разходките. От 11 май са вдигнати и други рестрикции за половината от населението - разрешени са срещите с близки, отвориха с известни ограничения терасите на заведенията, хотелите и музеите. Остава обаче по-строг режимът в Мадрид и Барселона. Правителството смята да удължи извънредното положение в страната с поне месец.

Ограниченията в Гърция също отпадат постепенно. От 25 май може да бъдат отворени ресторантите и другите заведения за хранене. Това е една седмица преди първоначално обявения срок за отпадането на ограниченията за тези обекти.

От понеделник отварят моловете и големите магазини, а клиентите и персоналът ще трябва да носят маски.

В събота беше вдигната забраната за посещения на около 500 организирани плажа в страната.


Вярващи пред църква в Гърция. Храмовете в страната отвориха врати, но при спазване на дистанция между вярващите. Сн. ЕПА/БГНЕС

За първи път от два месеца в неделя отворени за миряните бяха и църквите в Гърция. При посещението им обаче трябва да се спазват стриктни мерки за социална дистанция и на 1 човек да се падат по 10 квадратни метра.

Унгарското правителство също обяви, че вдига постепенно карантинните ограничения заради Covid-19 в Будапеща от понеделник, 18 май - две седмици, след като прекрати изолацията в останалата част на страната. Това съобщи премиерът Виктор Орбан.

"Вече е ясно, че успяхме да спрем епидемията и в Будапеща. Затова можем да преминем към втората фаза на защита и в Будапеща, предпазливо... и по този начин вдигаме карантината", заяви Орбан във видео.


В Будапеща вече са отворени и детските площадки. Сн. ЕПА/БГНЕС

От 4 май правителството отмени някои ограничения извън Будапеща и в покрайнините ѝ, разрешавайки отварянето на магазини и ресторантите с тераси. От понеделник, 18 май, се разрешава и отварянето на терасите на ресторантите и кафенетата в столицата. На всички магазини също ще бъде разрешено отново да заработят, но ще бъде запазен специалният тричасов интервал за пазаруване в хранителните магазини и аптеките за хората над 65 години. Носенето на маска ще бъде задължително в магазините и обществения транспорт, както и спазването на социална дистанция.

Обществените паркове, градската зоологическа градина, плувните басейни и обществени бани също ще могат да се върнат към обичайния си ритъм на работа. Сватби с над 200 гости в Будапеща обаче ще бъдат разрешение от средата на юни.

Въпреки значителното охлабване на ограниченията училищата ще останат затворени поне до края на май в цяла Унгария.

Към момента Унгария е съобщила за 448 смъртни случая, причинени от коронавируса при общо 3473 заразени. В Будапеща са 1655 от случаите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мюнхен
    #3
    Отговор на коментар #1

    Прав сте. Но Вие говорите за неща от преди 500 години. А Платон още в 3 в. пр. н. е. е описал олигархичната държава, съставена от олигархия, нейната стража и всички останали. Тази държава е първообраз на съвременната българска държава- нищо ново- 2300 години след Платон.

  2. Мюнхен
    #2

    Крайно време е и тук да отпадне крепостническото правило за 14- дневна карантина на връщащите се от чужбина хора. Защото какво излиза ? Човек не може да отиде на море, защото после го чака "домашен арест" 14 дни, даже, ако отиде до Цариброд за два часа да пие една ракия, пак 14 дни крепостничество. Срамота!

  3. Практик от София
    #1

    Моя милост следва съвета на един доказано умен човек:

    "Нямайки възможност да управлявам събитията, аз управлявам себе си, а ако условията не се адаптират към мен, то аз самият се адаптирам към тях"
    Мишел дьо Монтен (1533-1592),
    френски философ и писател

    А, и още една блестяща мисъл на ренесансовия гений:

    "Покажете ми някое от най-чистите и най-забележителни дела и аз се задължавам да открия в него с пълна достоверност петдесет порочни намерения"

    За капак - една сентенция баш като за родния управленски,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.