Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иван Григоров влезе в нов задочен конфликт със Симеон

0 коментара

Председателят на Върховния касационен съд(ВКС) Иван Григоров се договори с главния секретар на МВР ген. Бойко Борисов и шефове на дирекции в МВР до "часове и дни да бъдат решени сериозните проблеми, свързани с телефонния тероризъм, с охраняването и опазването на съдебните сгради и на магистратите",

Премиерът Симеон Сакскобургготски и политическото ръководство на МВР не се озоваха на поканата за среща с Григоров тази сутрин. Не дойде и главният прокурор Никола Филчев.

С гневен тон шефът на ВКС поиска тази среща в четвъртък, заради зачестилите сигнали за взривни устройства в съдебните сгради. Григоров, както и Съюзът на юристите заявиха, че изпълнителната и законодателната власт не осигуряват необходимите условия за правораздаването.

Григоров: Грешката не е в премиера, а в преводача му

Иван Григоров не разбира защо министър-председателят Симеон Сакскобургготски е възприел като "привикване" поканата за разговор. Разликата е голяма, във всеки тълковен речник може да се види какво е покана и какво е привикване, каза шефът на ВКС. Почувствах се засегнат от начина, по който се интерпретират тези мои думи и то от един от най-висшите ни държавници, поясни пред журналисти Иван Григоров.

Според него грешката не е в министър-председателя, а в преводача, който му превежда от български. Никога няма да си позволя да отправя с такива думи покана за среща към когото и да е, заяви Григоров.

В четвъртък той каза: "Най-малкото, което трябва да направи министър-председателят е, ако трябва дори, да въведе военно положение, да постави около софийските съдебни сгради БТР-и, хора с маски, но още в понеделник в софийските съдебни сгради да бъдат поставени служители на МВР на входовете и всеки, който влиза в тях да бъде проверяван и незабавно да се организира съдебната полиция".

От тук нататък, това е последният апел, който отправям към българският министър-председател и не ме интересуват никакви негови подчинени от ранга на министри и подминистри и висши чиновници, каза още Иван Григоров в четвъртък. Той уточни още, че по конституция премиерът е задължен да организира опазването и гарантира функционирането на конституционно установените институции.

Границата е премината, лошото е, че се стига дотам, че човек не може да направи друг извод освен този, че някои институции в държавата не желаят държавата да функционира, и тези институции не са българският съд и българската съдебна власт, по думите на Григоров.

В петък премиерът Сакскобургготски нарече тези изявления "екстремни", а вътрешният министър Георги Петканов обяви, че МВР не е задължено да пази съдебните сгради и върши това на добра воля.

Първите съдебни полицаи вече в Съдебната палата

Въпреки това и МВР, и правосъдното министерство, разпоредиха допълнителни мерки за сигурност на съдебните сгради, до създаването на съдебна полиция в края на този месец.

От днес сутринта сградите на съдилищата и прокуратурите в цялата страна са под засилена полицейска охрана. МВР ще извършва проверка за оръжие и взривове на всички желаещи да влизат в съдебните палати, според договорката на Иван Григоров и Бойко Борисов.

Ако въпреки взетите предохранителни мерки, анонимните телефонни заплахи продължат, отговорниците по охраната на съдебните сгради ще преценяват дали те трябва да се затварят, каза ген. Борисов.

Охраната на Съдебната палата е засилена, а пропускателният режим е по-строг. Охраната е поета от току-що сформираната съдебна полиция - Дирекция "Охрана" - към правосъдното министерство, усилена от полицаи от охраната на следствените арести и затворите. На всеки вход се проверяват влизащите, включително съдии, прокурори и служители с ръчни и метални детектори, а гражданите се пропускат само през един вход.

При бомбена заплаха на която и да е сграда на съдебната система служителите на Дирекция "Охрана" ще действат съвместно с органите на МВР. За затварянето на всяка сграда може обаче да решава самият съдебен орган. Това каза шефът на съдебната полиция полк. Станислав Стефанов. Той е поискал от директора на СДВР ген. Румен Стоянов да остави своите служители до 1 май, за да съдействат на новопостъпилите служители от съдебна полиция да опознаят спецификата на работата и да опознаят служителите в сградата.

Със съдействието на финансовия министър Милен Велчев са осигурени скенери, допълнително ще бъдат направени разчети колко още ще трябват, за да може всички, които влизат в съдебните сгради, да бъдат проверявани за оръжие и взривни материали, посочи Бойко Борисов. Обещаните от Велчев скенери обаче все още не са доставени в Съдебната палата.

Бойко Борисов каза, че освен засилената охрана, службите за сигурност наблюдават престъпния контингент. Има заподозрян за анонимното телефонно обаждане за поставена бомба на Съдебната палата в София на 27 март.т.г. В момента лицето е обявено за издирване, защото се е укрило от полицията.

Ген. Бойко Борисов обясни, че за охраната на Съдебната палата в София е отделен допълнителен ресурс от Четвърто РПУ, ангажирани са и полицаи от провинцията. Под ръководството на Павлин Димитров, заместник-директор на ДНСП, се провежда охранително обследване на всички съдебни палати в страната, добави генерал Борисов.

В сряда на заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС) председателят на ВКС ще иска да бъде актуализирана наредбата за охрана на Съдебната палата. Ще бъде поискано и препоръчано за охраната на съдебните сгради да се използват детектори и камери.

Засега има 400 съдебни полицаи, нужни са 1500

Задачите на въведените от тази сутрин служители на Дирекция "Охрана" са да усилията постовете, да извършат вътрешен обход в сградата на Съдебната палата и да не допускат нарушение обществения ред, да наблюдават изоставени вещи и предмети, каза полк. Стефанов.

Съдебната полиция беше предвидена в закона за съдебната власт, приет още миналата година. Тя трябваше да бъде сформирана до 1 април, но до този момент е осигурена само част от нужната бройка служители. Съгласно наредба на Министерството на правосъдието от януари т.г., са определени 400 служители за Дирекция "Охрана". Те се подпомагат от 103 служители на МВР.

"Като бройка 503 служители са крайно недостатъчни, но все пак са някаква стъпка за започване на тази функция. Смятам, че за в бъдеще тези бройки ще бъдат увеличени", каза полк. Стефанов пред БНР. Към момента 90 души от съдебната полиция поемат охраната на 4 сгради - Съдебната палата, Софийският районен съд, Върховният административен съд, и Окръжният съд.

Все още не са проучени всички кандидати за съдебната полиция, тъй като функциите, които изпълняват, са специфични, близки до Закона за МВР. Един служител се проучва в рамките на 3 месеца, обясни Станислав Стефанов.

На първо време съдебната полиция ще охранява сгради в областните градове - окръжните съдилища, апелативните съдилища и в град София Съдебната палата и Софийския районен съд. Полк. Стефанов не можа да каже кога правосъдното министерство ще отпусне нови бройки за попълване състава на съдебната полиция. По думите му, за нормалното функциониране на съдебната система, са необходими най-малко 1500 човека.

Затворени съдилища във Варна, Плевен и Пазарджик

Варненският районен съд ще остане затворен днес, след като снощи анонимен женски глас е съобщил в местен вестник, че в Съдебната палата е поставено взривно устройство. Разговорът не е бил засечен.

В сградата на палатата се помещават Районната прокуратура, Военният съд, прокуратурата и следствието. Ще бъдат отложени над 100 дела.

След подаден сигнал за бомба полицаи затвориха сградата и на Плевенския съд за 24 часа. В същата сграда се помещава и прокуратурата. Районът около сградата на Плевенския съд е отцепен и в момента се извършват полицейска проверка за взривно устройство.

Заради анонимни заплахи е затворена и сградата на съда в Пазарджик.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.