Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иван Кръстев за големия страх на източноевропейците

9 коментара
Иван Кръстев за големия страх на източноевропейците

Току-що на немски, английски и още над 10 езика излезе новата книга на световноизвестния български политолог Иван Кръстев в съавторство с американския му колега Стивън Холмс. Книгата ще бъде издадена на български през януари 2020 от издателство "Обсидиан" под заглавие "Имитация и демокрация. Как Западът спечели Студената война, но загуби себе си". Паралелно с това две големи германски медии публикуваха обширни и много интересни анализи от Кръстев по най-актуалните теми на съвременната политика. Тези анализи трудно се поддават на преразказване или обобщаване, тъй че тук ще ви предложим по няколко цитата, които дават представа за насоките, в които мисли българският политолог. В статия под заглавие „Духовна завеса се спуска над Европа", публикувана на страниците на "Ди Цайт", Иван Кръстев между другото пише:

Страхът на източноевропейците, че скоро няма да ги има

„В Берлин смятат, че за „края на любовта" между Източна и Западна Европа са виновни най-вече различните възгледи по отношение на миграцията. Вярно е. Но въпреки това има и едно недоразумение: източноевропейците не се боят точно от онази миграция, над която си блъскат главите германците. Те не се страхуват толкова от потоците бежанци от Близкия изток и Африка, които може да нахлуят в източноевропейските страни - нищо, че популистките лидери в Източна Европа непрекъснато повтарят точно това. В сърцевината си същинският страх е друг: че все повече млади източноевропейци се отправят към Германия, че Германия агресивно набира млади професионалисти от региона, а в резултат от това самата Източна Европа се превръща в пустиня.

Тъкмо атрактивността на Германия напомпва антигерманските настроения в Източна Европа. В този смисъл Германия определено носи част от отговорността за подема на популизма на Изток.

Европейският Изток се превърна в един от най-важните доставчици на работна ръка за застаряващия Запад. От 2007 година насам родината си са напуснали 3,4 милиона румънци, повечето от тях под 40-годишна възраст. Тази тенденция поражда паниката, че обезлюдяването в крайна сметка ще доведе до смъртта на собствената нация. Източноевропейците, които преди век поемаха на запад, оставяха зад гърба си млади нации в подем. Днес обаче те оставят зад гърба си най-бързо топящите се народностни групи в света. Днешната раждаемост не стига за подсигуряване на просъществуването на източноевропейците. Между 1989 и 2017 година Латвия изгуби 27% от населението си, Литва - 22,5 процента, а най-голямата загуба на население бележи България. Именно комбинацията от застаряващо население, ниска раждаемост и несекващ поток изселници превръща Средна и Източна Европа в плодородна почва за популистка политика", пише Кръстев. Към края на статията му в „Ди Цайт" четем:

„Централният парадокс в Източна Европа е, че в света, който обитават след края на Студената война, източноевропейците ценят най-високо отворените граници и възможността да пътуват и работят в чужбина. В същото време обаче тъкмо с това са свързани и най-големите им страхове. Обикновеният българин или унгарец е въодушевен от възможността да пътува и работи в чужбина, но в същото време се страхува, че прекалено много негови сънародници биха могли да напуснат страната. (…) Тези страхове на източноевропейците не са ирационални. Когато една млада българка или една млада полякиня напусне страната, тя не само взима със себе си цялата инвестиция на държавата в нейното образование, но и лишава родината си от своя талант. Преди едно десетилетие, когато Източна Европа страдаше от висока безработица, миграцията на работна ръка в западна посока все още се смяташе за положителен икономически фактор. Днес обаче настроенията са други. Да не забравяме и този факт: когато млади и образовани българи заминават за Германия, това означава, че към страната им навярно няма да потекат германски инвестиции - просто защото там липсва работна ръка. А онези, които решават да останат в страната си, все по-често се чувстват като губещи", пише Иван Кръстев. И добавя, че тъкмо изселването на млади и добре образовани хора от източноевропейските страни лишава едва ли не завинаги тамошните либерални партии от изборни успехи. На съдбата на либерализма в световен мащаб е посветен друг обширен анализ на българския политолог, който наскоро излезе във „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг". От тази статия тук ще цитираме само няколко пасажа:

Големите въпроси

„Не толкова възходът на авторитаризма, колкото размиващите се граници между демокрацията и авторитаризма парализират днес либералното мислене на Запад. Каква ли е разликата между твърдението на Кремъл, че Путин няма алтернатива, и нашата теза, че няма алтернатива на сегашната икономическа политика? Каква е разликата между Путинова Русия и Ердоганова Турция, между Путинова Русия и Индия на Моди или Бразилия на Болсонаро? Има ли отчетлива разлика и в сравнение с Унгария на Орбан или САЩ на Тръмп? Дали сме сигурни, че все още живеем в либерални демокрации? И дали в днешните общества, които са манипулирани от големите пари и новите технологии, изобщо може да се прави смислена разлика между демокрация и авторитаризъм? Това са големите въпроси, които днес си поставят в Америка и в Европа. (…)

На човек му се късат нервите, когато гледа как три десетилетия по-късно същата стратегия, която използваха през 1989 либералите, за да убедят Изтока да погребе комунизма, днес се използва от руския лидер, за да убеди западната общественост, че либерализмът е просто радикален експеримент, чието време е минало. Че политическите идеологии, подобно на опакованите хранителни продукти, имат срок на годност, след чието изтичане консумацията крие сериозни опасности. С единствената разлика, че при политическите идеологии, за разлика от хранителните продукти, срокът на годност не е отбелязан на опаковката."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Николай Иванов
    #9

    Страхувам се, че Кръстев си търси (и може би намира) пазарна ниша чрез маниернечене. Има фундаментални фактори в икономиката и политиката, които никой не може да отмени или замени с локални и временни особености. Фундаменталният проблем в момента е местенето на центъра на тежестта на икономиката и обществото от енергия и машини към информация и комуникация. Проблемите възникващи при това не са толкова фундаментално различни от проблемите при предишния тектоничен преход от аграрно към индустриално общество. Накратко и опростено казано : тогава е имало Хитлер, Сталин, Мсолини. Сега има Тръмп, Путин, Салвини.

  2. lubo
    #8
    Отговор на коментар #7

    има един идиот, ама не е Кръстев.Няма ли някой да пита кой е дядо му?

  3. Кремлинско Хуйло Путлер
    #7

    Значи Герамания е виновна, че източно-европейците бягат към нея. А? Бати и-д-и-о-т-а Четох, три пъти статията...така излиза хахаха

  4. Miau
    #6

    Имаше един период, в който Иван Кръстев отсъстваше от общественото пространство и трябва да призная, че никак не ми липсваше.

  5. Васил Антонов
    #5

    Всичко изглежда вярно, но не е така. “Западната” идеология е показала и доказала човешкия си контекст и развитие, докато лявата диктатура, където и да било бе не е напраеила нищо добро освен човешки трагедии от типа на Чернобил. Проблемите на Източна Европа не са заради Запада, а заради нечовешката политика на безотговорни “комунисти”, подхранвани и до сега от античовешка Русия/ Съветски съюз. Там е заровено кучето. Тази безотговорна лява идеология, поддържана от наивни ляви интелектуалци по цял свят съсипва света. Да сложиш в един кюп Тръмп и Орбан и детинска логика - единият възстановява държава съсипвана от безотговорно управление с другия който харчи чужди пари и се продава на Путин.

  6. ivancho ivanov
    #4

    Преценката на г-н Камов(#1) е точна, не знам как е при другите бившие сателити, но при тях има национално достойнство по отношение на Русия, при нас пипсва! Членуваме в ЕС и НАТО, финансовите потоци намаляват, поставят условия и скоро ще спрат, тагава ще отплуваме в неизвестна посока, много вероятно североисточна! Зависи от скоростта на съблазната, не толкова от величината, евтини сме!

  7. асен
    #3

    кривото пак се изходило левичарски и политкоректно.

  8. Гений
    #2

    путен това, путен онова, ах, какви проблеми има централна и източна европа, ох, обезлюдяване, депресия... Книжката на дрогаря кръстев едно към едно повтаря кремълските клишета за ужасите на членството в Евросъюза... а между редовете са закодирали: путен няма алтернатива... Ама иначе да си признаем, че главное разведевательное управление добре се грижи за своите провокатори-родоотстъпници, на над десет езика са му издали книжлето!

  9. Boris Kamov
    #1

    Да сумираме съдържанието на книгата: В началото на "прехода" (с извинение), червената каста обсеби икономиката на държавата, упешно я уcpa и живя на дотации от ЕС (фондовете и грантовете) през последните две-три десетилетия. Междувременно, който можа се разкара от бaнтуcтана и си намери работа по белия свят. Сега дотациите спират, кадърните българи изчезват, остава боклукът и бившата червена каста, разпределена в различни партии се паникьосва - няма кой да им работи. Да не забравя: Авторът е също издъкна на червената каста...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.